Шаповалова О. О. Туризм – рушійна сила пізнання України та Китаю

О. О. Шаповалова
генеральний директор туристичного оператора «Пан Укрейн»

«精诚团结» – «Щира єдність, об’єднатись разом з усією вірою та відданістю»

Із перших днів існування Китайської Народної Республіки основною її метою лідери декларували добробут та процвітання китайського народу. Сьогодення доводить: це завдання цілком досяжне – результатом мудрої політики Комуністичної Партії Китаю стало нестримне зростання рівня життя громадян КНР, що, зокрема, дозволяє китайцям безперешкодно мандрувати світом.

ТУРИЗМ ЯК ПОКАЗНИК ДОБРОБУТУ

Загальновідомо, що туризм не є першочерговою життєвою потребою, тож за несприятливих обставин будь-яка людина скорочує витрати саме на туризм та відпочинок. Однак виправданим є і зворотне твердження: якщо рівень життя у суспільстві зростає, показники споживання туристичних послуг членами цього суспільства відчутно збільшуються. Саме це демонструє КНР: згідно з даними щорічного моніторингу Всесвітньої Туристської Організації ООН (UNWTO), протягом кількох останніх років саме китайські туристи лідирують за кількістю міжнародних подорожей. Так, протягом 2018 року майже 150 млн громадян цієї держави за межі КНР (149,72 млн за даними порталу travelchinaguide.com), при цьому тривалий час демонструється позитивний показник зростання виїзних туристичних потоків із Піднебесної. (потребує уточнення) За умов збереження нинішніх темпів очікується, що на початку 2020-х років кількість китайських туристів у світі  сягне 200 млн. осіб.

Крім того, саме мандрівники з Піднебесної є рекордсменами за витратами під час перебування за межами своєї держави. Нині цей показник перевищив $2000 протягом поїздки та має сталу тенденцію до подальшого зростання. Усе це однозначно свідчить, що політика Комуністичної партії Китаю, спрямована на підвищення процвітання та добробуту громадян КНР, здобула успіх та дає цілком відчутні матеріальні плоди. Ще один наслідок, який підтверджує наведена інформація, полягає в тому, що сьогодні китайські туристи є бажаними гостями в будь-якій країні світу. Зокрема і  в Україні.

ІНВЕСТИЦІЇ ЯК РЕЗУЛЬТАТ ТУРИСТИЧНОГО РУХУ

Варто також зауважити, що позитивним ефектом від виїзного туризму громадян КНР є можливість збільшення китайських інвестицій – як державних, так і корпоративних – у проекти тих держав, які відвідують туристи з Піднебесної. Власне, за даними порталу statista.com, сумарний обсяг китайських інвестицій до Європи з початку 2005р. до другої половини 2018 р. склав $360,9 млрд. Для порівняння: в Африку (південніше Сахари) Китай  протягом зазначеного періоду вклав $297,9 млрд., а до США – $177,5 млрд. Однак особливістю китайського менталітету є те, що для остаточного ухвалення рішення про інвестиції довірені представники інвесторів мають побувати на об’єктах, куди планується вкладати кошти та сформувати уявлення про них. Отже, активізація в’їзного туризму громадян КНР до тієї чи іншої держави сприяє й розвиткові її національної економіки у стратегічній перспективі.

КИТАЙ ТА УКРАЇНА В РОЗРІЗІ ТУРИЗМУ

Між двома нашими державами також здійснюється інтенсивний туристичний рух, показники якого мають тенденцію до збільшення. Наочно показники туристичних потоків ілюструються діаграмою, наведеною нижче.

Таблиця 1. Динаміка туристичних потоків між Україною та Китаєм протягом 2015 – 2018 рр.:

Дані: Прикордонна Служба України

Таким чином, з поданої вище інформації можна зробити такі висновки:

  1. Кількість китайських туристів в Україні почала різко зростати після запровадження спрощеного порядку оформлення українських віз для громадян КНР;
  2. Кількість українських туристів протягом 2017-2018 років, які відвідували Китай, фактично стабілізувалася; водночас кількість китайських туристів зростала досить-таки високими темпами (+39% за 2018 рік проти 2017-го). Як результат – утворився дисбаланс, який нині має тенденцію до поглиблення. Прикметно, що в 2016 році спостерігався приблизний баланс між потоками в обох напрямках.
  3. Кількість мандрівників із Піднебесної, які приїжджають в Україну, є дуже незначною відносно загальної кількості китайських туристів у світі (0,03% за 2018 рік).

На мою думку, ситуацію можна змінити. Однак для цього необхідні певні умови. Я вже неодноразово висловлювалася з цього приводу, зокрема і на сторінках журналу «Україна – Китай», тому в цій статті лише коротко торкнуся зазначеної проблематики. Насамперед потоки мандрівників із КНР можуть суттєво зрости, якщо в Україну почнуть літати тамтешні авіаперевізники (китайці довіряють своїм авіалініям, тож радо вирушають у подорож до тих держав, де є пряме авіасполучення з їхньою країною). Звичайно, збільшення прямих авіарейсів українських авіаліній (передусім МАУ) та розширення їхньої географії також позитивно позначиться на китайсько-українських туристичних потоках. Крім того, на туристичних об’єктах, які планується включати до планів відвідування китайськими туристами, необхідно запроваджувати платіжні методи, звичні для громадян КНР (практика показує, що в таких випадках прибуток від перебування китайських груп суттєво збільшується). Водночас необхідно підвищувати рівень підготовки персоналу, який взаємодіє безпосередньо з туристами, насамперед – гідів, а також співробітників готелів, де зупиняються гості з КНР, ресторанів та кафе, де вони харчуються, тощо.

ДЛЯ ЧОГО УКРАЇНЦЯМ КИТАЙ

Також я хотіла б зупинитися на необхідності розвивати виїзний туризм громадян України саме до Китаю. Здавалося б, держава зацікавлена залучати мандрівників із будь-яких куточків світу (зокрема і КНР), проте щодо цієї країни можна зробити виняток та на державному рівні підтримувати саме виїзні відпочинкові напрямки. Чому так? Річ у тім, що сьогоднішній Китай –  країна з надзвичайно ефективною економікою, структурою муніципального управління, транспортом та охороною довкілля. Усьому цьому варто вчитися, а в багатьох випадках і переймати китайський досвід. Між іншим, структура світового в’їзного туризму до Піднебесної свідчить саме про це: із 141,2 млн іноземців, які побували в КНР протягом минулого року, 15,5% кваліфікувалися як співробітники китайських компаній, а 12,8% вказували метою свого приїзду МІСЕ-туризм.

Отже, відвідання Китаю власниками та топ-менеджерами вітчизняних компаній, очільниками міст і муніципальних утворень, державними службовцями й фахівцями місцевих та регіональних владних структур, налагоджування професійних контактів може не тільки залучити в Україну додаткові інвестиції, а й безпосередньо вплинути на якість життя наших співгромадян. Бо в Китаю є чому вчитися – КНР продемонструвала це протягом своєї 70- річної історії. А головне – переймати китайський досвід варто всім.