13 Тра 2022

Офіційні заяви Пекіну щодо війни в Україні

 25 лютого

Ван Ї пояснює позицію Китаю щодо українського питання у 5 пунктах

Член Державної ради та Міністр закордонних справ КНР Ван Ї обговорив по телефону з Міністеркою закордонних справ Великобританії Елізабет Трас, Верховним представником Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозапом Борелем, а також дипломатичним радником Президента Франції Еммануелем Бонною ситуацію в Україні. 

Ван Ї виклав основну позицію Китаю щодо українського питання у наступних п’яти пунктах:

 1. Китай непохитно підтримує, поважає і гарантує суверенітет і територіальну цілісність усіх країн і неухильно дотримується цілей та принципів Статуту ООН. Ця позиція є послідовною та чіткою, і стосується України в тому числі.
 2. Китай виступає за єдину, всеосяжну, кооперативну та стійку концепцію безпеки. Ми вважаємо, що безпека однієї країни не може бути гарантована ціною порушення безпеки інших країн, а регіональна безпека не може бути гарантована ані посиленням, ані тим більше розширенням військових угруповань. Необхідно поважати зацікавленість кожної держави у гарантуванні власної безпеки. В умовах п’яти хвиль розширення НАТО на схід, справедливі вимоги Росії щодо питання безпеки слід сприймати серйозно та належним чином.
 3. Китайська сторона пильно слідкує за розвитком українського питання, і нинішня ситуація – це не те, що хотілося б бачити. По-перше, для того, аби не допустити погіршення ситуації на території Україні чи її виходу з-під контролю усім сторонам необхідно зберігати стриманість. А для того, щоб запобігти виникненню масштабної гуманітарної кризи потрібно належним чином гарантувати безпеку життя та майна цивільного населення.
 4. Китай підтримує та заохочує всі дипломатичні зусилля, які сприятимуть мирному врегулюванню української кризи, а також якнайшвидшої організації прямих перемовин між Росією та Україною. Розвиток українського питання має складне історичне підгрунтя. Україна повинна була стати мостом між Сходом і Заходом, а не передовою протистояння великих держав. Китай також підтримує рівноправний діалог між ЄС та Росією з питань європейської безпеки, в результаті якого буде сформовано збалансований, ефективний та стійкий механізм європейської безпеки.
 5. Китайська сторона вважає, що Рада Безпеки ООН має відігравати конструктивну роль у вирішенні українського питання, орієнтуючись на стабільність регіонального миру та загальну безпеку всіх країн. Дії Ради Безпеки повинні знижувати напругу, а не підвищувати її, а також сприяти дипломатичному вирішенню, а не подальшій ескалації. У зв’язку з цим, Китай ніколи не схвалював рішення Ради Безпеки, прийняті на підставі сьомої глави Статуту ООН, яка надає право на застосування зброї чи накладання санкцій.

Ван Ї також сказав, що як постійний член Ради Безпеки та відповідальна держава, Китай завжди сумлінно виконує свої міжнародні зобов’язання та відіграє конструктивну роль у підтримці миру та стабільності у всьому світі. У питаннях, що стосуються миру та безпеки, Китай завжди демонстрував найкращі показники. Ми ніколи не вторгалися в інші країни, ніколи не брали участі у проксі-війнах, ніколи не шукали сфер впливу і ніколи не брали участі у протистояннях військових блоків. Китай дотримується мирного шляху розвитку і прагне побудувати спільноту єдиної долі людства. Ми продовжимо рішуче протистояти всім гегемоністським силам і будемо твердо захищати законні права та інтереси країн, що розвиваються, особливо малих і середніх.

https://www.mfa.gov.cn/web/wjbzhd/202202/t20220226_10645790.shtml?fbclid=IwAR0aHDbSeKAUAuJ4TVu3u_duYDq1am59yD04fDTrW4II_S5zaXZJXrQKRiI

 

28 лютого

Офіційний речник МЗС КНР Ван Веньбінь провів чергову пресконференцію

Один з репортерів запитав: Китай раніше казав, що Україна є суверенною державою, тому чи вважає Китай, що український уряд також є легітимним урядом? Якщо так, то чи маємо ми закликати Росію поважати таку державу, що зробила такий демократичний вибір?

Ван Веньбінь заявив, що необхідно поважати та захищати суверенітет та територіальну цілісність усіх країн, а також спільно захищати цілі та принципи Статуту ООН. Це принцип, якого китайська сторона дотримується незмінно, а також основна норма міжнародних відносин, якої всі країни світу також повинні додержуватись.

Водночас, Китай так само незмінно вважає, що безпека однієї країни не може будуватися на підриві безпеки інших країн, більше того не може завдавати шкоди суверенітету та безпеці інших країн, виходячи із власного прагнення до абсолютної військової переваги та абсолютної безпеки.

Слід шанувати законні інтереси безпеки всіх країн.

 

28 лютого

Спирайтеся на мудрість історії та освітлюйте шлях вперед

Сьогодні відбулась важлива міжнародна подія, на яку варто звернути увагу – 50-а річниця підписання Шанхайського комюніке, документа, опублікованого США та КНР в 1972 році за підсумками зустрічі Річарда Ніксона та Мао Цзедуна. На зустріч запросили американську та китайську академічну еліту, представників ділових кіл.

Зміст лише частини відозвернення міністра закордонних справ Ван Ї. Чотири пропозиції щодо покращення американо-китайських відносин:

 1. Притримуватись принципу “одного Китаю”
 2. Притримуватись взаємної поваги. Співробітництво не повинно обмежуватись конкуренцією.
 3. Співробітництво повинно бути обопільно вигідне, сприяти розвитку США та КНР.
 4. Усвідомлювати відповідальність великих держав та надавати більше благ усьому світу. Жодна з країн не прагне до гегемонії в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

Оскільки двері американсько-китайських відносин відкриті, їх не слід закривати знову.

У зверненні китайці та американці називаються двома великими націями (中美两国人民都是伟大的人民), а на початку промови згадали історичний момент, коли було “зламано кригу” у стосунках  (回顾破冰历程).

https://www.fmprc.gov.cn/web/wjbzhd/202202/t20220228_10646127.shtml?fbclid=IwAR3ptYru3pJpcjsoqEGS77v_OZq9YOesVPyoecYxQR5fnf2_MHBXLJkjssk

 

1 березня

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з міністром закордонних справ Китайської Народної Республіки Ван Ї

Глава української дипломатії детально поінформував свого китайського колегу про розвиток збройної агресії Російської Федерації проти України, обстріли цивільної інфраструктури та вбивства мирного населення.

Дмитро Кулеба звернувся з проханням до Ван Ї використати рівень відносин між Пекіном та Москвою, аби змусити Росію припинити збройну агресію проти українського народу.

Китайський міністр підтвердив непохитну підримку суверенітету та територіальної цілісності України з боку КНР, відзначив стратегічний характер двосторонніх відносин.

Він запевнив Дмитра Кулебу в готовності Китаю докладати всі зусилля задля припинення війни на українській землі дипломатичним шляхом, зокрема як постійний член Ради Безпеки ООН.

Дмитро Кулеба особливо відзначив дистанціювання Китаю від рішення Путіна привести сили стримування російської армії в особливий режим бойового чергування.

