Стрижак О., Хе Мьо. Безпека життя та здоров’я людей – на першому місці. Як Китай бореться з епідемією?

 

О. Стрижак

Хе Мьо
віцеголова Китайської діаспори в Україні

Спалах епідемії пневмонії, викликаної коронавірусом нового типу (2019-nCoV), ураз перетворив новорічний банкет із нагоди Свята Весни на війну без пороху. В умовах складної епідеміологічної ситуації Уряд Китаю вжив безпрецедентних заходів щодо попередження, профілактики та контролю епідемії. Саме невідкладні рішення та рішучі дії керівництва держави унеможливили швидке розповсюдження вірусу як серед китайського населення, так і у світі.

20 січня Голова КНР Сі Цзіньпін дав важливі вказівки щодо попередження поширення епідемії. За його директивами, парткоми всіх рівнів та відповідні органи влади повинні були звертати серйозну увагу на вірус, усіма силами впроваджувати роботу з профілактики та контролю епідемії, ставити безпеку життя й здоров’я людей на перше місце. Необхідно було дізнатися причину зараження, шляхи передачі вірусу, а також посилити моніторинг та інформування людей. Крім того, Прем’єр Державної Ради КНР Лі Кецян виступив із низкою вказівок – ужити заходів для ранніх фіксації, звітування, ізоляції, лікування та надання допомоги; підтримувати контакти з Всесвітньою організацією охорони здоров’я (далі – ВООЗ) і міжнародними партнерами, Гонконгом, Макао та Тайванем задля унеможливлення поширення епідемії.

Прем’єр Державної Ради КНР Лі Кецян з інспекцією в м. Ухань

Відповідно до приписів лідерів країни, було проведено онлайн-засідання членами групи спільного попередження й контролю Державної Ради КНР та розроблено план реагування на епідемію. Національний комітет охорони здоров’я Китаю створив робочу групу для боротьби з пневмонією, викликаною коронавірусом нового типу (中国共产党新闻网, інформаційний портал КПК – http://cpc.people.com.cn/n1/2020/0120/c64094-31557455.html).

21 січня речник МЗС Китаю Ґен Шуан виступив із заявою, у якій, зокрема, вказав, що КНР, виходячи з принципів відкритості, прозорості та високої відповідальності, своєчасно повідомила ВООЗ, зацікавлені країни, а також Сянґан, Аомень і Тайвань про ситуацію й надала відомості про геномну послідовність коронавірусу нового типу. У подальшому ситуацію з пневмонією нового типу обговорили за участю представників Китаю на нараді Надзвичайного комітету Міжнародних медико-санітарних правил (Міжнародне радіо Китаю – http://ukrainian.cri.cn/841/2020/01/22/2s68340.htm).

22 січня Китай ухвалив рішення щодо тимчасового впровадження політики з відшкодування витрат пацієнтам із пневмонією, викликаною коронавірусом нового типу, для забезпечення їхнього своєчасного й ґрунтовного лікування (Міжнародне радіо Китаю – http://ukrainian.cri.cn/841/2020/01/23/2s68367.htm).

22 та 23 січня відбулася нарада Комітету з надзвичайних ситуацій, скликана Генеральним директором ВООЗ відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил у зв’язку зі спалахом нового коронавірусу в КНР. За результатами наради було ухвалене рішення не вводити надзвичайний стан. Проте члени Комітету погодилися з тим, що ситуація має екстрений характер, та вирішили зібратися через декілька днів (сайт ВООЗ – https://www.who.int/ru/news-room/detail/23-01-2020-statement-onthe-meeting-of-the-international-health-regulations-(2005)-emergenc y-commit tee-reg arding-t heoutbreak-of-novel-coronavirus-(2019-ncov).

24 січня ухвалили рішення про закриття міста Ухань на карантин. Там припинили діяльність аеропорт, вокзали, метро, перестали їздити громадський транспорт та таксі. На кордоні кожного району міста поставили пости для обмеження руху в обох напрямках. Водночас у містах Пекін та Шанхай, а також в усіх провінціях Китаю були вжиті суворі заходи попередження, профілактики й контролю за епідемією.

