Промова прем’єр-міністра КНР Лі Кецяна на церемонії відкриття 11-го форуму «Літній Давос»

Шановний пане Шваб,

Шановні Голови урядів,

Шановні гості, Пані та панове:

Я дуже радий знову зустрітися з вами у прекрасному місті Далянь.  Від імені китайського уряду, я хотів би гаряче привітати відкриття 11-го форуму «Літній Давос».  Щиро вітаю гостей, що приїхали здалеку, а також наших медіа-друзів.

Вчора ввечері,  я зустрівся з Президентом Швабом та деякими гостями форуму. Стоячи на оглядовому майданчику та  вдивляючись в далечінь, ми побачили зелені гори, оповиті туманом, що ледь-ледь вбачалися. Проте це лише тимчасово, врешті туман зникне,  а гори ще довгий час непохитно стоятимуть.  Це нагадало мені про сучасний стан світової економіки.

З одного боку,  почали з’являтися ознаки відновлення світової економіки та торгівлі, новий раунд індустріальної революції дав людям нову надію. Економічна глобалізація – це незворотна тенденція. З іншого боку,  не вистачає рушійних сил для відновлення світової економіки, структурні питання не отримали кардинального вирішення, все більше проявляються тенденції до антиглобалізму, а геополітичні ризики – зростають. Уявіть, що зелені гори – це стабільність світової економіки, а туман – невизначеність: ми повинні міцно втримувати гори, тоді зможемо за допомогою стабільності подолати невизначеність.

На щорічному з’їзді Світового економічного форуму, що відбувся на початку року, голова КНР Сі Цзіньпін представив свою головну доповідь, що отримала широке визнання міжнародної спільноти, а саме: Китай рішуче підтримує економічну глобалізацію та виступає за ведення вільної торгівлі. Головна тема цього форуму – «Досягнення інклюзивного зростання в четвертій промислової революції» є дуже актуальною для нашого часу.

Аналіз світової історії показує, що кожна індустріальна революція сприяла різкому збільшенню продуктивних сил суспільства та прогресу людської цивілізації. Цей цикл індустріальної революції зародився та розгорнувся на тлі економічної глобалізації, що своєю безпрецедентною швидкістю, шириною та глибиною змінює світ, надає кожній країні потужний імпульс для економічного зростання.

Проте, неправильні дії можуть призвести до проблеми недостатньої інклюзивності зростання.  Наприклад, деякі люди отримуватимуть більше вигоди, інші – менше; традиційні галузі виробництва та сфера зайнятості зазнають удару; збільшуватиметься розрив між рентабельністю капіталу та трудових ресурсів. Вирішення цих питань має як соціальне та і економічне значення. Недостатня інклюзивність зростання може призвести до невикористання частини робочої сили та ресурсів, диференціації соціальних шарів та регіонів. Це перешкоджатиме повній реалізації ринкового потенціалу, соціальне розшарування, в свою чергу,  буде поглиблюватися, а економічне зростання буде неможливо продовжувати. 

Реалізація інклюзивного зростання – це означає зміцнити соціальну справедливість та зробити розвиток більш вигідним, це означає – здійснити стале зростання.

У порівнянні з  минулою індустріальною революцією, реалізація інклюзивного зростання в новій індустріальній революції  є ще більш можливим. Нетворкінг, впровадження цифрових технологій та інтелектуалізація – це все є представники нової індустріальної революції. Вони не лише створюють нові пропозицію та попит, не лише значно розширюють можливості для розвитку, а також надають всім сторонам безпрецедентні можливості, можливості для рівноправної участі.  Кожній людині значно вигідно і зручно розпочати бізнес, створювати щось нове та багатіти за допомогою Інтернету. 

Середній та малий бізнес можуть перебувати на одному рівні разом з великим бізнесом, та, завдяки узгодженому розвитку, культивувати нових лідерів. Країни, що розвиваються, зможуть краще використовувати свої відносні переваги та «переваги відсталості».  Головне – це вживати енергійні та ефективні заходи, щоб перетворити ці можливості на реальність, дозволити багатьом людям, підприємствам та державам досягти більш кращого розвитку в новій промисловій революції.