Глави МЗС також обговорили питання безпеки китайської громади в Україні. У цьому контексті Дмитро Кулеба наголосив, що найкращою гарантією безпеки китайських громадян, а також інших іноземних громадян, в Україні є тиск їхніх урядів на Росію, аби вона припинила збройну агресію проти нашої держави, насамперед варварські обстріли мирних українських міст.

https://www.fmprc.gov.cn/web/wjbzhd/202203/t20220301_10646886.shtml

 

7 березня

Ван Ї про чотири пропозиції щодо врегулювання кризи в Україні

Пекін, Сіньхуа, 7 березня. Член Держради і міністр закордонних справ КНР Ван Ї на прес-конференції, що відбулася в рамках двох сесій Всекитайських зборів народних представників пояснив позицію китайської сторони щодо врегулювання поточної кризи в Україні.

7 березня о третій годині дня, п’ятий з’їзд Всекитайських зборів народних представників 13-го скликання провів прес-конференцію у Домі народних зібрань, Член Держради і міністр закордонних справ КНР Ван Ї відповів на питання китайських та іноземних журналістів щодо зовнішньої політики і міжнародних відносин Китаю.

Репортер Reuters: Дії російської армії в Україні поширилися на невійськові об’єкти, що призвело до чисельних втрат серед мирного населення і змусило 1,5 мільйони людей стати біженцями. Чи відчуває Китай розчарування з цього приводу? Чому Китай досі не називає це вторгненням? Чи не боїтеся ви, що через відмову засудити дії Росії китайська сторона може погіршити власну міжнародну позицію? Чи не може Китай докласти більше зусиль, зокрема використати партнерські відносини з Росією та президентом Путіним, щоби допомогти вирішити конфлікт?

Ван Ї: Ситуація в Україні викликає найбільше занепокоєння міжнародного суспільства. Китайська сторона вже неодноразово роз’яснювала свою позицію. Ми завжди були за об’єктивний і справедливий підхід, ми приймаємо рішення та висловлюємо свою позицію, виходячи з сутності проблеми. Слід мати на увазі, що “крига товщиною в метр намерзає не за одну ніч” – причини сьогоднішнього розвитку подій в Україні складні і заплутані. Вирішувати складні проблеми слід зі спокоєм та раціональністю, а не доливати масла у вогонь, загострювати конфлікт. Китайська сторона вважає, що для вирішення поточної кризи, необхідно дотримуватися цілей та принципів Уставу ООН, поважати і захищати суверенітет та територіальну цілісність всіх країн. Ми маємо дотримуватися принципу невіддільності безпеки і враховувати справедливі безпекові інтереси зацікавлених сторін. Ми маємо наполягати на веденні діалогу та перемовин для мирного врегулювання конфлікту.

Сьогодні міжнародне суспільство має зосередитися на двох основних питаннях і продовжити докладати зусилля.

По-перше, треба говорити про примирення та стимулювати проведенню переговорів. Китайська сторона вже проводить роботу в цьому напрямку, постійно підтримуючи тісний зв’язок з усіма сторонами. На другий день конфлікту, коли голова КНР Сі Цзіньпін провів переговори з президентом Путіним, він сказав, що ми хочемо, щоби Росія та Україна якомога скоріше розпочали мирні переговори. Росія та Україна вже провели два раунди переговорів. Ми сподіваємося, що третій раунд, що розпочнеться найближчим часом, зможе досягти нового прогресу. Китайська сторона вважає, що чим напруженіша ситуація, тим важливіше не припиняти проводити мирні перемовини, чим більші суперечності, тим необхідніше сідати за стіл переговорів. Китай готовий продовжувати відігравати конструктивну роль у стимулюванні примирення та мирних перемовин, а також прагне співпрацювати з міжнародним суспільством для забезпечення необхідного посередництва.

По-друге, не можна допускати масштабних гуманітарних криз. Китай готовий висунути шість пропозицій з цього приводу:

Перша – гуманітарна діяльність повинна відповідати принципам нейтралітету, неупередженості та запобігати політизації гуманітарних питань;

Друга – приділити належну увагу внутрішнім переміщеним особам в Україні та належним чином допомогти їм з розселенням;

Третя – ефективний захист цивільного населення та запобігання вторинним гуманітарним катастрофам в Україні;

Четверта – забезпечити безперебійний і безпечний розвиток діяльності з надання гуманітарної допомоги, включаючи забезпечення швидкого, безпечного та безперешкодного гуманітарного доступу;

П’ята – гарантувати безпеку іноземців в Україні, дозволити їм безпечно покинути Україну та надати допомогу для їх повернення;

Шоста – підтримати Організацію Об’єднаних Націй у тому, щоб вона відігравала координаційну роль у гуманітарній допомозі Україні та виконувала роботу кризового координатора ООН в Україні.

Ван Ї: Китай готовий продовжувати докладати власні зусилля для подолання гуманітарної кризи. Я також оголошую, що Китайське товариство Червоного Хреста якомога швидше надасть Україні партію екстреної гуманітарної допомоги.

https://baijiahao.baidu.com/s?id=1726625473722139655&wfr=spider&for=pc&fbclid=IwAR2lFvBVflcQfV2kPtyKPGnGZf7Vhq0eCRdQ9r5j09clQRtLtP3D02wg6TU

 

8 березня

Китай активізує свою роль у переговорних процесах щодо ситуації в Україні

Сьогодні в режимі відеоконференції відбулась зустріч голови КНР Сі Цзіньпіна з лідерами Франції та Німеччини. Сі Цзіньпін заявив, що світ переживає небачані впродовж останнього століття колосальні зміни. Голова КНР висловив занепокоєння щодо ситуації в Україні та війни на Європейському континенті. Він підкреслив, що Китай та Європа єдині в своїх спільних прагненнях до миру, розвитку та співпраці. Китай і надалі наголошуватиме на вирішенні питання шляхом мирних переговорів та допомагатиме у вирішенні гуманітарної кризи в Україні. Сі Цзіньпін підкреслив, що Китай готовий відігравати активну роль і разом з міжнародною спільнотою підтримуватиме всі зусилля, які сприяють мирному врегулюванню кризи, аби не допустити подальшої ескалації ситуації та втрати контролю над нею. У той же час Китай позитивно ставиться до «рівноправного діалогу між Європою, Росією, США та НАТО».

Китайська економіка, яка глибоко інтегрована у світову, зазнає  удару від нестабільності на світових ринках. У зв’язку з цим голова КНР підкреслив, що «санкції вплинуть на стабільність глобальних фінансів, енергетики, транспорту та ланцюгів поставок, а також затягнуть світову економіку, яка перебуває під важким тягарем пандемії, і зашкодить всім сторонам».

https://mp.weixin.qq.com/s/BrA44Z7NaNW_dcXTwV_CGA?fbclid=IwAR0boRD1ezhM_1eOsaXypWqobDg_5gh7TNZZNqhkIT5fO-1OsBAwDeKNfig

 

8 березня

Мало хто звернув увагу, що під час відеоконференції з лідерами Франції та Німеччини 8 березня, лідер КНР Сі Цзіньпін назвав війну війною. Застосував слово 战火

http://www.news.cn/politics/leaders/2022-03/08/c_1128452118.htm?fbclid=IwAR28oVpi5QrIXjjhEF83LP86pqge9wvH6UKhoVkZY2o5odEXfZbMCvFURoQ

 

18 березня

Сі Цзіньпін провів відеодзвінок з президентом США Байденом

– Президент Байден підкреслив, що американсько-китайські відносини формують порядок денний для глобального світу в 21 сторіччі;

– Були озвучені такі гасла, як “Сполучені Штати не прагнуть вести «нову холодну війну» з Китаєм, не прагнуть змінити систему Китаю, не прагнуть протистояти Китаю, а зміцнювати відносини, не підтримують «незалежність Тайваню», і не мають наміру конфліктувати з Китаєм”.

