Спаринський О. «Космічні пригоди» у шанхайському театрі Дагуан

Пропозиція створити та виступити продюсером сучасного видовищного шоу для китайської малечі надійшла мені рік тому від доброї приятельки та партнерки з Шанхаю Керрі Ху (胡晓芬), чиї інтереси пов’язані з досвідом розважальних вистав для дітей. Мушу зізнатися: тоді ця ідея примусила мене досить сильно замислитися. Ще б пак!

З одного боку – у творчому портфелі є досвід втілення велелюдних розважальних проектів, мюзиклів, шоу, мистецьких заходів із чималим розмаїттям художніх рішень, але… актуальним для України. Тому виникли суто принципові питання: якого жанру має бути нова вистава, аби зацікавити та захопити пересічного китайського глядача, хай й найменшого? Адже добре відомо, що малеча, як ніхто інший, сприймає побачене у найсерйозніший спосіб: якщо їй щось не подобається – негативна реакція не забариться! Були й побоювання: а чи зміст достатньо цікавий, а чи він відповідатиме запитам китайських дітлахів?

З іншого боку, поставали й практичні питання: де знайти носіїв китайської мови в Україні, кого залучити до перекладу та суто редакторської роботи під час звукозапису? Врешті-решт, зізнайтеся – чи можете ви уявити собі високотехнологічну театральну виставу тривалістю 70 хвилин, китайською мовою, але продюсер та виробник якої – в Україні? Ото ж бо!

А можливо, ви вважаєте, що шоу, які створюють в Україні сьогодні, нездатні здивувати найвимогливішого глядача – дитячу аудиторію інших країн? Помиляєтеся! Бо, врешті-решт, саме в Україні з’явилося безпрецедентне видовище у форматі театрального відео-арту під назвою «Космічні пригоди» (太空探索之旅), що його наприкінці вересня було презентовано у престижному театрі Дагуан (大观剧场), який є частиною Himalayas Centre (喜玛拉雅) і розташований в районі Пундон в Шанхаї.

…У давні часи, на світанку епох, певна Сутність створила нашу, інопланетну расу… Ми жили безліч років у мирі та злагоді, доки не з’явилося зло. Зло, яке знищило нашу планету…

…Двоє з нас вирушили до невідомої нам Сонячної системі, отримавши завдання ближче познайомитись з її планетами … Нам довелося засекретити цю місію, давши розвідникам нові імена – Сигнал та Жовтий…

Саме добросердні роботи-інопланетяни Сигнал та Жовтий, за підтримки розумного Комп’ютера, знайомлять дітлахів Землі з планетами Сонячної системи, а відлітаючи додому, заповідають: Діти, ви зрозуміли, що потрібно берегти Землю? Адже Земля любить вас і дарує вам своє тепло. Любіть Землю, бережіть її. Земля – це Ваш дім!

Таким став невибагливий зміст вистави «Космічні пригоди» («太空探索之旅») авторства Володимира Божинського з міста Дніпро. Це інтерактивне шоу для цілої родини, веселе дійство, яке поєднало у собі танок, пластику, відео, візуальні ефекти, лазерне та ультрафіолетове освітлення, й, зрозуміло, акторську гру. Окрім власне театрального досвіду, вистава несла юному глядачеві ще й пізнавальну інформацію про планети сонячної системи: так званий EDUTAINMENT, надзвичайно популярний у світі жанр під гаслом «Розважаючи – навчай»!

…Ще за 30 хвилин до початку вистави діти мали змогу відчути себе космонавтами або інопланетянами у відкритому космосі, відвідавши спеціальний Планетарій, куди їх запрошували гостинні працівники театру.

Власне ж вистава з перших секунд настільки захоплювала увагу глядачів, що вони втрачали кордони між реальністю і ілюзією, слідкуючи, затамувавши подих, за перебігом подій на сцені, на екрані й у залі. Адже інтерактивне спілкування між артистами та публікою під час вистави – спільні забави та ігри – було ще одним аргументом шаленого захвату від побаченого китайської дітвори. Щодо мовної проблеми – її не існувало: малеча швидко реагувала на діалоги, запитання, побажання, висловлювані зі сцени. А коли, після закінчення спектаклю, доброзичливі роботи-інопланетяни запрошували китайських малюків сфотографуватися з ними – це викликало шквал гучного вереску усіх глядачів – як найменших, так й їхніх батьків.

Тепер, після блискучої прем’єри, можу щиро зізнатися: аналогів подібного видовища в китайському театральному просторі ще не було! І це не моя персональна упереджена думка, а відгуки тамтешніх фахівців: працівників театру, дорослих глядачів, фахівців індустрії розваг Китайської Народної Республіки.

Погодьтеся, парадоксально, але в той час, коли державні структури в Україні фактично нехтують своїми обов’язками щодо активного ознайомлення китайського глядача із здобутками українських митців – це, до речі, за невеликими винятками, стосується як театрально-концертної, так і музичної чи кіногалузі – творчий китайсько-український альянс власною ініціативою здійснює нездійсненне: реалізує гастрольні презентації українських мистецьких колективів у Піднебесній.