Сьогодні, стимулюючи інклюзивне зростання, потрібно обов’язково відстоювати економічну глобалізацію. Економічна глобалізація максимально стимулює рух товарів, капіталу та кадрів, дозволяючи виробникові мати більші ринки, споживачу – більший вибір, а кожній країні світу – отримувати з цього вигоду. Але перед обличчям економічної глобалізації і розвинуті країни, і країни, що розвиваються, стикаються з різними проблемами, до яких важко пристосуватися. Корінь цих проблем лежить не в економічній глобалізацій, а в тому, як адаптуватися та боротися з її викликами.  Ідучи по дорозі та підвернувши ногу, не можна нарікати на те, що дорога нерівна, та не продовжувати рух вперед.

Потрібно краще направляти та пристосовуватися до економічної глобалізації, відстоювати авторитет та ефективність багатосторонньої системи, стимулювати лібералізацію та сприяння торгівлі і інвестиціям. Тим часом, потрібно реформувати та вдосконалити міжнародні правила торгівлі, щоб забезпечити рівні права, рівні можливості та рівні правила для всіх країн в міжнародному економічному співробітництві. Зараз деякі люди обговорюють питання «чесної торгівлі». Насправді, вільна торгівля – це основа економічної глобалізації, а також передумова чесної торгівлі. Обмеження свободи торгівлі не зробить її більш чесною; принцип чесності – це стержень вільної торгівлі, нечесна торгівля не є тривалою.

Що стосується торгових питань та суперечок, потрібно враховувати національні умови іншої сторони, проводити консультації на основі рівності, взаєморозуміння та взаємної поступливості, шукати вигід ні точки перетину та балансу, знайти спосіб використовувати переваги  для взаємного доповнення та спільного виграшу. Відповідно до міжнародних багатосторонніх правил, потрібно рівно ставитися один до одного, не потрібно нав’язувати власні односторонні правила іншим, потрібно прагнути взаємного виграшу.

Кожна з країн повинна докладати зусиль для стимуляції інклюзивного зростання.  У процесі розгортання економічної глобалізації та нової індустріальної революції, здатність кожної з країн ефективно використати можливості, пришвидшити економічний розвиток, успішно вирішити такі проблеми як безробіття, бідність, збільшення розриву у доходах  та інші, здебільшого залежить від власного вибору та дій.

Потрібно прагнути ефективного інституційного механізму, що ставить акцент на чесність, створити вигідну та збалансовану модель зростання, забезпечити можливості рівної участі для кожного, реформувати освіту на таку, що буде орієнтована на майбутнє, зміцнити здатність робочої сили адаптуватися у процесі промислових змін, усунути структурні протиріччя в сфері зайнятості, надавати більше підтримки соціально незахищеним верствам населення. Ці зусилля дозволять всім нам  розділити переваги розвитку.

Говорячи про стійкий розвиток, не можна не підняти питання боротьби зі зміною клімату. Це – спільна відповідальність міжнародної спільноти. Китай дотримуватиметься своїх зобов’язань щодо «Паризької угоди», вживатиме заходів щодо боротьби зі зміною клімату, що також є необхідною складовою зеленого розвитку Китаю.

Не так давно, Китай успішно провів форум міжнародного співробітництва «Один пояс, Один шлях». Ця ініціатива спирається на принципи спільних консультацій, спільного будівництва та спільного використання. Це платформа для інклюзивного розвитку, що надає нові можливостями всім країнам та торговельно-промисловим підприємствам світу. Маю надію, що кожна зі сторін братиме активну участь у даному проекті, реалізовуватиме спільний та виграшних для всіх сторін розвиток на основі взаємовигідної співпраці.

Пані та панове!