– Сі Цзіньпін зазначив, що дві найбільші економіки світу мають нести міжнародну відповідальність за мир і спокій у всьому світі.

Офіційний Пекін прагне на рівних з США впливати на глобальний світопорядок. Це гасло простежується в усіх промовах Пекіну останнім часом.

– Очільник КНР підкреслив, що криза в американсько-китайських відносинах спричинена попередньою адміністрацією США. А стабільні взаємовідносини сьогодні вигідні обом країнам.

– Щодо ситуації в Україні. Окрім усім відомих заяв Пекіну про підтримку мирних переговорів, ведення діалогу, дотримання принципів ООН, Сі Цзіньпін чітко зазначив, чому Китай буде активно прикладати зусилля в деескалації конфлікту: “серйозні кризи у світовій економіці, торгівлі, фінансах, енергетиці, харчуванні, промислових ланцюгах та ланцюгах поставок погіршать і без того слабку світову економіку та завдадуть непоправних втрат”… китайським ринкам, а значить матимуть суттєвий вплив на добробут китайського населення.

– “Китай робить все можливе для миру і продовжуватиме відігравати конструктивну роль”, – Сі Цзіньпін.

У кінці публікації на сайті МЗС Китаю зазначено, що створені робочі групи з обох боків активно працюватимуть у напрямку стабілізації американо-китайських відносин, а також сприятимуть врегулюванню кризи в Україні.

https://www.fmprc.gov.cn/zyxw/202203/t20220319_10653187.shtml?fbclid=IwAR3Lg0LqrXMEw7fidgdibUDeN0gfsODoswgSR2pvq-YY0fjhIlk9uyOaxb8

 

20 березня

Ван Ї про ситуацію в Україні

Базові месседжі залишаються незмінними – слід дотримуватися цілей і принципів Статуту ООН, міжнародні суперечки повинні вирішуватися мирними засобами, сторони повинні якнайшвидше припинити вогонь.

Ван Ї пояснює, чому на Генеральній Асамблеї ООН Китай утримався при голосуванні українського питання.

” Утримуватися – це також позиція, яка означає дати шанс миру. Ми проти вирішення суперечок за допомогою війни та санкцій. Це відповідальне ставлення. Водночас ми всі вважаємо, що українське питання не випадкове, воно є результатом сукупності факторів і конфліктів, які накопичувалися роками, першопричиною яких є питання безпеки в Європі”.

Ван Ї сьогодні озвучив 4 тези для роздумів:

 1. У вирішенні міжнародних та регіональних проблем в гарячих точках є не лише два варіанти – війна та санкції. Діалог та переговори є фундаментальними рішеннями. За нинішньої ситуації ми повинні дотримуватися цього напрямку.
 2. Не слід підривати темпи відновлення світової економіки. У контексті впливу епідемії ескалація односторонніх санкцій призведе до розриву світових промислових ланцюгів та ланцюгів поставок, що вплине на життя людей у ​​різних країнах. Народи світу не повинні оплачувати рахунки геополітичних конфліктів та ігор великих держав.
 3. Усі країни мають право самостійно визначати власну зовнішню політику, і не потрібно примушувати обирати ту чи іншу сторону. Вирішуючи складні питання, ми не повинні спрощено відноситись, бути ворогом чи другом, чорним чи білим. Ми повинні протистояти менталітету холодної війни.
 4. Необхідно поважати суверенну незалежність і територіальну цілісність усіх країн. Цей принцип має застосовуватися до всіх країн і регіонів без винятку, без будь-яких подвійних стандартів.

Позиція КНР стала та зрозуміла, влаштовує вона нас чи ні. Питання відновлення миру, територіальної цілісності, запобігання ескалації конфлікту, гуманітарної катастрофи, активізації переговорного процесу – на цьому мають базуватися офіційні звернення Києва до китайської сторони. Китає є важливим учасником забезпечення глобальної безпеки. В 2013 році між Україною та КНР підписано Договір про дружбу і співробітництво.

Стаття 7

У разі ускладнення міжнародної та регіональної ситуації або виникнення кризи, що може становити загрозу миру, суверенітету, єдності або територіальній цілісності будь-якій з Договірних Сторін, Договірні Сторони проведуть невідкладні консультації з метою вироблення заходів щодо усунення цієї загрози.

Хотілося б вірити, що такі консультації безперервно ведуться.

https://ishare.ifeng.com/c/s/v002IBmlog0Zc9hGe6kI5uJoQihxgle7RJbFzXzZQ45DX18__?fbclid=IwAR3ub899QqGuzCRgvIpYt-7i_oHm-4YEGyW26L0gyX5yJ7dAw_fYAkbgzAc

 

21 березня

Вчора очільник МЗС пан Кулеба закликав Китай як глобальну державу допомогти у пошуку політичного рішення задля припинення агресії росії проти України.

Про це він написав у Твітері:

“Упродовж десятиліть українсько-китайські відносини будуються на взаємній повазі, розумінні та вигоді. Ми поділяємо позицію Пекіна щодо необхідності знайти політичне рішення для припинення війни проти України і закликаємо Китай як глобальну державу відіграти важливу роль у цих зусиллях”, – зазначив він.

https://wukelanxinwen.com/166-2/?fbclid=IwAR1PFTn5_rTU4ePfhFbrIb8vQi4fod7Q4P6zt_nrqd_uynlu0nIrRzPsTd8

 

31 березня

https://www.fmprc.gov.cn/fyrbt_673021/202203/t20220330_10657653.shtml?fbclid=IwAR1RWU20q2x66eGMCDyAs3_E-YezdDUCjvs8HJuMLGQzbGZfsmXAcYYI3Vo

Ван Веньбінь провів чергову прес-конференцію

Слідкуємо за брифінгами офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня. Два дні тому він вперше використав слово «війна», до цього уникаючи такого визначення майже місяць.

30 березня брифінг офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня відбувся після зустрічі міністра закордонний справ Китаю Ван Ї та Лаврова.

Кореспондент ТАСС запитав, чи може Китай виступити гарантом російсько-української  мирної угоди як постійний член Ради Безпеки ООН. На що Ван Веньбінь відповів:

«Китай підтримує та заохочує усі дипломатичні зусилля, які сприяють мирному врегулюванню української кризи, та радий, що Росія та Україна ведуть діалог. Китай завжди виступав за те, що треба приділяти особливу увагу законним побоюванням усіх країн у сфері безпеки, і готовий співробітничати з міжнародною спільнотою у відстоюванні спільноі, всеосяжної, основаної на співробітництві, стійкої концепції безпеки. Китай підтримує створення збалансованого, ефективного та стійкого механізму європейської  безпеки. Китай робить усе можливе для миру та буде продовжувати по-своєму грати конструктивну роль у сприянні деескалації ситуації в Україні та працювати зі всіма сторонами в загальному напрямку пошука якнайскорішого врегулювання російсько-українського конфлікта та скорішого відновлення миру в Європі».

Звернули увагу на запитання журналіста Reuters: «Як повідомляє Інтерфакс, МЗС Росії сьогодні заявило, що Росія і Китай домовилися розширити співпрацю в умовах складної міжнародної ситуації. У яких сферах будуть співпрацювати Росія та Китай? Чи включає вона військову сферу?

