Сюй Цюаньяо. Харбін і Україна – це близько

Сюй Цюаньяо
директор Китайсько-українського Центру інноваційного співробітництва в Харбіні, голова правління компанії Heilongjiang Huayue Oriental Enterprise Management Consulting

5–7 січня 2020 року в межах традиційного Харбінського фестивалю льоду та снігу втретє відбувся не менш традиційний День України. На заходи до північнокитайського міста, незважаючи на свята, прибула українська делегація з 25 осіб – представників вищих навчальних закладів, наукових інститутів та муніципальної влади міст Суми, Славутич, Лозова та Одеса.

Уже котрий рік поспіль харбінці радо зустрічають українців у своєму місті не тільки, щоб познайомити з частиною Піднебесної, що постійно розвивається. День України – це, насамперед, ділова зустріч партнерів, які шукають нові контакти та проєкти на міжрегіональному рівні. За організаційної підтримки адміністрації Нового району Харбіна, Харбінського університету комерції, управління науки і техніки Народного уряду Харбіна та компанії Heilongjiang Huayue Oriental Enterprise Management Consulting був проведений ІІІ Китайсько-український науково-інноваційний форум в Харбіні, що проходить раз на два роки. У його межах відбувся «круглий стіл», на який запросили ректорів з України та Китаю. У ньому взяли участь керівники Харківського державного університету харчування і торгівлі, Державного університету залізничного транспорту, Сумського державного університету, Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», Харбінського університету комерції, Наньчаньського авіаційного університету та університету м. Цзямуси (пров. Хейлунцзян), а також представники Посольства України в КНР і Міністерства освіти Китаю. Паралельно із зазначеним заходом відбулася науково-інноваційна конференція, де, зокрема, презентували проєкти українських вишів, наукових інститутів, які пропонуються китайським партнерам для спільної реалізації та комерціалізації на ринку КНР. На ній свої задуми озвучили вповноважені від Харківського університету харчування і торгівлі, Державного університету залізничного транспорту, Сумського державного університету, Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», Харківського державного університету радіоелектроніки, Чернігівського національного технічного університету, Інституту електрозварювання ім. Патона, Інституту радіофізики та електроніки, Інституту надтвердих матеріалів ім. Бакуля, що працюють у складі НАН України, Миколаївського морського спеціалізованого порту Ніка-Тера.

А наступного дня відбулася не менш важлива подія – церемонія відкриття Китайсько-українського Центру інноваційного співробітництва в Харбіні, який є об’єднаною платформою для партнерів, що раніше уклали угоди про співпрацю в цьому місті. Відтепер організовувати контакти, роботу, переговори між суб’єктами підписаних меморандумів та угод у Харбіні, забезпечувати супровід усіх освітніх, наукових та культурних проєктів, ініційованих українськими та китайськими партерами, буде єдиний Центр, Він зареєстрований на майданчику Jiangbei Integrated Development Area in Harbin New District. Крім того, його розвиток підтримуватиметься відповідними програмами, що діють для учасників цієї зони. Керівництво Центром здійснюватиме компанія Heilongjiang Huayue Oriental Enterprise Management Consulting, яка ось уже п’ять років поспіль за рішенням та за сприяння влади Харбіна й провінції Хейлунцзян займається розвитком китайсько-українського міжрегіонального співробітництва у сфері освіти, науки й техніки, культури й торгівлі. З 2015 року вказана компанія за погодженням із владою українських областей представляє в Піднебесній інтереси Харківщини, Сумщини, а з січня цього року – інтереси окремих міст – Сум, Славутича, Лозової та Одеси.

Створення Китайсько-українського Центру інноваційного співробітництва в Харбіні є важливим етапом у двосторонній харбінсько-українській співпраці. Він виступатиме головним двигуном подальшого розвитку торговельно-економічного, наукового та гуманітарного партнерства. Центр передано «під дах» зони Jiangbei Integrated Development Area in Harbin New District і надано йому право використовувати додаткові можливості грошової підтримки, включаючи фінансування окремих проєктів, учасниками яких є виші та наукові інститути України.

Нині адміністрація зони сприяла виділенню та обладнанню для потреб Центру приміщення площею 2700 м2. Воно розділене на дві частини. У виставковій залі, яка постійно діє, містяться експонати, що репрезентують Україну як державу, розповідають про її історію, економіку, науку, освіту й культуру, зв’язок із Харбіном. На так званій робочій території облаштовані кімнати для переговорів і конференцій. Зараз у Центрі працюють 25 людей.