Китай – активний учасник інклюзивного зростання. За останні роки, на тлі світового економічного спаду, китайська економіка зберегла стабільне зростання. Причина полягає в безперервному зміцненні інклюзивності. Ми поглиблюємо та послідовно втілюємо концепцію інноваційного, скоординованого, екологічного, вільного та спільного розвитку; пристосовуємося до таких мегатрендів як економічна глобалізація та нова індустріальна революція; втілюємо концепцію інклюзивності в стратегіях розвитку, забезпечуємо інклюзивність структурних механізмів, сприяємо політичній інклюзивності.  Ми вийшли на шлях інклюзивного зростання з власною специфікою. Звісно, ми все ще досліджуємо це питання.

«…Кожна з країн повинна докладати зусиль для стимуляції інклюзивного зростання.  У процесі розгортання економічної глобалізації та нової індустріальної революції, здатність кожної з країн ефективно використати можливості, пришвидшити економічний розвиток, успішно вирішити такі проблеми як безробіття, бідність, збільшення розриву у доходах та інші, здебільшого залежить від власного вибору та дій.»

Працевлаштування займає пріоритетне місце в процесі розвитку – цього ми і дотримуємося. Робочі місця – це корінь інклюзивного зростання. Без відносно повної зайнятості не можна говорити про інклюзивне зростання, а також не буде існувати основи для збільшення доходів і суспільного багатства.

Китай має робочу силу у понад 900 мільйонів людей, кожен рік випускаються приблизно 13 мільйонів фахівців з середньою спеціальною освітою, а велика кількість надлишкової робочої сили в аграрному секторі мігрує в міста. Зайнятість – це ключовий показник економічної діяльності.  Стійке зростання, насамперед, задля забезпечення зайнятості.

Дотримуючись та впроваджуючи активну політику зайнятості, ми збільшуємо загальну кількість зайнятого населення, вирішуємо основні проблеми зайнятості та допомагаємо соціально незахищеним та бідним верствам населення. Заохочуємо створювати бізнес для того, щоб привести сферу зайнятості в рух, впроваджуємо програми сприяння зайнятості випускників університетів, підтримуємо робітників-мігрантів, які повернулися в рідні місця, щоб розпочати бізнес, допомагаємо робітникам, звільнених внаслідок скорочення виробничих потужностей, людям в містах та селах, які опинилися в складному становищі, та людям з інвалідністю знайти роботу. Так ми будемо впевненими, що в кожній сім’ї є хоча б одна людина зі стабільною роботою.

За останні роки, кількість нових робочих місць перевищила 13 мільйонів, а рівень безробіття тримається приблизно на рівні 5%. Згідно з комплексною оцінкою різних показників розвитку, наданої авторитетною міжнародною організацією, рівень зайнятості населення в Китаї – найвищий в світі. В той же час, разом з економічним зростанням також зростають доходи населення, коефіцієнт Джині поступово зменшується, а кількість людей з середнім доходом збільшується. Для країни, що розвивається та має населення в понад 1,3 мільярда людей,  – це визначне досягнення, а також важливий внесок в інклюзивне зростання.

Ми продовжуємо збільшувати ступінь участі всіх громадян в інноваційній діяльності та створенні бізнесу, що також розширює сферу зайнятості. Суть інклюзивного зростання – це спільна участь, спільні зусилля та спільне користування між всіма людьми, а також характерна особливість інноваційної діяльності та створення бізнесу в сучасному Китаї.

Останні роки Китай реалізовує стратегію інноваційного розвиту, просуває масове підприємництво та інноваційну діяльність, зміцнюючи для цього підґрунтя. Отримані результати перевершили всі очікування. Кожен член суспільства бере участь у створенні бізнесу та веденні інноваційної діяльності. Не лише підприємства та науково-дослідні центри стимулюють підприємництво та інновації, все більше і більше людей також долучаються до цих процесів для того, щоб максимально ефективно використати свої можливості, або як каже китайський вислів: «Вісім безсмертних переправляються через море – кожен демонструє свої здібності» (прим.переклада.  – «кожен прагне показати на що він здатен»). У 2014 році ми висунули концепцію «підприємництво та інновації» (надалі «П+І»), за ці три роки кількість нових суб’єктів ринку склала 40 тисяч, серед них – 14 тисяч нових підприємств, а рівень ділової активності склав приблизно 70%. В травні цього року кількість нових підприємств сягнула 18 тисяч. Саме кооперація різних суб’єктів і стимулює підприємництво та інновації Китаю.