Відповідь Ван Веньбіня: «Як постійні члени Ради Безпеки ООН, Китай і Росія завжди дотримувалися принципу неприєднання, неконфронтації та ненаціленості третіх країн для розвитку двосторонніх відносин. Обидві сторони продовжуватимуть практикувати справжній мультилатералізм, працювати над просуванням багатополярності в світі та демократизації міжнародних відносин».

У той же час, в російських джерелах, зокрема в телеграм-каналі ТАСС відповідь Ван Веньбіня була подана наступним чином: «Сотрудничество Китая и России в сфере безопасности и их совместные меры по противодействию гегемонии (США) не имеют границ, заявили в МИД КНР».

https://t.me/tass_agency

Маніпуляція російською стороною.

 

1 квітня

Сі Цзіньпін зустрівся з головою Європейської ради і головою Європейської комісії

1 квітня в режимі відеоконференції відбувся саміт Китай-ЕС. З китайської сторони в саміті взяли участь голова КНР Сі Цзіньпін та прем‘єр Держради Лі Кецян. З європейської – голова Європейської ради Шарль Мішель та очільниця Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Темі європейського виміру співробітництва України та КНР Українська асоціація китаєзнавців присвятила цілий номер журнала «Україна – Китай» минулого року.

https://sinologist.com.ua/…/ukrayina-kitaj-n21-2021/

Зараз ця тема набула нового значення. Плануємо детальний аналіз Саміту та перспективи ймовірного сценарію розвитку співробітництва викласти в окремій статті.

«Китай та Європа повинні бути двома основними силами, які підтримують мир на планеті. … Ми повинні взяти на себе провідну роль в збереженні міжнародної системи, де ядром виступає ООН»,- Сі Цзіньпін.

Інші тези Саміту:

– Стабільні взаємовідносини між КНР та ЄС мають вирішальне значення для миру, стабільності та розвитку всієї планети;

– Політика реформ та відкритості – основна державна політика Китаю. Відкриті двері КНР будуть відкриватись ще ширше для європейських компаній. Сподіваємось, що для китайських компаній в Європі також будуть створені сприятливі умови;

– Китай разом з міжнародною спільнотою сприятиме відновленню миру та деескалації ситуації в Україні;

– Китай та Європа повинні стати двома крупними ринками, які сприятимуть загальному процвітанню; двома цивілізаціями, які рушать людський прогрес та вирішують глобальні проблеми;

– Сі Цзіньпін наголосив, що Китай глибоко шкодує про те, що ситуація в Україні дійшла до цієї точки. Позиція Китаю щодо українського питання є послідовною та чіткою. Китай завжди стояв на боці миру, аналізував правильне і неправильне, ухвалював незалежні рішення, виступав за дотримання міжнародного права і загальновизнаних основних норм міжнародних відносин, дотримувався цілей і принципів Статуту ООН і виступав за спільну, всеосяжну, стійку безпеку.

 Сі Цзіньпін озвучив 4 пропозиції щодо врегулювання української кризи:

 1. Ми повинні наполягати на примиренні та стимулюванні проведення переговорів. Китай підтримує зусилля європейської сторони у досягненні політичного рішення українського питання та грає в цьому свою роль. Мирні переговори – це єдиний вірний спосіб запобігти ескалації. Міжнародна спільнота повинна продовжувати створювати умови та середовище для переговорного процесу між Росією та Україною та відкривати простір для політичного рішення, не підливаючи олію в вогонь та не загострюючи протиріччя;
 2. Ми повинні запобігти виникненню більш масштабної гуманітарної кризи. Китай висунув ініціативу з 6-ти пунктів щодо гуманітарної ситуації в Україні та вже надав декілька партій гуманітарної допомоги українській стороні та європейським країнам, які прийняли велику кількість біженців. Китай готовий підтримувати зв‘язок з європейською стороною та працювати разом задля запобігання більш масштабної гуманітарної кризи;
 3. Ми повинні побудувати тривалий мир в Європі та Євразії. Першопричина української кризи полягає у давніх протиріччях в сфері регіональної безпеки в Європі, і фундаментальне рішення заключається у врахуванні законних інтересів усіх сторін. Сьогодні менталітет холодної війни вже не може бути використаний для побудови основ світової та регіональної безпеки. Китай підтримує провідну роль Європи, особливо Європейського союзу, підтримує діалог між Європою, Росією, США та НАТО з метою подолання накопичених роками протиріч, пошуку вирішення проблем та сприянню побудові збалансованої, ефективної та стійкої структури європейської безпеки;
 4. Ми повинні запобігти поширенню локальних конфліктів. З українською кризою треба правильно боротися, не будь якою ціною. Чим критичніше ситуація, тим тверезіше і спокійніше треба діяти. Сучасна структура світового господарства – це каркас, сформований багаторічними зусиллями всіх країн світу, і є органічним цілим. Усі сторони повинні цінувати це досягнення і не допускати нанесення непродуманих ударів по існуючій світовій економічній системі, не кажучи вже про політизацію, інструменталізацію та воєнізацію світової економіки, викликаючи серйозні кризи у сферах світових фінансів, торгівлі, енергетики, науки і техніки, харчової, промислової та ланцюгів постачання. Багато людей дуже стурбовані тим, що нинішня ситуація може зруйнувати досягнення десятиліть міжнародного економічного співробітництва. Якщо ситуація продовжуватиме погіршуватися, то для відновлення можуть знадобитися роки, десятиліття або навіть декілька десятиліть. Китай і ЄС мають працювати над тим, щоб ситуація була контрольованою, та над запобіганням поширенню кризи, зокрема, підтримувати стабільність світової економічної системи, її правил та основ, а також для підвищення довіри людей. Обидві сторони можуть координувати та співпрацювати в цьому напрямку.

https://www.mfa.gov.cn/zyxw/202204/t20220401_10663314.shtml?fbclid=IwAR17STOEJWkCaXWv1NM6-GCKt-YhhbODZ0UB6YBrKDJlCaksYyssPzh27ws

 

4 квітня

Ван Ї провів телефонні переговори з міністром закордонних справ України Кулебою

Основні тези:

Дмитро Кулеба представив ситуацію щодо російсько-українського конфлікту, зазначивши, що Китай є великою країною, яка відстоює і практикує п’ять принципів мирного співіснування та є ключовою позитивною силою у підтримці миру. Україна надає великого значення міжнародному впливу та престижу Китаю і готова підтримувати зв’язок з Китаєм. Сподіваємося, що Китай і надалі відіграватиме важливу роль у припиненні вогню.

Ван Ї спершу подякував уряду України за їхні зусилля по сприянню безпечній евакуації китайських громадян з Україні, … і висловив надію, що українська сторона продовжуватиме вживати активних та дієвих заходів для забезпечення безпеки невеликої кількості громадян Китаю, які добровільно залишились в Україні. Кулеба зазначив, що українська сторона докладе для цього максимум зусиль.

Ван Ї сказав, що основне ставлення Китаю до українського питання – відновлення миру через переговори. Президент Сі Цзіньпін неодноразово озвучував цю позицію та надавав пропозиції, які є важливим орієнтиром для нас у боротьбі з нинішніми викликами. Підтримка миру та протидія війні лежать в історичній та культурній традиціях Китаю та відображають нашу послідовну зовнішню політику. Щодо українського питання, Китай не переслідує жодних геополітичних інтересів, не має за звичку спостерігати зі сторони за вогнем, і не буде робити речей, які підливають масла у вогонь. Є лише одна ціль, якої ми щиро прагнемо – це мир. Китайська сторона вітає мирні переговори між Росією та Україною. Незалежно від того, наскільки складними вони є, чи наскільки багато розбіжностей, ми повинні дотримуватися загального напрямку мирних переговорів до тих пір, поки не буде досягнуто результату про припинення вогню заради миру.