Карантин є традиційним і найбільш ефективним заходом запобігання смертельній епідемії, хоча він може мати непередбачені ризики та наслідки. Оскільки поки не існує спеціального лікування або вакцини проти коронавірусу нового типу, стандартні заходи в умовах надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я здебільшого виявляються найдієвішими, включаючи ізоляцію джерел інфекції, відсічі або переривання шляхів передачі.

Безпрецедентне введення режиму повного карантину в Ухані – центрі спалаху епідемії – унеможливило швидкісне розповсюдження недуги. З моменту його початку кількість підтверджених випадків зараження в усіх регіонах зростала з меншою швидкістю, аніж у провінції Хубей та місті Ухань зокрема.

Нині в усьому Китаї активовано сигнал тривоги найвищого рівня, що має на меті виявлення, діагностику та ізоляцію недужих або тих, у яких не підтверджено характер хвороби, у мінімальні строки. До того ж було вирішено продовжити новорічні канікули (Shanghai Institutes for International Studies Report on Coronavirus Battle, с. 7).

24 та 27 січня всі туристичні агентства Китаю припинили групові тури як у середині країни, так і за кордоном.

25 січня проведено Перше засідання Постійного комітету Політбюро ЦК КПК під головуванням його генерального секретаря Сі Цзіньпіна. Зібрання заслухало доповіді щодо заходів запобігання та контролю епідемії пневмонії, викликаної коронавірусом нового типу, а також питання, що стосувалися повторних обстежень і додаткових заходів, включно з лікуванням хворих. За результатами засідання створили керівну групу реагування на епідемію, яка працюватиме безпосередньо під орудою Постійного комітету Політбюро ЦК КПК. Тоді ж вирішили направити спеціальні групи до провінції Хубей та інших районів із важкою епідеміологічною ситуацією задля активізації роботи з профілактики та контролю пошесті.

Засідання неодноразово наголошувало на важливості проведення лікування недужих усіма силами. Було запропоновано чотири принципи – централізувати хворих, централізувати спеціалістів, централізувати ресурси та централізувати допомогу. Пріоритетом номер один назвали лікування людей у фіксованих медзакладах із комплексним обладнанням. Одночасно з цим виокремили необхідність піклуватися про медичний персонал, усіляко оберігаючи його від інфікування.

27 січня Прем’єр Державної Ради КНР Лі Кецян відвідав місто Ухань з інспекцією. Він поспілкувався з хворими та медиками, перевірив будівництво лікарні Хошеньшань (火神山医院). Зустрічаючись із людьми, посадовець неодноразово дякував тим, хто бореться з епідемією, усім, хто залучений до зведення лікарні в Ухані. У межах візиту урядовець навідався до тамтешніх ринків, аби пересвідчитись у наявності продовольства, доступності цін на харчі (портал Центрального народного уряду КНР – http://www.gov.cn/guowuyuan/2020-01/28/content_5472566.htm).

28 січня відбулася зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна з Генеральним директором ВООЗ Тедросом Аданомом Гебреісусом. Під час зустрічі Сі Цзіньпін зазначив, що безпека життя людей і їхнє здоров’я завжди стоять на першому місці, тому нині найважливіше – взяти під контроль спалах нового коронавірусу. За словами очільника держави, КНР вітає участь ВООЗ у запобіганні епідемії та контролі за її поширенням. Він підкреслив, що Китай готовий працювати разом із ВООЗ і всією світовою спільнотою задля захисту регіональної та глобальної безпеки у сфері охорони здоров’я (Міжнародне радіо Китаю – http://ukrainian.cri.cn/841/2020/01/29/2s68426.htm).