Ми створили відкриту платформу «П+І» для спільного використання, де всі задіяні в інноваційній діяльності суб’єкти співпрацюють, взаємодіючи онлайн і оффлайн. Накопичені знання та зусилля дозволили нам здешевити собівартість підприємництва та інновацій, а також зробити їх більш швидкими та ефективними. Декілька днів тому, Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) у співпраці з іншими організаціями опублікувала Глобальний інноваційний індекс за 2017 рік, в якому Китай зайняв 22 місце, піднявшись на 13 пунктів у порівнянні з 2013 роком. Таким чином зайнявши перше місце серед економічних систем  з середнім доходом. Підприємництво та інновації Китаю – можливість для всіх отримати вигоду.  Ми реалізуємо інклюзивний підхід та ретельний контроль над новими галузями промисловості, новими форматами бізнесу, новими моделями, такими як Інтернет бізнес, мобільні платежі, car-sharing, що сприяє їх швидкому та стабільному розвитку.

Це не лише зробило життя людей комфортним та зручним, а також збільшило кількість робочих місць. В процесі приросту кількості нових робочих місць за минулий рік внесок нових рушійних сил склав приблизно 70%.

Завдяки «П+І» більше людей отримали можливість змінити свою долю, розширити канал вертикальної соціальної мобільності. Вони значно сприяли поглибленню економічних перетворень та підвищенню конкурентоспроможності, стимулювали швидкий розвиток нових галузей промисловості, відроджуючи традиційні галузі, та зміцнили нові рушії розвитку. Масштаби ринку спільних економічних проектів Китаю за минулий рік склали 3,5 трильйонів юанів, було залучено 600 мільйонів людей, а швидкість зростання перевищила 100%.  Саме завдяки великій кількості людей, що були залучені до реалізації концепції, «П+І» стали більш швидкими, впливовими та сильними, що є ефективним шляхом реалізації інклюзивного зростання.

Ми безперервно підвищуємо рівень соціального забезпечення. Китай – це найбільша у світі країна, що розвивається. Зовсім нелегко вирішити такі основні питання як забезпечення їжею та одягом, проживання, освіта та медицина для 1 мільярду людей. Завдяки кропітким зусиллям, Китай запровадив три мережі забезпечення життя населення, що охоплюють базову пенсію, базове медичне обслуговування та обов’язкову освіту для всього населення.

Ми націлені на групу людей з низьким або середнім доходом, особливо на бідні верстви населення, намагаючись усіма можливими способами покращити їхні умови життя та праці, докладаємо зусиль для реалізації таких важливих програм як інтенсивна ліквідація бідності в селі та перебудова нетрів в містах та селах.  За останні 30 років, 700 мільйонів китайців покінчили з бідністю, творячи диво в історії скорочення бідності.

На сьогодні, ми всіма силами сприяємо наданню особистої допомоги бідним задля повної ліквідації бідності. До 2020 року більше ніж 40 мільйонів сільського населення має покінчити з бідністю. Приблизно 100 мільйонів людей в Китаї проживало в нетрях. За останні 8 років, 6 трильйонів юанів було інвестовано в різні фонди задля реконструкції більше ніж 30 мільйонів житлових будинків в таких районах, що дозволило більше ніж 80 мільйонам людям оселитися в нових будинках. Це число еквівалентно населенню порівняно великої країни.  Інклюзивне зростання Китаю забезпечило краще та гідне життя нашому народу та дозволило соціально-економічному розвитку стати більш динамічним та сталим. Звісно, Китай все ще країна, що розвивається, перед нами ще довгий шлях, який потрібно пройти, перш ніж ми реалізуємо модернізацію, а успіхи розвитку зможуть бути розділені між людьми.

Пані та панове!