Ван Ї сказав, що войни завжди закінчюються, а ключ у тому, як подолати біль і зберегти тривалу безпеку в Європі. Китайська сторона вважає, що збалансований, ефективний та стійкий механізм європейської безпеки має бути дійсно створений шляхом рівноправного діалогу на основі принципу неподільності безпеки. Китай готовий відстоювати об’єктивну і справедливу позицію і продовжувати відігравати конструктивну роль у цьому відношенні по-своєму. Впевнений, що українська сторона має достатньо мудрості, щоб самостійно робити вибір, який відповідає корінним інтересам її власного народу.

Кулеба погодився з думкою Китаю та подякував за гуманітарну допомогу Україні, зазначивши, що Україна продовжить вести мирні переговори з Росією для пошуку довготривалого рішення. Україна прагне стати дверима Європи.

Ван Ї сказав: я сподіваюся, що ці двері приведуть до миру в Європі, розвитку України та співпраці між Китаєм і Європою.

https://www.mfa.gov.cn/web/wjbz_673089/xghd_673097/202204/t20220404_10664583.shtml?fbclid=IwAR3OJiM9z7U9i-IW6hdj6Nktgt6VYepsgnfSDPMw9KwEXCaN_rdUv4iIec0

 

11 квітня        

Чжао Ліцзянь провів чергову прес-конференцію

На брифінгу від 11 квітня офіційну позицію МЗС КНР висловлював Чжао Ліцзянь. З трьох представників міністрества його відповіді виглядають найбільш нестриманими. В той же час простежується стала китайська неупередженість.

Надаємо переклад тієї частини, яка стосується України.

CCTV: Ми помітили, що з моменту загострення конфлікту між Росією та Україною США ввели проти Росії всеосяжні економічні санкції, які не лише завдали шкоди російській економіці та життєдіяльності людей, але й серйозно вплинули на світову енергетику, продовольство і фінансові ринки. Першими відчувають тиск європейські країни, які сильно залежать від Росії в імпорті енергоносіїв. Який коментар Китаю?

Чжао Ліцзянь: Я також бачив багато подібних звітів. З моменту початку кризи в Україні Сполучені Штати часто тиснули на країни, щоб вони ввели санкції проти Росії, інакше їм доведеться заплатити «ціну». Однак посилення санкцій не допомогло полегшити ситуацію, а принесло світові нові проблеми поряд з епідемією. Наприклад, ціни на енергоносії в Європі нещодавно зросли до рекордно високих показників, витрати на електроенергію, опалення та транспортування для жителів багатьох країн зросли, а також ціни на продукти харчування та деякі предмети першої необхідності. Найсерйознішими жертвами стають країни, що розвиваються, зі слабкими економічними підвалинами, чий економічний розвиток та соціальна стабільність знаходяться під серйозною загрозою, та існує ймовірність політичних потрясінь.

Озираючись на багаторічну «історію санкцій» США, можна навести незліченну кількість таких прикладів. Санкції США проти Куби, Ірану, Венесуели, Афганістану та інших країн завдали серйозної шкоди життєдіяльності людей, економічному та соціальному розвитку відповідних країн, спричинивши гуманітарні катастрофи. Як зазначають відповідні ЗМІ, США є єдиною “санкційною імперією” у світі. Сполучені Штати використовували санкції як інструмент для підтримки своєї гегемонії та пошуку незаконних зисків. …

Сполучені Штати не мають права змушувати людей усіх країн платити за свої стратегічні інтереси. Якщо США дійсно хочуть сприяти деескалації ситуації в Україні, вони повинні припинити використовувати хаос у своїх інтересах, щиро переконувати в мирному шляху розв’язання конфлікту, сприяти переговорам, а також вживати практичних дій для просування миру.

Shenzhen Satellite TV: Ми помітили, що нещодавно стратегічні експерти з багатьох європейських країн писали або висловлювались про роль США і Заходу в російсько-українському конфлікті, вважаючи, що Сполучені Штати і Захід несуть за це відповідальність. Який коментар Китаю?

Чжао Ліцзянь: Протягом останнього часу ми все більше чуємо раціональні думки від міжнародних експертів щодо ситуації в Росії та Україні. Заслуговують на увагу їхні роздуми про історичні підгрунтя українського питання та про першопричину сучасної ситуації.

Я помітив, що європейські стратеги вважають США «підпальником номер один» у російсько-українському конфлікті. Російсько-український конфлікт значною мірою є гірким плодом західної зарозумілості та послідовних помилок за останні 30 років, а розширення НАТО на схід є першопричиною російсько-українського конфлікту. Можна сказати, що ці погляди збігаються з застереженнями таких американських стратегів, як Джордж Кеннан і Кіссінджер. Тридцять років тому Сполучені Штати вірили, що вони виграли холодну війну і можуть панувати в світі і робити все, що забажають. Протягом останніх 30 років вони ігнорували безпекові занепокоєння Росії, розширюючи НАТО на схід п’ятьма етапами. Проте реальність, представлена ​​світові, така, що розширення НАТО на схід приносить не безпеку, а серйозну шкоду взаємній довірі, регіональні потрясіння та напруженість, і навіть некеровану ситуацію.

За нинішніх обставин люди прагнуть миру, а діалог – загальноприйнятий шлях. Імпульсивність неприпустима, а підливати масло у вогонь небажано. Міжнародна спільнота повинна спробувати відкрити вікно можливостей ширше і дозволити світанку миру розвіяти темні хмари війни. Але ми бачимо, що Америка все ще ставить перешкоди на шляху до миру. Це лише погіршить ситуацію, змусить Україну страждати, суперечить початковій меті у досягненні миру.

Після початку української кризи, Китай був відданий просуванню мирних переговорів, докладаючи активних зусиль для охолодження ситуації та відстоював спільну, всеосяжну, стійку концепцію безпеки. Ми вважаємо, що мислення блокового протистояння та логіка односторонніх санкцій застаріли. Сторона США повинна взяти на себе відповідні обов’язки та серйозно задуматися про свою ганебну роль у російсько-українській кризі. Як спадок холодної війни, НАТО має змінюватися в ногу з часом, слідувати тенденціям, йти в ногу з тенденціями часу для миру, розвитку та співпраці, а також підтримувати практичними діями регіональний та світовий мир і стабільність.

Reuters: Ви щойно згадали про необхідність діалогу. Коли Китай проведе діалог на високому рівні з президентом України Володимиром Зеленським?

Чжао Ліцзянь: Китай неодноразово висловлював свою позицію щодо українського питання. Китай завжди вважає, що українську кризу можна вирішити лише шляхом діалогу та переговорів у кінцевому підсумку. Китай підтримує всі зусилля, які сприяють деескалації та політичному врегулюванню. Китай виступає проти будь-яких дій, які не сприяють досягненню дипломатичного рішення, а натомість розпалюють вогонь та погіршують ситуацію. З моменту початку української кризи Китай активно просуває мирні переговори, виступає за мир і робить все можливе для мирних переговорів. Думаю, всі бачили, що член Державної ради та міністр закордонних справ Ван Ї розмовляв по телефону з міністром закордонних справ України. Щодо конкретного питання, яке Ви поставили, якщо у нас буде додаткова інформація, вона буде оприлюднена. Наразі у мене нема, що озвучити.

