Орловський М. Уперше в Україні на фестивалі-квесті розкрили таємниці Піднебесної

М. Орловський
експерт Національного реєстру рекордів України, заслужений діяч мистецтв України, посол по культурі провінції Хунань (КНР)

ФЕСТИВАЛЬ-КВЕСТ – це новий формат розваг, що розкриває таємниці Китаю за допомогою ігор, загадок, VR-технологій. Два поверхи та 2500 кв. м. секретів. Там Піднебесна оживає на відеостінах та у фантастичних локаціях. Це світ мудреців та драконів, великих винаходів, чарівних принцес, імператорів та богів…

Організатор фестивалю-квесту ТОВ «360 ART» (директор Ірина Лазебник) за підтримки Української асоціації китаєзнавців (президент Віктор Кіктенко) і ГО «Центр культури і мистецтв Китаю» протягом січня–лютого 2020 р. в арт-просторі «Samskara» розкривав таємниці Піднебесної.

5 скарбів Китаю у фестивалі-квесті «ТАЄМНИЦІ ПІДНЕБЕСНОЇ»

Імерсивний простіp був створений у Києві, щоб сприяти пізнанню інших світів крізь мультимедійні проєкти, сакральне мистецтво, освітні заходи й виставки знакових культур. Тут зустріч з Іншим почала трішки відкривати гостям завісу їхнього особистого внутрішнього світу. «У «духовному дзеркалі» іншої культури краще бачиш свою рідну, – говорить автор книги «І цзін. Правильно міркувати, щоб передбачати: Вступ до іцзінознавства» Роман Москаль, – і в такий спосіб наближаєшся до пізнання таємниці Буття й пізнання таємниці свого народження».

Так, завдяки зусиллям однодумців в історичний центр української столиці прийшов Китай. Подорож починалася з невинної пропозиції – пошуку ієрогліфів у потаємних місцях арт-простору, які склали б власну карту безцінних скарбів від східних мудреців. Утім, за легким форматом у процесі гри проявлялася глибина китайської культури та історії, проілюстрована в деталях виставки, лекціях, перформансах, настільних іграх і майстер-класах. Гості вирушали за відповідями на запитання, що були ключами до таємниць Піднебесної.

ЩАСТЯ 福

У пошуку першого ієрогліфа учасники фестивалю зустрічалися з китайською писемністю – найдавнішою з тих, що залишилися незмінними до наших днів, а це понад 4 тисячі років. Приєднавшись до майстер-класу з каліграфії від Інституту Конфуція, вони пересвідчилися, що вміння красиво й акуратно писати потребує гармонії руху та духу. Крім того, протягом усього фестивалю відвідувачів надихала виставка картин Чи Шаотін, майстрині традиційного китайського живопису й каліграфії, та її учнів.

Гуляючи простором фестивалю, можна було дізнатися про щасливе значення числа 8 і побачити, наскільки сюжети мистецтва китайців наповнені любов’ю до природи, що для них є втіленням світобудови й світового закону дао. Гості насолоджувалися зображенням квітів і мальовничих пейзажів. Китайські художники досягли великої майстерності в перенесенні на полотно «живих квітів» – птахів, які згідно з філософією Фен-шуй символізують радість, красу й щастя. Учасники квесту бачили традиційне зображення журавля – символу мудрості та довгого життя в злагоді, «цариці квітів» півонії, яка культивується в Китаї понад 2000 років, коропа, що є втіленням свободи від усіх обмежень. Вони не раз почули історію лотоса, що символізує любов, чистоту й подолання труднощів, адже стебло рослини легко зігнути, але дуже важко зламати через міцні волокна в її серцевині. На заході було дозволено не тільки побачити драконів – символів імператорської влади, тотемних тварин КНР, а й поспостерігати за їхніми танцями, а найменшим гостям – навіть погратися з ними.

Глибшому розумінню цієї східної країни сприяла лекція доктора мистецтвознавства Світлани Рибалко «Інша цивілізація: костюмні традиції народності мяо». Вона розказала, як саме через одяг розрізнені групи мяочан протягом тисячоліття передавали знання про спільного першопредка, шлях до Батьківщини, власну ідентичність, показала, і не лише на екрані, як мяочани вбираються до свята. Віртуальну мандрівку до Піднебесної урізноманітнила лекція «Міфи Стародавнього Китаю» від Сергія Капранова, старшого наукового співробітника Інституту сходознавства НАНУ ім. А. Ю. Кримського. На ній присутні довідалися, хто ж відокремив небо від землі, чому є лише одне сонце, а не десять, як були створені люди й чому вони різні.