31 січня ВООЗ оголосила міжнародний надзвичайний стан через епідемію коронавірусу. Як сказала речниця МЗС Китаю Хуа Чунь’їнь на пресконференції 3 лютого: «Діючи з високим почуттям відповідальності за здоров’я людей, уряд КНР вжив найбільш суворих та комплексних заходів у зв’язку зі спалахом епідемії. Ці заходи суттєво перевищили Міжнародні медико-санітарні правила». За словами Генерального директора Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедроса Аданома Гебреісуса, Китай встановив новий взірець вжиття невідкладних заходів щодо боротьби з епідемією. Оголошення надзвичайного стану міжнародного рівня через поширення коронавірусу не є вотумом недовіри Китаю. Навпаки, ВООЗ довіряє Піднебесній у її боротьбі зі спалахом хвороби. Їхня спільна мета – унеможливити завдання шкоди країнам із нерозвиненою системою охорони здоров’я.

31 січня речниця МЗС Хуа Чунь’їнь виступила з заявою. У ній ішлося про те, що, враховуючи труднощі, з якими стикаються громадяни КНР, зокрема жителі провінції Хубей та міста Ухань закордоном, Уряд Китаю ухвалив рішення в найкоротші строки повернути їх на Батьківщину.

1 лютого член ПК Політбюро ЦК КПК, Прем’єр Держради, глава керівної групи ЦК КПК з профілактики й боротьби з епідемією коронавірусу нового типу Лі Кецян провів засідання керівної групи. На заході підкреслили, що забезпечення поставок продовольства й протиепідемічних матеріалів є обов’язковою умовою для протидії епідемії. Крім того, на зібранні дійшли згоди, що слід посилити централізоване виробництво й перерозподіл захисних костюмів, інших медичних засобів, у пріоритетному порядку забезпечувати потреби Уханя та решти ключових регіонів. На засіданні також зазначили, що «неприпустимо затримувати видачу матеріальних ресурсів, які централізовано розподіляються. Необхідно відкрито, прозоро, вчасно й достовірно висвітлювати інформацію про епідемічну ситуацію та протиепідемічні заходи, неприпустимо спотворювати й приховувати інформацію» (Міжнародне радіо Китаю – http://ukrainian.cri.cn/841/2020/02/01/2s68476.htm).

1 лютого чотири цивільних літаки, які були відправлені Урядом КНР, повернулися з 89 громадянами Китаю (усі – жителі провінції Хубей) з Таїланду. Нині вже перебувають на рідній землі 399 мешканців провінції Хубей, які подорожували Таїландом, Малайзією та Японією.

Голова КНР Сі Цзіньпін поруч із Генеральним директором ВООЗ Тедросом Аданомом Гебреісусом

3 лютого відбулося Друге засідання Постійного комітету Політбюро ЦК КПК під головуванням його генерального секретаря Сі Цзіньпіна. На зібранні було розглянуто наступні кроки, що необхідні для боротьби з епідемією, та надані важливі вказівки керівництвом країни. Лідер держави зазначив, що потрібно наздоганяти час, не пасувати перед цим «демоном» (тобто епідемією), рішуче стримувати поширення недуги, виграти цю війну проти ворога.

4 лютого почав приймати пацієнтів перший спеціалізований шпиталь із лікування коронавірусу нового типу, який спорудили в китайському місті Ухань. Лікарня Хошеньшань може одночасно вмістити до 1000 хворих. що дозволило зменшити нестачу місць в інших закладах охорони здоров’я. Її будівництво стартувало 23 січня й велося прискореними темпами. Об’єкт завершили всього за 10 днів (Міжнародне радіо Китаю – http://ukrainian.cri.cn/841/2020/02/04/2s68525_1.htm). За дорученням Голови Центральної військової ради КНР Сі Цзіньпіна армією було відправлено 1400 осіб медичного персоналу для надання допомоги пацієнтам лікарні Хошеньшань.

