Рибчинський Р. Українські виробники в очікуванні відкриття ринку КНР для борошномельної та круп’яної галузі

Радіон РИБЧИНСЬКИЙ,
директор громадської спілки «Борошномели України»

У щоденному раціоні харчування українця протягом століть присутні каші, зварені з круп. Це обумовлено тим, що на території України з давніх часів вирощують ряд культур, які традиційно мають найменування круп’яні: це просо, сорго, гречка, овес. Крім того, для виробництва окремих видів круп і круп’яних продуктів застосовуються пшениця, ячмінь, жито, спельта, горох і кукурудза.

Маючи прекрасні умови виробництва сільгоспкультур, в Україні побудована індустрія переробки круп’яних культур з отриманням широкого асортименту цілих і подрібнених (шліфованих і нешліфованих) круп, пластівців, мюслі, зернових батончиків, каш швидкого приготування і т. ін. на основі круп’яної сировини. Тільки з пшениці в Україні виробляється більше десяти найменувань круп’яних продуктів, аналогічна ситуація з кукурудзою, вівсом та іншими культурами. Найбільш цінним видом крупи, з харчової та споживчої точок зору, є гречана крупа, яка сьогодні не тільки має постійно зростаючий збут в Україні, а й експортується в ЄС, на Балкани і США. Особливе місце у виробництві займають вівсяні продукти (крупа, пластівці, мюслі, зернові батончики). Їх виробництво зростає рік від року, що пов’язано з трендом здорового способу життя і здорового харчування. Сьогодні в Україні практично неможливо знайти жодного магазину, де б не продавалися продукти на основі вівсяних круп. Крім того, вівсяні круп’яні продукти, поряд з кукурудзяними, є лідерами експорту даного виду продукції з України.

На сьогоднішній день в Україні працює більше трьох десятків круп’яних заводів, оснащених високоефективним обладнання від провідних світових (Німеччина, Швейцарія, Італія, Туреччина, Нідерланди) і вітчизняних виробників. На всіх українських круп’яних підприємствах впроваджена і функціонує система HACCP, більшість підприємств мають сертифікати Halal і Kosher. Ряд підприємств сертифіковані як переробники і виробники органічної і безглютенової продукції. Безсумнівними лідерами круп’яної промисловості в Україні виступають компанії «Альтера» і «Дакс Бунге Україна», які сконцентровані на переробці кукурудзи; Сквирський КХП, Добродія Фудз, JNL і Шевченківський завод продтоварів займають лідируючі позиції на ринку вівсяних круп; компанії Олімп, Хмельницьк-млин і Вінницький КХП № 2, що виробляють гречані крупи.

Посівні площі і валовий збір зернових і круп’яних культур в Україні

*Прогноз ІА «АПК-Інформ»

Українські підприємства широко представлені на світових продовольчих ринках. Українська круп’яна продукція експортується в більше, ніж 90 країн світу, і за підсумками 2020 року склала майже 70 тисяч тонн. Основними покупцями виступали Польща, Молдова, Білорусь, Ізраїль, Єгипет. Китайські споживчі настрої змінюються швидкими темпами в сторону нетрадиційних для китайської кулінарії продуктів. Тому сподіваємося, що найближчим часом експорт української круп’яної продукції до КНР увійде в топ-10 за обсягами. Українські виробники зацікавлені в експорті на китайський ринок. Представники нашої асоціації та інші круп’яні компанії регулярно беруть участь у міжнародних продовольчих виставках у Шанхаї і Гонконзі. Наші виробники з оптимізмом дивляться на можливості розширювати торговельні зв’язки з китайськими дистриб’юторами і байєрами.

На виставці HKTDC Food Exhіbіtіon (Гонконг)