Reuters: Щодо питання діалогу, чи запрошує Китай президента Путіна до прямого діалогу з президентом Зеленським?

Чжао Ліцзянь: Китай і Росія підтримують контакти на високому рівні, включаючи телефонні розмови президента Сі Цзіньпіна з президентом Путіним, переговори члена Державної ради Ван Ї з міністром закордонних справ Лавровим і багато зустрічей між Китаєм і Росією. Китай завжди закликав Росію та Україну вирішити проблему шляхом діалогу та переговорів. Китай завжди вважав, що лише через діалог і переговори можна остаточно вирішити українське питання.

AFP: Щодо атаки в Краматорську. І Росія, і Україна висунули взамне звинувачення. Сполучені Штати, Європейський Союз та Велика Британія звинувачують Росію. Китай також вважає, що Росія спричинила атаку?

Чжао Ліцзянь: Ми також помітили, що Росія та Україна мають різні погляди на ситуацію, і є великі розбіжності. Зокрема, ми повинні робити висновки на основі фактів, враховуючи те, що відбувалося раніше в таких місцях, як Сирія. Китай підтримує справедливе, незалежне та прозоре розслідування відповідного інциденту. До цього часу всі сторони повинні проявляти стриманість і уникати безпідставних звинувачень і ескалації ситуації.

AFP: Дозвольте мені ще раз запитати, ви маєте на увазі, що українські чиновники, можливо, брешуть про напад Росії, чи що ці українські чиновники напали на власних цивільних?

Чжао Ліцзянь: Я зараз дуже чітко висловив позицію Китаю. Росія та Україна мають різні версії, я думаю, що лише після незалежного та неупередженого розслідування ми зможемо з’ясувати факти.

The Paper: Кілька днів тому американська газета The Hill опублікували статтю, в якій говорилося, що з початку конфлікту між Росією та Україною економічна залежність Росії від Китаю зросла. Китай використовує стратегію «гри в довгу» проти Росії, очікуючи, що Росія може «здати в оренду» або навіть «продати» більшу частину своєї території на Далекому Сході Китаю після завершення конфлікту. Який коментар Китаю? Чи використовує Китай цю стратегію?

Чжао Ліцзянь: Ми взяли до відома цю інформацію. Фактично це повторення «теорії китайської загрози», і її фундаментальна мета — зіпсувати китайсько-російські відносини. Пропоную відповідним ЗМІ уважно прочитати китайсько-російський договір про добросусідство, дружбу і співробітництво, який був пролонгований минулого року. Сторони чітко дали зрозуміти, що питання історичних кордонів повністю вирішено, що немає жодних територіальних претензій сторін, і що спільний кордон слугуватиме двом країнам основою стабільного миру та дружби для багатьох поколінь. Понад 20 років ми це говоримо і робимо. Хочу повторити, що Китай і Росія не шукають «малих об’єднань», де сторони притримуються однобокого мислення … Китайсько-російські відносини можуть витримати нове випробування мінливою міжнародною обстановкою. Ми радимо деяким людям припинити спекуляції на так званій «холодній рисовій каші» (повторення відомих фактів) територіального питання Китаю та Росії. У Китаї та Росії немає місця для таких чуток, і вони ніколи не досягнуть успіху. …

Reuters: Ви щойно сказали, що Китай активно просуває мирні переговори, а Росія вказала, що зосередить свої дії на сході України, де, здається, очікуються запеклі бої. Чи вимагає Китай від Росії проявити стриманість, щоб уникнути нових жертв?

Чжао Ліцзянь: Я щойно повністю виклав позицію Китаю щодо українського питання. Китай завжди вважає, що діалог і переговори є єдиним правильним шляхом для вирішення української кризи. Китай підтримує Росію та Україну у подоланні труднощів і продовженні мирних переговорів, а також вітає спільні дії міжнародного співтовариства … у прагненні до миру. Китай продовжить відігравати конструктивну роль у просуванні мирних переговорів по-своєму.

https://www.fmprc.gov.cn/fyrbt_673021/202204/t20220411_10666674.shtml?fbclid=IwAR3q3OWkD09IM3UyQXcaLHYwaxKd0MTyNAtQdtC8ep1_fA9ace1ZFPBeg7

 

26 квітня

Речник МЗС Ван Веньбінь провів чергову прес-конференцію

Кореспондент AFP: Після вторгнення Росії в Україну міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що світ стоїть перед реальною загрозою початку третьої світової війни. Чи погоджується Китай з точкою зору Лаврова? Що вже зроблено Китаєм, щоб підготуватися до цього, якщо масштаби війни збільшаться?

Ван Веньбінь: Ніхто не хоче, щоб почалася «третя світова війна». Сподіваємося, що всі зацікавлені сторони зберігатимуть спокій і проявлятимуть стриманість, не допустять ескалації ситуації, досягнуть миру якомога швидше, щоб Європа та світ не платили високу ціну. За нинішніх обставин усі сторони повинні насамперед підтримувати діалог і переговори, щоб не допустити розширення та затягування конфлікту. У той же час ми також повинні подумати про те, чому Європа знову потрапила у вир геополітичних конфліктів через більше, ніж 30 років після закінчення холодної війни. Сторонам варто задуматись, як побудувати збалансовану, ефективну та стійку архітектуру європейської безпеки та як зміцнити систему управління глобальною безпекою.

https://www.fmprc.gov.cn/…/202204/t20220426_10673973.shtml

 

28 квітня

Речник МЗС Ван Веньбінь провів чергову прес-конференцію

Журналіст Bloomberg: Президент України Володимир Зеленський повідомив, що його запросили на саміт G20 в Індонезію. Раніше Сполучені Штати заявили, що хочуть, щоб Росія була виключена з G20 через війну в Україні. Який коментар Китаю з цього приводу?

Ван Веньбінь: G20 – головний форум міжнародного економічного та фінансового співробітництва. Нинішня міжнародна ситуація провокує нестабільність та невизначеність, і існує нагальна потреба в тому, щоб міжнародне співтовариство об’єдналося та співробітничало. Країни повинні підтримувати діалог, а не провокувати конфронтацію, співробітничали, а не вносили розкол, працювали разом для підтримки світової стабільності замість подальшого розширення наслідків конфліктів. G20 має зосередитися на своїх основних обов’язках, уникати політизації та “озброєння” міжнародного економічного та фінансового співробітництва, а також робити позитивний внесок у сприяння стабільному відновленню світової економіки та покращенню глобального економічного управління.

https://www.fmprc.gov.cn/…/202204/t20220428_10675132.shtml

 

29 квітня

Речник МЗС Чжао Ліцзянь провів чергову прес-конференцію

Журналіст The Paper: Кілька днів тому Росію та Україну відвідав Генеральний секретар ООН Гутерріш. Він зазначив, що ООН прагне створити умови для ефективного діалогу між Росією та Україною, якнайшвидшого припинення вогню та мирної угоди, і закликав обидві сторони припинити конфлікт і досягти миру відповідно до принципів Статуту ООН та принципів міжнародного права. Який може бути коментар Китаю?

Чжао Ліцзянь: Ми вітаємо зусилля Генерального секретаря Гутерріша в напрямку полегшення ситуації між Росією та Україною. Китай завжди підтримував Росію та Україну в подоланні труднощів та у продовженні переговорів, і вітає всі зусилля міжнародного співтовариства у досягненні миру та сприянні переговорам. 