КАР’ЄРА 禄

На наступному етапі гості фестивалю дізнавалися про відкриття ерудитів, державних діячів і слуг імператорів древнього Китаю – винайдення приладів, без котрих ми не уявляємо повсякденного життя й прогресу людства. Стенди з об’ємними інсталяціями, які можна було дослідити на дотик, розповідали про прототип компаса, що з’явився в Китаї за часів династії Хань (202 р. до н. е. – 220 р. н. е.) спочатку для ворожіння, а згодом його використовували для навігації у своїй вдосконаленій будові. Експонати без зайвих слів переказували історії про те, як вироблявся перший китайський папір, як з’явилася перша книга у відомому нам форматі, перша кістяна виделка як ексклюзивний предмет правлячих династій, недоступна простим смертним, перша зубна щітка зі щетини вепра, перша локшина швидкого приготування, перше ресторанне меню, порцеляна, паперові гроші й перший вентилятор – усім цим світ збагатився завдяки Китаю.

Відвідувачі «Samskara» дізналися, що саме китайці, які так люблять феєрверки, що, за повір’ям, відганяли злих духів, винайшли порох. Також вони почули красиву легенду про китайця, котрий створив для коханої дружини «дах, який буде завжди з нею», і так винайшов парасольку. Ті, кого зацікавили екскурсії, поповнили свій багаж знань відомостями про те, що жителі Піднебесної володіли секретами виробництва шовку з часів великого Жовтого імператора й понад тисячу років під загрозою смертної кари зберігали їх як таємницю. Завдяки цьому винаходу впродовж 2000 років шовковий шлях був важливим способом культурного, комерційного, технологічного обміну між Сходом та Заходом. Окремий стенд організатори присвятили знаковій ролі Марко Поло у відкритті Китаю для Західної цивілізації. Саме він, вражений розмірами, процвітанням Піднебесної, прослуживши там 17 років у мудрого правителя Хубілая, уперше привіз до Європи шовк, фарфор і паперові гроші. На цій локації учасники фестивалю дізнавалися, що таке пандо-дипломатія та як живуть ці гігантські рідкісні тварини, одні з національних символів КНР.

Як приклад карколомних досягнень давнини й розмаху влади тут звучала історія імператора Цінь Шихуанді, який об’єднав розрізнені китайські землі й розпочав будівництво Великої китайської стіни. Завдяки його «теракотовій армії» (259–210 до н.е.) з майже 8000 статуй, що охороняє величну гробницю монарха, він, у певному розумінні, продовжує правити країною навіть після смерті. Детально широкому загалу про цю постать розповіла Світлана Рибалко, прочитавши лекцію «Археологічна сенсація ХХ століття: гробниця Цінь Шіхуанді», що передбачала огляд найцінніших та найостанніших знахідок із поховання першого імператора об’єднаного Китаю. Слухаючи науковців, торкаючись стендів та відкриваючи один за одним сейфи з елементами ієрогліфів, учасники квесту пізнавали древній Китай.

 

ДОВГОЛІТТЯ 寿

Довголіття потрібне, щоб насолоджуватися досягненнями й щастям. Від «Вісімки безсмертних» даоських героїв до 10 заповідей кунг-фу й бойової майстерності «монахів Шаоліня» – необхідність шукати ієрогліфи вела гостей крізь знакові явища, вірування та системи оздоровлення китайців. Саме для них на фестивалі організували показові виступи, майстер-класи від Федерації кунг-фу України. Тут відбувся турнір із кунг-фу по туйшоу – захопливої боротьби, спрямованої на виведення опонента з рівноваги, в якій після майстер-класу могли взяти участь всі охочі. Центр традиції і сходу «ШАКТІ» провів майстер-клас з ушу Багуачжан напрямку Лян-ши – одного з найвідоміших традиційних стилів бойових мистецтв. Учасники заходу змогли побачити на власні очі, що рух у цьому стилі надзвичайно красивий, кроки короткі та м’які, схожі на танець, що являє собою безперервний внутрішній зв’язок тіла, духу та енергії під час ходьби по колу. У китайському бойовому мистецтві, яке називають кунг-фу (на півдні країни), або ушу (на півночі), велика увага приділяється не тільки розвитку тіла, а й розвитку духу.

Від Тараса Литвина, директора Інституту Blue Mountain / Фен-шуй Школа Форм, гості дізнавалися про цигун (китайську систему оздоровлення, яка навчає розслаблятися й відновлювати сили) у традиції вчителів Сюй Мінтана та Шентана Су. У програмі майстер-класу були вправи, спрямовані на накопичення, розподіл енергії. Вони стали корисними для тих, хто хоче зміцнити здоров’я, хто рухається шляхом самопізнання. Заняття підійшли й новачкам, і тим, хто раніше практикував цигун. Між іншим, як розповів спеціальний інформаційний стенд «Samskara», саме активне довголіття, скромність, душевну цілісність, довершеність, а також людину, яка сміється, символізує для китайців бамбук – одна з найважливіших рослин у Піднебесній.