Втім, лишається надія, що невдовзі синдром меншовартості вітчизняного соціуму таки мине, зійде нанівець, – от тоді наш, незалежний досвід мистецького спілкування професіоналів таки стане у пригоді майбутнім виборювачам мистецької слави України. Хтось же має торувати шляхи, набувати досвід неформального та на рівних спілкування із зовнішнім, таким розмаїтим й цікавим, світом мистецтва. Аби, кінець-кінцем, наша держава нарешті знайшла своє унікальне місце у світовій скарбниці культур. Саме це, якщо відверто, не просто тішить, а й надихає.

А поки, – до нових зустрічей на гастрольних теренах Китаю!

Вересень 2018, Шанхай-Київ,
Олександр Спаринський, композитор та продюсер.

 

亚历山大·斯巴林斯基 (乌克兰語 Олекса́ндр Йо́сипович Спари́нський ), 1954年2月22日出生于乌克兰,乌克兰 音 乐家,作曲家,制作人。乌克兰电影家协会的成员。

个人简介

自从5岁起,斯巴林斯基就开始学习音乐,1961年到1967 年,他在基辅儿童音乐学校学习钢琴 1967年到1970年在 晚间音乐学校学习,1971年到1975年在基辅教育学院音 乐系就读。1979年,他的作曲生涯就开始了,首次创作 的曲目成为儿童的歌曲“和平”。1975至1979年是“乌克 兰音乐会”的主创,乐队由合奏,键盘,吉他和贝斯组 成,在前苏联巡演。

主要作品

1979-2018-创作了198 首多样化歌曲,包括儿童的、民族 的、现代流行的;194个特色奏乐篇章(包括儿童的、 民族的、电子乐和爵士乐);创作了100个电视、电台 和国际广告歌;合唱和伴奏清唱;“我们在同一个地 球”和“圣迈克尔斯的祝福”这两部神剧的音乐在52个  剧院演出;36部电影(包括:动画 、记录片、电视剧);9部儿童音乐剧,1部轻歌剧和1部民族歌剧。

关于历史传统的古代乌克兰异教徒庆典和现代社会的两 部音乐作品“出来吧,雀斑! “和”库帕拉之夜” 包括 真正的民间音乐和舞蹈、欢乐的歌曲和仪式性的玩乐,结 合自发即兴的乌克兰传统原创作曲、流畅的爵士乐、电 子乐和民间音乐。

制作人作品

1995年至2013年是乌克兰音乐会演和 “卡巴扎” 从事演出 包括城市级和国家级活动的机构)的作曲、音乐编辑、 制作总监。创作了乌克兰国家公共活动的原创音乐: 独立日95&96;胜利日96&97;2000-2004年乌克兰基辅 的艺术展“Festival of Kiev City”和1999年“Ternopil Region” ;合作的活动有:可口可乐、 康宝来, 电脑天地 , Tianshi 等等; 乌克兰的城市假日:基辅日(1995-2000);儿童节 项目:新年演出和圣诞民族庆典(1996-2005); 1991年 至1995年是乌克兰第一个独立的唱片公司 “乌克兰之音” 的总裁和创始人之一;出版了大约100张不同音乐风格的 专辑(LP,MP,CD)。 2001年至2016年是大西洋唱片公 司自由制片人;1991年至2018年从事音乐会和表演的组织 和经营来推广乌克兰文化和艺术到美国、英国、法国、西班牙、比利时、德国、荷兰、香港、日本和中国。

音乐学术

1996-“关于乌克兰音乐的论坛”-阿德莱德,墨尔本,悉尼(澳洲);1994,1991-“乌克兰和音乐”-伦敦,诺 丁汉,曼彻斯特,布拉德福德(英国);1991,1994,2002-“给儿童的艺术”-曼彻斯特学校,布拉德福德,伦 敦(英国);1984,1995-“音乐的多样化”,“儿童交响 乐”-基辅(乌克兰);1983-2012-自由撰稿人-艺术评论家-124篇文章作者-为电台和电视栏目提供文化内容。

出版物:“Central European”, ”Ukrainian Business Review” (Great Britain), “Free Thought (Australia), “La Parole Ukrainienne” (France); « 音乐» (1983); «宇宙», « 集市», “嘎拉”, «乌克兰青年», «КЗ» (former USSR); “视角” (1988), “Music Club” (1985, 1986), «乌克兰– 中国» (2018).

电台广播节目为: 2005-2017–«Культура» Ukrainian National TV and Radio Satellite Channel; 1993–2005–ВВС Ukrainian Service; 1999–”Music Radio”, Kiev; 1997–“SBS”–Australian Radio; 1992–1995–”Sunset Radio”, Manchester; 1990–1993–BBC Russian Service; 1982–1990–Ukrainian National Committee for TV and Radio; 官方网站 http://www.sparinsky.kiev.ua