Цівкач С. Перспективи інвестування в агросектор України

Сергій ЦІВКАЧ,
виконавчий директор UkraineInvest

У країна може стати ключовим євразійським агробізнесовим хабом та важливою ланкою нової глобальної системи ланцюгів постачання. Вже зараз Україна забезпечує потребу в продовольстві для понад 150 млн людей у світі із власним населенням у понад 40 млн. Україна посідає передові позиції у світовому виробництві та експорті соняшнику, ріпаку, кукурудзи, ячменю, жита, пшениці та гороху, а серед продукції з доданою вартістю – рослинної олії, меду, фруктових концентратів, томатної пасти.

Це створює умови для подальшого розвитку переробної промисловості з експортною орієнтацію в ЄС та країни Близького Сходу. Наявна сировинна база створює умови для розміщення виробництв харчової промисловості. Наприклад, 74% виробленої томатної пасти в Україні експортується у ЄС. Україна займає п’яте місце зі світових експортерів яблучного концентрату (60 млн дол США у 2020 році).

В Україні функціонує потужний сектор харчової промисловості. З 2017 по 2020 роки капітальні інвестиції у харчовій галузі подвоїлися і склали 13,4% від загального обсягу інвестицій промислового капіталу. Загальний обсяг виробництва харчових продуктів в Україні становить 18 млрд дол США (20% загального промислового виробництва).

Між Україною та Китаєм склалися надійні партнерські відносини, і сьогодні 16 % від загального експорту сільськогосподарської продукції Україна постачає до Китаю. У 2020 році товарообіг між країнами сягнув 15,4 млрд доларів США. Багато китайських компаній добре знають український ринок та успішно інвестують і розширюють свій бізнес. Загальний обсяг прямих інвестицій з Китаю станом на грудень 2020 року склав 74,4 млн доларів США.

Зокрема, китайська національна продовольча корпорація COFCO, що є одним з найбільших виробників та постачальників продуктів харчування у світі, успішно розширює свої виробничі потужності та активно реалізує проєкти в Маріуполі, Миколаєві та Дніпропетровській області. Протягом останніх років компанія входить у топ-10 та топ-5 в Україні за експортом ріпаку та пшениці.

Враховуючи глобальні тренди, найбільш привабливими для китайських інвесторів можуть стати такі напрямки:

Підприємства харчової промисловості, агропереробка

Агропереробка є однією з галузей, яка підпадає під дію Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями в Україні». Головними умовами є інвестиції обсягом не менше 20 млн євро протягом 5 років та створення понад 80 робочих місць. Серед форм державної підтримки: звільнення від сплати податків, звільнення від оподаткування ввізним митом, будівництво об’єктів суміжної інфраструктури, надання в користування земельної ділянки на пільгових умовах. UkraineInvest визначено уповноваженою установою для супроводу інвесторів при подачі заявок та в ході реалізації інвестиційного проєкту в Україні.

Виробництво обладнання та транспортних засобів для сільськогосподарської та харчової галузей

Китайські виробники створюють техніку, яка передбачає максимально ергономічні та комфортні умови для людей, які будуть її експлуатувати. Враховуючи популярність такої продукції на ринку України, складний та дороговартісний логістичний процес її доставки, а також доступні суміжні ринки збуту, розташування виробництв такої техніки в Україні має свої переваги.

Цифрове сільське господарство (Agtech)

В Україні зараз активно розвиваються технології, які дозволяють дистанційно зондувати землю, більш точно слідкувати за змінами погоди, робити трекінг техніки та пального, використовувати GPS-обладнання, яке дозволяє ефективніше експлуатувати техніку. Ця ніша завдяки високоприбутковому потенціалу являє собою одну з найбільших інвестиційних можливостей в агросекторі України.

Органічне виробництво

Тренд органічної їжі набирає обертів у світі. Україна ж посідає 12 місце в Європі за загальною площею сільськогосподарських земель з органічним статусом та статусом перехідного періоду, що складає близько 468 тис. га (1,1% від загальної площі земель сільськогосподарського призначення України).

Україна зацікавлена у відповідальних інвесторах, які привносять нові технології та прозорі бізнес-практики, створюючи продукцію з високою доданою вартістю та робочі місця. Команда UkraineInvest має значний досвід співпраці та супроводу китайських компаній в Україні.