6 лютого відкрилася друга лікарня Лейшеньшань (雷神山医院) на 1600 пацієнтів. Обидва заклади споруджені згідно із сучасними стандартами та підтримують мережу п’ятого покоління (5G). За процесом будівництва, що транслювався наживо через інтернет, спостерігало 60 млн людей. Крім того, китайці використовували технологію будівництва мобільних лікарень із облаштуванням їхніх приміщень на територіях виставкових центрів і стадіонів, розрахованих загалом на 3400 пацієнтів. Вони здебільшого призначені для тих, у кого виявили легкі симптоми захворювання, щоб у такий спосіб знизити ризики поширення епідемії (інформація подана за матеріалами пресконференції Тимчасово повіреного в справах Посольства КНР в Україні У Ляньвеня від 07.02.2020).

Член Постійного комітету Політбюро ЦК КПК, Прем’єр Держради КНР, глава керівної робочої групи ЦК КПК з боротьби з епідемією пневмонії, викликаної коронавірусом нового типу, Лі Кецян 6 лютого провів засідання цієї групи. «У наступні кілька днів основні зусилля будуть спрямовані на те, щоб підвищити здатність лікарень приймати нових пацієнтів, продовжувати різними способами збільшувати кількість лікарняних ліжок в Ухані й направляти додаткові зусилля для підтримки та розкриття місцевого потенціалу нарощувати кількість медичних працівників у цьому місті», – підкреслив посадовець.

На засіданні відзначили, що зараз у всіх регіонах країни, за винятком провінції Хубей, кількість нових підтверджених випадків захворювання загалом стабілізувалася, а смертність є низькою. У зв’язку з цим слід розумно розподіляти ресурси, уникнути непотрібної паніки. Продовжуючи запровадження науково обґрунтованих заходів щодо запобігання епідемії й контролю за нею, необхідно організовано сприяти поверненню виробництва до звичайного режиму й належним чином захистити усталений соціально-економічний лад (Міжнародне радіо Китаю – http://ukrainian.cri.cn/841/2020/02/07/2s68574.htm).

Лікарня Хошеньшань

Прем’єр Державної Ради КНР Лі Кецян в Інституті патобіології Китайської академії медичних наук

Усього центральна та місцева влада виділили 66,7 мільярда юанів (майже 10 мільярдів доларів США) на загальну систему охорони здоров’я з метою профілактики епідемії. Ці кошти розподілили в сільські райони. Щоб уникнути широкомасштабного поширення недуги, тимчасово закрили транспортне сполучення міста Ухань, однак не залишили без допомоги його багатомільйонне населення. Було зібрано 107 груп висококваліфікованих медиків (понад 10000 медичних працівників), які спеціалізуються на респіраторних захворюваннях, для підтримки таких міст, як Ухань, мобілізовано матеріальні ресурси для гарантування нормального життя людей у цьому ареалі. Заводи, що спеціалізуються на виробництві медичних захисних масок та інших матеріалів для профілактики епідемії, отримали розпорядження працювати 24 години на добу, щоб задовольнити потреби громадян (за матеріалами пресконференції Тимчасово повіреного в справах Посольства КНР в Україні У Ляньвеня від 07.02.2020).

Зокрема, як заявила речниця МЗС Китаю Хуа Чунь’їнь на пресконференції 3 лютого: «Хубей створив цілодобову «гарячу лінію» для іноземних громадян, студентів та туристичних груп у провінції задля надання консультацій та допомоги. Окрім того, офіційний сайт і сторінка в соціальній мережі Wechat департаменту іноземних справ провінції Хубей оперативно передають вичерпну інформацію про епідеміологічну ситуацію та запобігання епідемії англійською, французькою, німецькою, російською, японською, корейською та іспанською мовами. Багато провінцій, автономних регіонів та муніципалітетів надіслали відкриті листи іноземним громадянам, які там працюють або навчаються, а також надали їм інформацію про заходи застереження та місця отримання лікування й допомоги задля посилення роботи з надання послуг та інформації іноземним громадянам».