Цього року китайська економіка залишається стабільною та має тенденцію до покращення. Економічне зростання за перший квартал склало 6.9%, значно покращилися показники економічної ефективності. Основні економічні показники за другий квартал продовжили рухатися в позитивному напрямку.  Значно зросли  виробництво електроенергії, обсяг вантажних перевезень та нові замовлення на підприємства; прибуток великої промисловості (промисловості вище встановленої норми) виріс за двозначними показниками. Валютні резерви знову зросли, а обмінний курс юаня Женьміньбі в основному залишається стабільним.  Особливо хорошим є стан сфери зайнятості, рівень безробіття у містах та селах за травень знизився до 4.91% та став найнижчим за декілька років.

Нещодавно ряд  міжнародних організацій та науково-дослідних установ переглянули прогнози щодо зростання економіки Китаю, вважаючи, що нові рушійні сили розвитку Китаю безперервно накопичуються, а ребалансування економіки стабільно рухається вперед. Це все відображає оптимістичні очікування ринку. 

Люди задоволені показниками економічної діяльності Китаю, а зміни її структури є ще більш дорогими для нас. За ці роки, зіштовхнувшись з  тиском, обумовленим низхідною тенденцію економічного зростання, ми не вдалися до масштабних заходів «заливання грошима», а також не застосовували традиційні методи стимулювання розвитку, такі як надлишкове інвестування та споживання ресурсів. Натомість, завдяки реформам та інноваціям, продовжили регулювання економічної структури, реалізували перехід з надмірної залежності економічного зростання від експорту та інвестицій до більшої орієнтації на такі рушії як споживання, послуги та підтримка внутрішнього попиту.

Минулого року внесок сфери споживання у економічне зростання склав 64.6%, що дозволило їй стати головною силою економічного зростання. Додана вартість сфери послуг становила більше половини або  51.6%; відношення залишку поточного рахунку до ВВП знизилося до 1.8%, а внутрішній попит став головною опорою економіки. Ці важливі трансформації вказують на якісне покращення економіки, роблячи економічне зростання більш стабільним та сталим.

На сьогодні, економіка Китаю зіштовхується з багатьма труднощами та викликами, проте ми повністю підготовлені до них. На тлі складного та мінливого зовнішнього середовища, у ключовий період перетворення внутрішньої економіки,  неминучими є короткострокові та незначні коливання економічних показників Китаю. Проте, стабільність та тенденція до покращення залишається незмінною, ми повністю здатні реалізувати головні цілі та завдання цьогорічного розвитку. Ми будемо дотримуватися основному лейтмотиву нашої роботи – «досягнення прогресу в стабільності», прискорюватимемо перетворення та модернізацію економіки шляхом структурної реформи постачання, зміцнюватимемо внутрішні рушійні сили розвитку.

Ми будемо поглиблювати реформи, розкриватимемо ще більший динамізм економічного розвитку. Ми будемо посилювати динаміку реформування фіскальної політики та оподаткування, фінансів, державних підприємств, державних активів та інших важливих сфер.  Всіма силами будемо сприяти процесу спрощенню адміністративної процедури та передачі повноважень на місця (децентралізація), зниженню податків та зменшенню витрат, аби зменшити системні трансакційні витрати та тягар компаній. Ми також будемо розширювати доступ до ринків, сприятимемо чесній конкуренції, надаватимемо кращих послуг та усуватимемо бар’єри для інвестицій та розвитку для приватних компаній. Впроваджуватимемо структурну політику зменшення податків, а також впорядковуватимемо витрати різних компаній. Цього року на основі зниженні податків та зменшенні витрат на суму в 2 трильйони юанів за останні декілька років ми зменшимо тягар компаній в 1 трильйон юанів, що дозволить суб’єктам ринку отримати більшу вигоду.