Задоволення процесом побудови інклюзивних міжрегіональних відносин з українськими областями неодноразово висловлювалося керівництвом міста та адміністрацією Нового району Харбіна. Китайською стороною, зокрема очільниками вищих навчальних закладів та компаній, окремо відзначалася важлива роль Посольства України в Піднебесній, яке протягом п’яти років підтримує та супроводжує цей проєкт. Усе почалося 2015-го з візиту в Харбін Посла України в КНР Олега Дьоміна. Під час відвідин керівники провінції Хейлунцзян, міста Харбін та Посольства України узгодили оригінальну концепцію співробітництва, визначили головні напрямки співпраці та сформували ефективну команду для їхньої реалізації.

Зараз без остраху можна стверджувати, що 5-річний досвід побудови всеосяжних міжрегіональних відносин між Україною і Китаєм на базі однієї з ключових провінцій КНР дав хороші результати. За цей період платформа розширилася за рахунок українських і китайських регіонів. До неї приєдналися, передусім, виші та приватні структури з Наньчана, Сіаня й Шеньчженя, яким не вистачає практики самостійної побудови відносин з Україною. Крім того, вона вже відома в Міністерстві освіти КНР, котре також залучає її до організації деяких відомчих заходів.

Так, за сприяння платформи у травні 2019 року делегація на чолі з головою Сумської обласної держадміністрації взяла участь у конференції «Співпраця в галузі освіти «Шовковий шлях–2019», яка була організована провінцією Шеньсі. У межах заходу керівник Сумщини та начальник Департаменту освіти провінції підписали Угоду про стратегічне співробітництво. Іноземні гості відвідали в Сіані інститут телекомунікаційних технологій, університет сільського та лісового господарства, науково-технічний університет та місцевий політех.

А у вересні цього ж року компанія Heilongjiang Huayue Oriental Enterprise Management Consulting організувала візит представників провінції Шеньсі до Києва та Сум, де були проведені форуми у сфері вищої освіти. До складу делегації входили керівники 16 ВНЗ, серед яких: Шеньсійський університет науки та технології, Сіаньський політехнічний університет, Сіаньська консерваторія, Сіаньський університет іноземних мов, Північно-західний університет політики та права, Сіаньський медичний університет, Сіаньський університет шляхів сполучення, Педагогічний університет провінції Шеньсі, Північно-західний університет, Сіаньський університет будівництва та архітектури, Сіаньський університет науки та технології, Сіаньський університет фінансів та економіки, Шеньсійський політехнічний університет, Шеньсійський університет китайської народної медицини та ін.

Протягом останніх двох-трьох років на цьому майданчику розгорнули свою діяльність Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харківський інститут ендокринної патології, Харківський національний авіакосмічний університет, Дніпровський національний університет, київські Інститут надтвердих матеріалів ім. Бакуля, Інститут електрозварювання ім. Патона. До слова, Харківським університетом радіоелектроніки був здійснений пілотний проєкт упровадження в Харбіні технології виробництва альтернативного біопалива з мулових опадів, який отримав схвалення місцевої влади. Зараз опрацьовуються деталі поставки в провінцію медобладнання, призначеного для зварювання живих тканин. Її має здійснити Інститут електрозварювання ім. Патона. У цьому випадку партнером виступає медичний виш м. Цзямуси за підтримки місцевого уряду. Ще одним показовим фактом плідної співпраці є те, що у вересні 2019 року понад 80 магістрантів, аспірантів і докторантів Наньчанського університету повітроплавання та космонавтики вступили до Харківського авіаційного університету ім. Жуковського й Київського авіаційного університету.

Харбінська платформа приділяє велику увагу й розвитку культурного співробітництва. За останній час було проведено понад 20 художніх виставок та заходів культурного обміну з провінцією Хейлунцзян. У 2015 році в Харбіні створено Базу українського олійного живопису, а у 2016-му відкрито представництво Спілки художників України в Китаї. Активну участь у цьому напрямку бере народний художник України Віктор Ковтун, картини якого експонувалися як на спільних, так і на індивідуальних виставках.

«Ми віримо в подальший розвиток нашої спільної платформи: є прагнення партнерів, є великі плани, є серйозна підтримка»,

– сказав мер Харбіна Сунь Чже 7 січня 2020 року на зустрічі з українською делегацією. Посадовець подякував гостям за збереження історичної пам’яті двох народів, багаторічну співпрацю та підтвердив подальшу готовність міста поглиблювати співробітництво на всіх напрямках. Він, зокрема, закцентувався на необхідності удосконалення інструментів, які б спрощували процедуру фінансування спільних проєктів.