Минуло більше двох місяців від початку російсько-українського конфлікту, і наслідки конфлікту стають все більш очевидним, що викликає занепокоєння. Ми помітили, що останнім часом збільшилися заклики європейців припинити конфлікт шляхом діалогу та миру. Затягування війни та санкції проти Росії спричинили зростання цін на енергоносії в ЄС на 44,7% у річному обчисленні, інфляція продовжує зростати, а життя простих людей погіршується. Навпаки, американські трейдери зброї та зерна заробляють на цьому.

За нинішніх обставин міжнародне співтовариство має наполягати на єдності, а не на конфронтації, демократії, а не гегемонії, діалозі та консультаціях, а не односторонніх санкціях, незалежності в прийнятті рішень, а не тиску прийняти чиюсь сторону. Китай готовий співпрацювати з усіма сторонами, щоб продовжувати відігравати конструктивну роль у цьому напрямку.

Журналіст Bloomberg: Питання про Україну. Сьогоднішній звіт Bloomberg підкреслює, що війна Росії проти України викликала глибоку переоцінку європейськими урядами своїх відносин з Китаєм, а також колективних відносин Європи з Китаєм. Яке ставлення до цього у МЗС?

Чжао Ліцзянь: ЄС і Китай є відповідно найбільшим союзом розвинутих країн і найбільшою країною, що розвивається, обидві сторони мають широкі спільні інтереси та міцну основу для співпраці. Стабільні відносини між Китаєм та ЄС мають вирішальне значення для миру, стабільності та розвитку у всьому світі. Китай завжди розглядав відносини між Китаєм і ЄС зі стратегічної та довгострокової перспективи і готовий співпрацювати з ЄС над створенням чотирьох основних принципів партнерства: мир, зростання, реформи і просвітництво. Європейській стороні дійсно варто переосмислити російсько-український конфлікт. Ми з колегами неодноразово зазначали, що російсько-український конфлікт лише видається конфліктом між Росією та Україною, але насправді сторонами конфлікту є Росія та НАТО в особі Сполучених Штатів. ЄС має замислитись над тим, хто є реальним бенефіціаром цієї війни, де знаходиться поле бою і хто найбільше втратить у цій війні. Що стосується Китаю, ми сподіваємося, що ЄС зможе сформулювати незалежне бачення щодо Китаю, проводити самостійну політику щодо Китаю та працювати з китайською стороною заради стабільного та довгострокового розвитку відносин, роблячи внесок у підтримку миру і процвітання у всьому світі.

Журналіст Phoenix TV: Ми звернули увагу на те, що Аквіліно, голова Індо-Тохоокеанського командування армії США, 27-го числа під час конференції «Raisina Dialogue» в Індії сказав, що «необмежене» співробітництво між Китаєм і Росією викликає занепокоєння, і що країни-однодумці в усьому світі повинні використовувати різні технології для створення сил стримування. Які коментарі Китаю з цього приводу?

Чжао Ліцзянь: Основною причиною успішного досвіду китайсько-російських відносин є те, що обидві сторони “переросли” модель військово-політичного союзу епохи холодної війни і завжди дотримувалися принципу неприєднання, неконфронтації та ненаціленості проти третіх країн. Це принципово відрізняється від менталітету часів холодної війни, коли країни наполягають на стовернні «малих груп» та просуванні ігор з нульовою сумою. 

Сполучені Штати порушили своє слово і послідовно сприяли розширенню НАТО на схід, і тому несуть відповідальність за українську кризу. Російсько-український конфлікт спровокував хвилю в понад 5 мільйонів українців у сусідні європейські країни, створивши безпрецедентну кризу біженців, при цьому США приймають біженців «для галочки». В березні лише 12 українських біженців потрапили до США через програму для біженців. У той час як ООН і міжнародне співтовариство закликають до якнайшвидшого припинення конфлікту, Сполучені Штати продовжують підливати масло в вогонь, вимагаючи «боротися до останнього українця». Сполучені Штати також продовжують надавати Україні гроші та зброю. Справжня мета Сполучених Штатів — не мир, а підтримання конфлікту. Як заявляли самі США, їхня мета – послабити Росію.

Америка привнесла мир чи війну? Це безпека чи безлад? Я вірю, що люди світу все бачать.

https://www.fmprc.gov.cn/…/202204/t20220429_10680663.shtml

 

5 травня 2022 року

Речник МЗС Чжао Ліцзянь провів чергову прес-конференцію

Журналіст Phoenix TV: Згідно з повідомленнями, міністр оборони США Остін на слуханнях у Сенаті 3-го квітня заявив, що Китай є викликом для США, а Росія представляє загрозу. Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Міллі заявив, що США стикаються з двома великими державами, Китаєм і Росією, обидві з яких мають потужний військовий потенціал і намагаються докорінно змінити заснований на правилах міжнародний порядок; ймовірність серйозних конфліктів між великими державами постійно зростає. Який коментар Китаю?

Чжао Ліцзянь: Високопоставлені чиновники США останнім часом говорили, що Китай є «неминучим викликом», і часто звинувачували Китай у спробах змінити «міжнародний порядок, заснований на правилах». Їх турбує те, що це вплине на американський «гегемонічний порядок», і що «сімейні закони», встановлені самими Сполученими Штатами, упаковані як міжнародні правила та які використовуються для стримування та придушення інших країн, будуть заперечені та піддані сумніву.

Китай завжди був будівником миру у всьому світі, робив внесок у глобальний розвиток та захищав міжнародний порядок. Китай завжди проводив оборонну політику національної безпеки та притримувався стратегії активної оборони. Військовий розвиток Китаю спрямований на захист національного суверенітету, безпеки та інтересів розвитку, і не націлений проти жодної країни. Зростання військової могутності Китаю є посиленням світової сили миру. …

Репортер Reuters: Ви щойно сказали, що Китай є будівником миру у всьому світі. Що останнім часом зробив Китай, щоб переконати Росію припинити війну в Україні? Чи були останнім часом переговори на високому рівні між Китаєм та Україною?

Чжао Ліцзянь: Позиція Китаю щодо українського питання є послідовною та чіткою. Я думаю, ви також помітили, що агентство Сіньхуа нещодавно взяло інтерв’ю у міністрів закордонних справ Росії та України, і повний текст інтерв’ю опубліковано. І Росія, і Україна цінують справедливу й об’єктивну позицію Китаю щодо українського питання. Китай і надалі відіграватиме конструктивну роль в українському питанні. Сподіваємося, що конфлікт скоро закінчиться. Ми також сподіваємося, що зацікавлені сторони, до яких відноситься і Китай, припинять підливати масло у вогонь щодо українського питання. Сторони конфлікту мають сісти і вирішити проблему шляхом діалогу та переговорів.

Журналіст Beijing Daily: Кілька днів тому на офіційному сайті Держдепартаменту США опублікували статтю про те, що китайські чиновники та ЗМІ поширюють російську «пропаганду, теорії змови та неправдиву інформацію» щодо війни в України. Який коментар на це дасть офіційний представник?

