Засідання Координаційного комітету Української частини УКДР нового складу

Наприкінці 2019 р. у Торгово-промисловій палаті України відбулося перше засідання новобраного складу Координаційного комітету Української частини спільної Українсько-Китайської Ділової ради.

Обговорювалися питання участі українського бізнесу у першій Шанхайській Міжнародній виставці імпорту (5-10 листопада), у масштабному пекінському бізнес-форумі (8 листопада), у переговорах з керівництвом Китайської частини УКДР (9 листопада). Розглядалися також пропозиції щодо планів роботи Української частини УКДР на 2019 рік.

Голова Української частин УКДР п. Сергій Кузяра ознайомив членів Координаційного комітету з результатами участі представників ділових кіл України, у тому числі делегації Української частини УКДР, у Пекінському двосторонньому бізнесовому форумі, який було організовано спільно Всекитайською Радою сприяння міжнародній торгівлі (China Council for the promotion of international trade – CCPIT) та Торгово-промисловою палатою України. Представницьку українську делегацію, яка налічувала майже 200 представників українських відповідних міністерств, відомств, інших офіційних структур, а також різноманітних ділових кіл, очолював Перший віце-прем’єр Кабінету Міністрів України – Міністр економічного розвитку і торгівлі п. Степан Кубів, який є також керівником Української частини Міжурядової комісії із співробітництва між Україною та КНР. У своїх виступах на форумі керівник української делегації, президент ТПП України п. Г. Чижиков, керівник Української частини УКДР п. С. Кузяра, а також посол України у КНР п. О. Дьомін та їх китайські колеги – пані Гао Ян, голова ССРІТ, керівник Китайської частини УКДР, голова найбільшої машинобудівної корпорації КНР (SINOMACH) п. Жен Хунбін проаналізували актуальні питання нинішнього стану торговельно-економічних стосунків між Україною та Китаєм, високо оцінили перспективи їх розвитку, запропонували нові підходи до вдосконалення взаємодії бізнесових кіл обох країн задля підвищення обсягів товарообігу, темпів його зростання та збалансування, розширення напрямів двостороннього співробітництва, зокрема виробничої кооперації, створення умов для суттєвого покращання співпраці в інвестиційній галузі тощо.

Переговори делегації Української частини спільної Ділової ради з керівництвом Китайської частини характеризувалися ініціативним підходом з обох сторін, підкресленим бажанням до «перезавантаження» діяльності УКДР з метою гідної спільної відповіді на сучасні виклики глобальної економічної та фінансової ситуації. Пролунали цікаві практичні пропозиції стосовно удосконалення спільної діяльності обох частин Ділової ради, зокрема:

 • проведення щорічних спільних засідань обох частин УКДР;
 • створення об’єднаного Секретаріату УКДР;
 • запровадження спільного веб-сайту Ділової ради;
 • проведення спеціалізованих бізнес-форумів для молодих підприємців обох країн, а також для підприємців-жінок та ін.

За дружнього сприяння Посольства України у КНР було організовано та проведено у приміщенні української Амбасади серію переговорів керівника УЧ УКДР С. Кузяри із кількома китайськими компаніями, державними та приватними, які налаштовані на широку співпрацю з українськими профільними бізнес-структурами, які оперують у сфері сільського господарства та харчової промисловості, в паливно-енергетичній та металургійній галузях. За результатами згаданих переговорів було підписано низку двосторонніх документів (Меморандумів про взаєморозуміння) щодо співробітництва Асоціації Українсько-Китайського стратегічного партнерства (структура-співзасновник Української частини УКДР) з китайськими компаніями, що представляють перелічені галузі. Домовлено про подальші регулярні контакти між керівництвом обох частин спільної Ділової ради.

Віце-голова Української частини УКДР, віце-президент ТППУ п. Сергій Свистіль поінформував учасників засідання Координаційного комітету Української частини УКДР про участь представників українського бізнесу у роботі першої Шанхайської Міжнародної виставки імпорту. Висновки такі:

1. Відбувся прорив у представленні держави та бізнесу на найбільшій виставці цього року – Міжнародній імпортній виставці в Шанхаї. Це було не лише гідне позиціювання можливостей, але й реалізоване розуміння того, що лише об’єднавши державні органи, недержавні організації та бізнес, можна досягти бажаного результату. ТПП України разом із Українською частиною спільної Ділової ради додали до переліку заходів Мінекономрозвитку, Офісу просування експорту, Мінагрополітики та інших державних органів ще 20 подій за участі нашого бізнесу (а це 103 компанії, понад 200 представників), урядовців, представників китайського бізнесу та влади.