РАДІСТЬ 喜
У пошуках ієрогліфа радості учасники квесту куштували китайський чай, який завжди був інструментом турботи про здоров’я та емоційний стан людини. Історія чаю нараховує майже 5 тисяч років. За легендою, його в подорожі країною випадково відкрив імператор Шень-нун. Відтоді чай став національним напоєм Китаю, який спочатку вживали як лікарський засіб. Під час фестивалю відбувалися щоденні чайні церемонії за всіма древніми правилами, з повагою до китайських традицій. Тут можна було скуштувати «Великий червоний халат» («Да Хун Пао») – найвідоміший сорт з улунів гір Уі, долучившись до однієї з найбільш класичних чайних церемоній Китаю – церемонії епохи Тан. Прямо на фестивалі, у розміреній атмосфері залу для медитацій, його заварювали в глиняній посудині на відкритому вогні. Смакові рецептори учасників заходу також тішили «Шу Пуер сімох братів Тулінь 703» і «Маленькі кущі з гори Чженьшань» – улюблений чай Вінстона Черчилля, знаний серед міжнародної спільноти як «лапсанг сушонг», єдиний у світі копчений чай. У межах фестивалю дивували відвідувачів китайська церемонія Гунфу Ча з чайними парами й Чаошанська чайна церемонія, а також тематична бесіда «Від чаю до дзену: як чай розкриває мудрість світу?».

Розслабившись на чаюванні, гості могли пограти в легендарну китайську гру Го або перевірити свої знання про Піднебесну, відповівши на питання гри «Найрозумніший», навчитися древньому мистецтву орігамі й почитати вірші найвідоміших поетів у традиційній китайській поезії «а бай». Крім того, відвідувачів «Samskara» розважали й радували VR-технології, відеостіни, майстри ілюзій, фільм про фантастичний Китай під куполом кінотеатру 360° та світлове шоу «Шовковий шлях».

БАГАТСТВО 財

Багатство добре пасує до перших чотирьох скарбів. Уміння надати своєму оточенню таких рис, які приваблювали б найцінніше, збережено в китайському фен-шуй. Дізнатися про мистецтво дизайну життєвого простору, заснованого на філософії «жити у гармонії з природою», можна було з лекцій та екскурсій. Про «Фен-шуй стосунків. Інь та Янь, чоловік та жінка» розповів Тарас Литвин. Школа Форм, яку він представляє, є найстарішою. Вважається, що від неї походять усі інші школи фен-шуй. Її знання лежать в основі неперевершених архітектурних шедеврів Китаю.

Охочим привабити багатство в новому році допомагав астролог, консультант китайської метафізики систем Ба Цзи, Ци Мень Дун Цзя, дослідник енергії людини Давид Векуа. Він прочитав лекцію «Китайський календар та його вплив на життя», в якій порушив значне коло питань. Пан Векуа поінформував зацікавлених про рік металевого щура, річні цикли, характеристики й сенс енергій, що приходять із новим роком, та як їх найдоцільніше використовувати.

Незалежному досліднику китайської цивілізації Роману Москалю, автору праці «І цзін. Правильно міркувати, щоб передбачати: Вступ до іцзінознавства», удалося надовго затримати увагу публіки нанизуванням цікавих фактів про цей найбільш таємничий текст світу, його значення в китайській цивілізації, структуру й техніки роботи з ним. Він розповів, що в традиційному Китаї «Канон Змін» застосовується й для формування ефективного управлінського мислення. Його слухачі почули 10 переконливих причин, чому українцям, вихованим у західній традиції, варто вивчати Піднебесну.

З лекції «Конфуцій: життя та вчення» Сергія Капранова гості дізналися, ким все-таки був загадковий мудрець Конфуцій, мислитель-автор впливового етико-філософського вчення, світло якого передається досі від покоління до покоління. Нешаблонно науковець підійшов і до висвітлення теми «Даосизм: у пошуках безсмертя». Дібравши багато цікавинок, він розповів про те, що таке даосизм і хто такі даоси, де можна зустріти їх у наш час, як виглядають даоські храми й що за обряди в них відбуваються. Тим, кому цього виявилося замало, приходили на допомогу стенди з ілюстрацією відомої концепції Інь-Янь.

За наполегливий пошук і вправи в каліграфії учасники фестивалю-квесту «Таємниці Піднебесної» отримали в подарунок 5 відгаданих ієрогліфів. За китайським повір’ям, їхні зображення необхідно тримати вдома, щоб щастя, досягнення, довголіття, радість і багатство завжди були поруч.

Безцінні китайські скарби, універсальні для людини і Заходу, і Сходу, увійшли в життя відвідувачів, які обрали змістовний відпочинок у сучасному місці й відкрили для себе Китай.