13 Кві 2022

Звернення Української асоціації китаєзнавців

4 січня 2022 року виповнилося тридцять років встановлення дипломатичних відносин між Україною та Китайською Народною Республікою. Всі ці роки українські китаєзнавці докладали чимало зусиль для успішного, сталого розвитку українсько-китайського торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. Українська асоціація китаєзнавців вітала та всіляко сприяла встановленню та розвитку відносин стратегічного партнерства між Україною та Китаєм.

Непорушними принципами двосторонньої взаємодії між нашими країнами завжди були повага до суверенітету та територіальної цілісності, невтручання у внутрішні справи та сприяння мирному, гармонійному розвитку.

Рано-вранці 24 лютого 2022 року без оголошення війни російська федерація віроломно завдала ракетно-бомбових ударів по мирних українських містах і розпочала широкомасштабну військову агресію проти нашої Батьківщини. Минуло півтора місяця кровопролитних боїв. За цей час Збройні Cили України завдали значної шкоди агресору. Російська армія втратила близько 20 тисяч убитими, понад 700 танків, до 2 тисяч бронемашин, понад 300 літаків та гелікоптерів.

Україна платить високу ціну за своє прагнення свободи та незалежності. Російські агресори фактично стерли з землі півмільйонний Маріуполь і десятки інших міст і сіл України. Значних руйнувань завдано Харкову, Чернігову, Миколаєву та іншим обласним центрам України. Жертвами килимових бомбардувань та масованих обстрілів стали тисячі мирних жителів України, зокрема сотні дітей.

Після звільнення від загарбників тимчасово окупованих територій України всьому світу відкрилася страшна картина масштабних злочинів, скоєних російськими військовими проти мирного населення України. Людство здригнулося, дізнавшись про «Бучанську різанину» у маленькому місті неподалік Києва. Численні свідчення вбивств, тортур, зґвалтування українських мирних жителів, у тому числі дітей, викликали гнів та обурення у всьому світі. За запитом понад 40 країн світу Міжнародний кримінальний суд у Гаазі розпочав розслідування військових злочинів Росії проти України. Лідери та парламенти багатьох країн світу вже назвали Володимира Путіна військовим злочинцем.

Китайська Народна Республіка протягом багатьох років виступала проти світового гегемонізму, засуджувала будь-які прояви агресії та виступала за мир у всьому світі. Сьогодні, коли Україна є жертвою російської гегемонії та військової агресії, у Китаї лунають голоси, які виправдовують гегемонію та агресію. Україна має право вимагати від Китаю висловити чітке ставлення до російської гегемонії та агресії. Нам дуже прикро, що в Україні практично не лунає голос посла КНР, який загубився десь на Західній Україні в той час, як Київ відвідують прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, прем’єр-міністри Австрії, Польщі, Словенії та високопосадовці низки інших країн.    

У ХІХ столітті Китай став жертвою імперіалістичної агресії. Весь світ знає про «століття приниження та ганьби» китайського народу з боку імперіалістичних країн. Сьогодні, коли в Китаї звучать слова про наявність у Росії особливих інтересів в Україні, українці мають право порівняти ставлення Росії до України зі ставленням імперіалістичних держав до Китаю в період ганьби та приниження.

Кремлівська пропаганда заперечує численні злочини, скоєні в Україні російськими військовими. Українці мають право запитати: як би поставилися китайці до того, що «Нанкінську різанину» 1937 року назвали б фейком? Можливо, китайська громадськість була б краще обізнана із реальною ситуацією в Україні якщо б із початком війни не була згорнута діяльність китайських ЗМІ в Україні. Звільнену Бучу вже відвідали десятки іноземних журналістів, проте, на жаль, жодного китайського журналіста там не було.   

Невже в Китаї не бачать прямої аналогії між інспірованими Кремлем маріонетковими так званими «Донецькою народною республікою» та «Луганською народною республікою» й створеним мілітаристською Японією на території Китаю у 1932 році маріонеткового «Маньчжоу-го»? Саме ця квазідержава використовувалася як плацдарм для агресії мілітаристської Японії проти Китаю. Так само сьогодні росія використовує «ДНР» та «ЛНР» для агресії проти України.

У публічних заявах китайських офіційних осіб неодноразово звучала теза про те, що немає країн великих і дрібних, важливих і неважливих. 11 квітня 2022 року газета «Женьмінь жибао» написала: «Нинішня українська криза є результатом гри в геополітичні шахи, де США, виступаючи головним шахістом, за допомогою пішака у вигляді України, крок за кроком посилюють пресинг на Росію». У зв’язку з цим постає питання: з якого моменту КНР вважає свого стратегічного партнера «пішаком у чужій грі»? Зі свого боку вважаємо важливим роз’яснити, що «українська криза» виникла внаслідок прямої збройної агресії Росії проти України. Українці називають це справедливою війною за свободу та незалежність.

Наразі, коли на Донбасі розгортається битва за майбутнє України, яка стане поворотним пунктом в історії всього людства, українські китаєзнавці висловлюють надію на те, що Китайська Народна Республіка буде вірна Українсько-китайському договору про дружбу та співпрацю, численним двостороннім деклараціям та заяві інформаційного агенства «Сіньхуа» від 5 грудня 1994 року про надання КНР Україні гарантій безпеки у зв’язку з відмовою України від третього ядерного арсеналу у світі. Ми сподіваємося, що Китай не тільки братиме активну участь у відбудові України після нашої перемоги, але й долучиться до створення нової системи глобальної безпеки.