2. Стало цілком зрозуміло, що надалі треба значно в більшому обсязі надавати фінансову допомогу українським підприємствам, які беруть участь у надважливих міжнародних виставках.

3. Китай стимулює для малого та середнього бізнесу країни виробничу кооперацію з іноземними компаніями та винесення виробничих потужностей за межі країни. Цим можна скористатися нашим підприємствам, спираючись на партнерів та китайські урядові програми.

4. Не лише ми йдемо до Китаю, але й Китай рухається до нас – створює оn-line платформу торгових операцій з Україною. Можна буде в режимі оn-line контрактувати українську продукцію для поставки до Китаю, до мережі провідних супермаркетів. Надалі китайський оператор платформи планує розгорнути складські приміщення в Україні.

5. Китай змінюється. Від моделі товарної експансії на світовому ринку за рахунок низької ціни він переходить до моделі тотальної товарної конкуренції за рахунок інших переваг та інвестиційної експансії.

В цій концепції також є місце Україні. Кінцева фаза виробництва в Україні із китайських комплектуючих та сировини має право на успіх для подальшого експорту до країн, з якими Україна має або зони вільної торгівлі, або режим генеральних преференцій. В цьому разі для китайських виробників відкриваються нові можливості щодо подолання митних бар’єрів в умовах торгових війн.

6. Для того, щоб залишити для китайських компаній не лише враження від національного стенду та показати перспективність розбудови співпраці з українськими компаніями, було підготовлено китайською мовою книгу «Україна – унікальний торговий партнер Китаю». Ми повинні поважати країну, до якої приїхали пропонувати власну продукцію.

КНИГА – це вступ до експортних можливостей України, контактна інформація та рекомендації щодо пошуку торгових партнерів. Майже 1500 примірників дуже швидко знайшли своїх читачів у Шанхаї та Пекіні.

Планування роботи Української частини спільної Ділової ради – розглянуто численні пропозиції, серед яких можна виділити такі базові:

 • участь у VІ засіданні українсько-китайської Підкомісії з торгово-економічного співробітництва Комісії зі співробітництва між Урядом України та Урядом КНР;
 • проведення, разом із Торгово-промисловою палатою України та Українською асоціацією китаєзнавців, двосторонньої конференції, присвяченої 27-ій річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та КНР за участі Посольства КНР в Україні, Китайської торгової асоціації та представників профільних міністерств та відомств України;
 • підготовка й проведення виїзних нарад із членами регіональних ТПП з метою популяризації УКДР як єдиного офіційного комунікаційного каналу ділових кіл обох держав, та залучення регіональних бізнес-структур до діяльності УКДР (черговість за окремим планом);
 • проведення спільного засідання членів Координаційного комітету Української частини Ділової ради і керівництва Групи міжпарламентських зв’язків з Китаєм Верховної Ради України;
 • проведення двосторонніх спеціалізованих бізнес-форумів для молодих підприємців та підприємців-жінок;
 • проведення щорічного засідання обох частин УКДР;
 • організація участі українських бізнес-структур у виставках-ярмарках на території КНР – Canton Fair, COFAIR-2019, CIFIT-2019, COTTM-2019 та ін.
 • утворення, нарешті, передбачених Положенням про Українську частину УКДР Комітетів з напрямів співпраці. Наприклад, Комітету з туризму, куди входили б українські туроператори і турагенції, а також Комітету з енергетики, Аграрного комітету та ін., в міру необхідності;
 • розробка та запровадження, разом із китайськими партнерами, у практику проекту транскордонної онлайн торгівлі й залучення до участі у проекті максимально великої кількості екпорто-орієнтованих виробників української продукції;
 • активізація участі Української частини Ділової ради у розв’язанні питання заснування в Китаї Торгового представництва України тощо.

Крім того, на засіданні Координаційного комітету були визначені кандидатури від Української частини УКДР до складу Підкомісії з торговельно-економічного співробітництва Міжурядової комісії із співробітництва між Україною та КНР, а також до складу експертної групи згаданої Підкомісії.