Ми будемо продовжувати сприяти структурній перебудові, прискорюватимемо перехід від старий рушійних сил до нових. Ми будемо дотримуватися стратегії інноваційного розвитку, поглиблюватимемо концепцію «П+І», стимулюватимемо великі, малі та середні підприємства, науково-дослідні установи та стартаперів інтегрувати один з одним та створювати щось нове. Створюватимемо нові кластери нових галузей промисловості, будемо заохочувати використовувати нові технології та нові методи управління для того, щоб реформувати та розвивати традиційні галузі промисловості.

Будемо продовжувати впроваджувати методи комерціалізації та законного управління, стимулювати скорочувати надлишкові та відмовлятися від відсталих потужностей, таких галузей як виробництво сталі, вугілля та теплоенергетика. Китай приєднався до ряду країн з середнім рівнем доходів, тому саме споживання має вирішальне значення. Збільшення споживання дозволить вивільнити величезний ринковий потенціал, результатом чого стане створення більшої кількості робочих місць. Ми пристосуємося до збільшення споживчого попиту – безперервно вдосконалюватимемо споживче середовище, культивуватимемо споживчі хот-спот (прим. перекладача, – дуже популярні товари або послуги), зміцнюватимемо нові споживчі сфери. Це не лише покращить життя людей, але й надасть новий імпульс економічному зростанню.

Ми будемо активно розширювати зовнішні зв’язки, створюватимемо ділове середовище з міжнародною конкурентоспроможністю. Прискорюватимемо створення нової системи економіки відкритого типу задля подальшої адаптації до економічної глобалізації та нової індустріальної революції, розширюватимемо доступ до ринків сфери послуг та виробничої сфери, послабимо обмеження для іноземних підприємств на часткове співвідношення іноземного капіталу в цікавих для них сферах, стимулюватимемо і покращуватимемо модель управління негативним списком. Політика підтримки для внутрішніх та зовнішніх інвестиційних підприємств є однаковою – реєстрація на єдиних сервісах та обробка заявки протягом певного періоду часу. Ми будемо заохочувати іноземні підприємства інвестувати свій прибуток у Китаї, підтримуватимемо створення регіональних штаб-квартир транснаціональних компаній у Китаї, заохочуватимемо іноземний капітал вкладати кошти в старі промислові бази у західній та північно-східній частині Китаю. У найближчі 5 років Китай буде імпортувати товари на суму в 8 трильйонів доларів США. Китайська економіка, що в довгостроковій перспективі лише покращується та вивільняється з кожним днем, надасть більше можливостей для кожної країни світу та залишатиметься найпривабливішою базою для інвестицій. Ласкаво просимо торгово-промислові кола всіх країн приїжджати до Китаю інвестувати та розвивати промисловості, спільно зростати з китайською економікою.

Ми будемо посилювати запобіжні заходи та контроль над економічними та фінансовими ризиками, а також стримуватимемо  появу систематичних ризиків. Сьогодні, в деяких сферах і справді існують загрози ризику, проте в основному вони знаходяться під контролем. Зараз ми вживаємо ефективних заходів для своєчасного вирішення та усунення цих ризиків. Не розвиватися – це найбільший ризик для Китаю.

Ми будемо продовжувати реалізовувати політику «єдиного планування та всебічного обліку» (прим. перекладача, – політика уряду КНР щодо приватного сектору), будемо запобігати та усувати ризики в процесі сприяння економічному розвитку. Частина китайського боргу в світовій економічній системи порівняно невелика. Коефіцієнт національних заощаджень, доступності капіталу банку та резервного покриття відносно високий. В наших силах запобігти ризикам різного роду, забезпечити раціональність економічної діяльності, а також підтримувати середньо високі темпи зростання протягом довгого часу та переходити на середньо-високий рівень.

Пані та панове!

Китайці часто кажуть: «Океан вміщує сотню рік». Більш інклюзивний світ – це ще більше чудовий світ. Ми прагнемо йти одним шляхом зі всіма країнами, ми докладаємо всіх зусиль для реалізації інклюзивного зростання в процесах економічної глобалізації та нової індустріальної революції, спільно будуємо концепцію «спільної долі людства», разом будуємо краще майбутнє для всього людства.

Бажаю успіхів в проведенні форуму, всім дякую!