Чжао Ліцзянь: Я помітив, що китайське посольство в США вже відреагувало на це. США звинувачують «Китай у допомозі Росії в поширенні дезінформації», що само по собі є типовою дезінформацією. …

Китай постійно є жертвою американської кампанії по дезінформації. Від так званого «геноциду» до «Уханьського вірусу», від «хакерських атак» до «закордонних військових баз». Сполучені Штати вилили занадто багато «брудної води» на Китай. Що стосується питання України, то з моменту початку конфлікту США продовжують дезінформаційну атаку на Китай. Усі пам’ятають, як спочатку високопоставлений чиновник Ради національної безпеки Білого дому виступив перед ЗМІ з заявою про так звану теорію «попередньої обізнаності Китаю», а потім анонімний високопосадовець сказав, що «Росія просить Китай надати допомоги зброєю та технікою». Ці офіційні «сенсації » виглядали переконливо, але не підтвердились фактами. Кілька днів тому інформаційне агентство Сіньхуа опублікувало статтю «США в омані щодо Китаю в українському питанні», яка доступна як китайською, так і англійською мовами. Ця стаття містить факти та достовірні дані, що проясняють ситуацію. Пропоную всім серйозно ознайомитись. … Я вірю, що кожен, хто прочитає цей матеріал, отримає чітку відповідь.

Наприкінці я хочу наголосити, що як ініціатор та найбільший промоутер кризи в Україні, уряд США має поглянути на власну відповідальність у конфлікті між Росією та Україною, а також працювати з міжнародною спільнотою задля знаходження політичного вирішення української кризи.

Журналіст Reuters: Ви щойно сказали, що Китай сподівається, що конфлікт між Росією та Україною завершиться якомога швидше. Чи означає це, що Китай хоче, щоб Росія повернула території, які належали Україні до війни?

Чжао Ліцзянь: Китай неодноразово висловлював свою позицію щодо українського питання. Китай стверджує, що слід поважати суверенітет і територіальну цілісність усіх країн, а також поважати та враховувати законні безпекові занепокоєння відповідних сторін.

Посилання на повний текст брифінгу:

https://www.fmprc.gov.cn/fyrbt_673021/jzhsl_673025/202205/t20220505_10681886.shtml?fbclid=IwAR3tyAtZRlXU-TnJX1L32TJ4Jelvw32C8r_xjbpWkig_mulPoVNOlhCEQ3c

 

9 травня 2022 року

Сі Цзіньпін провів відеозустріч з канцлером Німеччини Шольцом

Лідери двох країн обмінялися думками щодо ситуації в Україні. Сі Цзіньпін підкреслив, що Китай завжди стояв на стороні миру,  приймав незалежні рішення, виходячи з суті самого питання,  по-своєму сприяє мирним переговорам з метою деескалації ситуації. Українська криза знову поставила європейську безпеку в критичне положення. Ми повинні зробити все можливе, щоб уникнути загострення та розширення конфлікту, що призведе до некерованої ситуації. Європейська сторона має продемонструвати свою історичну відповідальність і політичну мудрість, зосередитися на довгостроковому мирі в Європі та відповідально ставитися до вирішення проблеми. Європейська безпека має бути в руках самих європейців. Китай підтримує активну роль ЄС у процесі встановлення миру та стимулюванню  переговорного процесу, а також сприянні остаточній побудові збалансованої, ефективної та стійкої системи європейської безпеки. Китай вітає всі зусилля міжнародного співтовариства, які сприяють встановленню миру та просуванню переговорів, і всі зацікавлені сторони повинні підтримувати Росію та Україну у досягненні миру шляхом переговорів.

Посилання на офіційний ресурс:

https://www.mfa.gov.cn/zyxw/202205/t20220509_10683555.shtml?fbclid=IwAR2Sw9J3ivrRhBfaxOpiO3C0ds0Xu22wMNHBynCdfXvY_YOXbkSWlzD3HUk

 

10 травня 2022 року

Сі Цзіньпін провів телефонну розмову з президентом Франції Еммануєлем Макроном

Лідери двох країн обмінялися думками щодо ситуації в Україні та домовилися, що всі зацікавлені сторони мають підтримати Росію та Україну у відновленні миру шляхом переговорів.

Сі Цзіньпін підкреслив, що Китай по-своєму сприяє мирним переговорам і підтримує європейські країни в прагненні взяти європейську безпеку у свої руки. Ми повинні з пересторогою слідкувати за формуванням блокової конфронтації, яка становитиме більшу і тривалішу загрозу глобальній безпеці та стабільності.

Макрон зазначив, що відносно подій в Україні французька сторона має консенсус із китайською стороною. Французька сторона готова до більш тісної координації та співпраці з китайською стороною на двосторонньому та багатосторонньому рівнях. Франція та ЄС дотримуються стратегії незалежності та автономії, не підтримують та не беруть участь у блоковій конфронтації.

Посилання на офіційний ресурс:

https://www.mfa.gov.cn/zyxw/202205/t20220510_10684064.shtml?fbclid=IwAR2dk8Ip2Vl77eiwBFicXgW1fyni0jSYcPJso2JGpaU4dRhnhKvSNCNim6w

 

13 травня 2022 року

Речник МЗС Чжао Ліцзянь провів чергову прес-конференцію

Журналіст AFP: Рада ООН з прав людини ухвалила резолюцію щодо розслідування звинувачень у скоєнні російськими військовими злочинів в Україні. Чому Китай проголосував проти?

Чжао Ліцзянь: Постійний представник Китаю при ООН в Женеві Чень Сюй висловив позицію Китаю на засіданні Ради з прав людини. Китай стверджує, що суверенітет і територіальна цілісність усіх країн, включаючи Україну, слід поважати, дотримуватись цілей і принципів Статуту ООН, серйозно ставитися до законних безпекових занепокоєнь усіх країн, а також докладати всіх зусиль для вирішення кризи мирним шляхом. Сприяння достроковому припиненню вогню та закінченню війни є невідкладним очікуванням міжнародної спільноти, також напрямком зусиль Китаю. Водночас Китай вважає, що міжнародне співтовариство має створити позитивні умови для російсько-українських переговорів і робити більше для сприяння політичному врегулюванню, замість того, щоб створювати перешкоди та посилювати супротив, не кажучи вже про підливання масла у вогонь та загострення протирічь.

Безпека жодної країни не може бути побудована на небезпеці інших країн. Ми повинні побудувати збалансовану, ефективну та стійку архітектуру глобальної та регіональної безпеки на основі спільної, всеосяжної та стійкої концепції безпеки.

За останні роки посилилася політизація та протистояння в Раді з прав людини, зростають випадки застосування подвійних стандартів та вибіркової практики. Хоча Рада з прав людини часто проводила спеціальні сесії проти деяких країн, їй не вдавалося приймати ефективні рішення щодо прав людини в інших країнах, проти країн, які ведуть загарбницькі війни, де без розбору вбивають мирних жителів у закордонних військових операціях, застосовують вибіркові односторонні примусові заходи, проявляють расизм, насильство з використанням вогнепальної зброї, жорстоко поводяться з біженцями та іммігрантами. Це серйозно похитнуло впевненість усіх сторін у неупередженості та об’єктивності Ради з прав людини, серйозно підірвало її авторитет і спричинило розкол у Раді з прав людини. Тому Китай проголосував проти резолюції. Ми закликаємо всі сторони повернутися до початкової мети, з якою було створено Раду з прав людини, дотримуватися справжнього мультилатералізму та спільно сприяти здоровому розвитку міжнародної справи прав людини.

Посилання на офіційний ресурс:

https://www.fmprc.gov.cn/fyrbt_673021/jzhsl_673025/202205/t20220513_10685849.shtml?fbclid=IwAR0j8yqZEUmoSWbZNanm9LA4RuwRKIWn_BDaU5vgUtLm2be4fzOWpFRtz4U