Завдяки ефективним заходам китайського уряду, а також дієвій співпраці з міжнародною спільнотою, епідемія не дуже поширилася світом. Сьогодні, крім Китаю, у 24 країнах зафіксовано 224 випадки захворювання на пневмонію, викликану коронавірусом,, що становить лише 1% від загальної кількості недужих. Решта 99% хворих перебувають усередині КНР. За межами Піднебесної стався тільки один смертний випадок. Чітко відрізняється від китайської ситуації спалах вірусу H1N1, який вирував приблизно рік і розпочався 2009-го зі США. Тоді він поширився на 214 країн і регіонів. Тільки в Америці захворіло майже 60 млн осіб, сотні тисяч лікувалося в медзакладах, а кількість померлих перевищила десятки тисяч чоловік. У цьому сенсі китайський народ, дотримуючись суворих заходів, вжитих урядом, пожертвував зручністю власного життя, беручи на себе ризики зараження хворобою, в обмін на безпеку громадян інших країн. Міжнародна спільнота, чітко усвідомлюючи величезний внесок КНР, дала дуже високу оцінку його діям.

Попри те, що коронавірус нового типу заразний, і навіть існує ймовірність, що людина без симптомів може поширювати вірус, смертність від нього вельми низька, усього 2%, а це набагато менше порівняно з кількістю смертей, пов’язаних із вірусом Ебола (40,4%), респіраторним синдромом MERS (34,4%), згаданим вірусом H1N1 (17%). Зі зміцненням співпраці Китаю з міжнародною спільнотою в науково-дослідній сфері безперервно поглиблюються знання медиків та вчених про новий тип коронавірусу й удосконалюються методики лікування й профілактики епідемії. Кількість осіб, що видужали, постійно збільшується. Починаючи з 1 лютого таких уже втричі більше, ніж померлих (за матеріалами пресконференції Тимчасово повіреного в справах Посольства КНР в Україні У Ляньвеня від 07.02.2020).

9 лютого Прем’єр Державної Ради КНР, глава керівної робочої групи ЦК КПК з боротьби з епідемією пневмонії, викликаної коронавірусом нового типу, Лі Кецян відвідав Інститут патобіології Китайської академії медичних наук, щоб проінспектувати науково-дослідну роботу з профілактики й контролю епідемії та висловити підтримку вченим (Міжнародне радіо Китаю – http://ukrainian.cri.cn/841/2020/02/10/2s68617.htm).

Як зазначив Генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус:

«Це час для фактів, а не страху. Це час для науки, а не вигадок. Це час для згуртованості, а не образ».

Дмитро Синиця – український студент у м. Ухань

Ми звернулися до Дмитра Синиці, студента, що навчається в Ухані, аби довідатися про ситуацію з коронавірусом, так би мовити, зсередини. У місті він залишається до сих пір.

А.: Дмитре, що було зроблено урядом із моменту спалаху та які заходи проводяться нині?

Д.: 14 січняя повернувся в Ухань із подорожі Китаєм. Перше, що помітив, усі люди були в масках. Паніки не було, проте я зрозумів, що все доволі серйозно. 24 числа ухвалюється рішення закрити місто, аби попередити розповсюдження епідемії. Райони також ізольовані один від одного, аби потрапити з одного в інший, потрібно мати спеціальну перепустку. Усі зобов’язані носити маски, в іншому випадку на людину очікує штраф. Є люди, особливо похилого віку, які нехтують цими правилами, тому влада впроваджує додаткові заходи.

Що стосується студентів, то в гуртожитку нас постійно обстежують – беруть аналізи, міряють температуру. Додатково ми маємо спеціальну групу в соцмережі, доповідаємо кожного дня про свій стан: чи немає симптомів вірусу. Територія університету закрита. Влада докладає всіх можливих зусиль, щоб запобігти розповсюдженню епідемії. Після запровадження карантину ми розуміємо, що зараз ризик заразитися – мінімальний.

А.: Щодо нинішнього стану, то на момент підготовки номера до друку Дмитро повідомив нам, що карантин продовжено ще на два тижні. Це мінімальний строк, можливо, ближче до дати закінчення його ще пролонгують.