Осадчук В.: «Інтеграція України в Шовковий шлях забезпечить сталий попит на українську продукцію та принесе додану вартість завдяки додатковому транзиту товарів»

З часів незалежності Україна постійно намагається інтегрувати власне виробництво, технології, інфраструктуру та фінанси до світових ринків з метою отримання інвестицій, створення іміджу країни як надійного партнера та збільшення об’ємів експорту, наданих послуг, у тому числі і для транзитних товарів. Однією з основних галузей економіки, що демонструє сталий розвиток, є сільське господарство.

В останні роки сільське господарство України показує постійний приріст виробництва та експорту агарної продукції. Так, за останні 7 років виробництво кукурудзи збільшилося в 5 разів, олії соняшникової – у 1,3 раза, шроту соняшникового – 1,5 раза, зростають обсяги експорту пшениці, ячменю та інших товарів.

Разом з цим українським підприємствам-експортерам постійно потрібно шукати нові ринки збуту та завойовувати своє місце під сонцем. Це можливо лише за умови виробництва високоякісної продукції, конкурентного ціноутворення, виконання умов та вимог країн-імпортерів, створення іміджу для довгострокової співпраці.

Одним з основних країн-імпортерів української сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки є Китайська Народна Республіка. З моменту підписання протоколів фітосанітарних вимог по кукурудзі, ячменю, сої, соняшниковій олії та шроту тощо експорт цих товарів зріз у рази і Китай вийшов на перше місце серед країн-імпортерів української продукції.

Так, у 2020 році доля Китаю від загального експорту з України зросла до рекордних 14,45 % порівняно з 7,18 % у 2019 році. Таким чином, Китай обігнав ЄС та Російську Федерацію, до яких Україна експортує свою продукцію та послуги. Якщо ще п’ять років тому основою експорту до Китаю складали товари гірничодобувної галузі, то на сьогодні явно домінує група товарів сільського господарства та її переробки.

Також у 2020 році значно покращилося торговельне сальдо України з Китаєм. Це відбулося за рахунок збільшення експорту товарів сільськогосподарської групи та зменшення імпорту товарів з Китаю.

Компанія КОФКО Інтернешнл в Україні є одним з основних експортерів сільськогосподарської продукції до Китаю з України, чим створює ліквідність на товари для сільськогосподарських товаровиробників, використовує та сплачує за послуги інфраструктури України, створює додаткові робочі місця та продовжує інвестувати в логістичну інфраструктуру країни.

Серед нагальних питань, що зобов’язані поліпшити двостороннє співробітництво та збільшити товарообіг, є такі: цілеспрямована робота над підписанням нових фітосанітарних протоколів (пшениця, борошно, сорго тощо), захист інтересів інвесторів через прозору та неупереджену судову систему, забезпечення передбачуваних та обґрунтованих тарифів на послуги, створення місцевими органами влади умов для підключення до інфраструктури, полегшення правил та контроль розцінок при підключенні до мереж інфраструктури тощо.

Тому уряд України та всі зацікавлені суб’єкти господарювання мають продовжувати політику вибудови тісних стосунків співробітництва з Китайською Народною Республікою та інтегруватися в один Шовковий шлях, що забезпечить попит на українську продукцію та принесе додаткову вартість завдяки додатковому транзиту товарів.