Новак К. Провінція Хунань – неповторне місце

К. Новак
автор блогу про життя та подорожі Китаєм DivChina (@div_china)

Дика природа, карстові піки, священні гори, загублені в лісах і часі стародавні міста та малі національні народності, сучасні мегаполіси, відома на весь Китай гостра хунанська кухня (湘菜), що обпалює до червоного кольору обличчя, наче натякаючи, що це ще й мекка «червоного туризму» Піднебесної (напрямок туризму, що має на меті відвідування пам’ятних місць, пов’язаних з історією Комуністичної партії Китаю [11]). Це не повний перелік скарбів, якими приваблює Хунань.

ДЛЯ ПАТРІОТІВ – це батьківщина засновника КПК та КНР Мао Цзедуна, що народився в місті Шаошань провінції Хунань. Якщо цікавитесь історією, то тут створено належні умови для детального вивчення минулого китайської житниці, якою була Хунань ще з часів династій Мін і Цін [1]. До того ж уряд Піднебесної оприлюднив політику, спрямовану на заохочення місцевих органів влади до розробки різноманітних продуктів «червоного туризму», як-от: тури, екскурсії в музеї революції тощо [2].

Проте сьогодні говорити будемо не про музеї, а про дарунки, якими нагородила провінцію Хунань сама природа, – ландшафтну територію Улін’юань із її інопланетними пейзажами, бірюзовими озерами та нестримними водоспадами, що зненацька зустрічають мандрівників посеред карстових піків.

Парк Чжанцзяцзє засновано в 1982 році. Це був перший національний лісовий парк в історії Піднебесної. Уже в 1992 році ЮНЕСКО визнала його об’єктом Всесвітньої спадщини, а у 2004-му внесла заповідник у Глобальну мережу геопарків. Звісно ж, ця територія належить до класу 5А (найважливіші та найбільш доглянуті туристичні пам’ятки в КНР) [3]. Тільки у 2016 році сюди завітало понад 61 мільйон туристів, а вже у 2018-му кількість відвідувачів парку досягла історичного рекорду [4]. Якщо озвучена цифра ні про що не говорить, то порівняйте показники Києва. За 9 місяців 2019 року в українській столиці побувало майже 1,5 мільйона іноземних та ще 2,2 мільйони внутрішніх туристів [5]. Не важко зіставити показники столиці та Національного лісового парку Чжанцязцзє, який робить суттєвий внесок в економіку регіону.

Справжній туристичний бум стався тут у 2009 році після виходу на екрани стрічки «Аватар». І хоча творці фільму заявляли, що надихалися багатьма горами світу, зокрема й карстовими піками провінції Хунань, китайські боги ситуативного маркетингу швиденько порозставляли синіх жителів планети Пандора по всьому парку, а у 2010-му пішли ще далі, перейменувавши один із тамтешніх найвидовищніших піків (1080 м) у гору «Аватар-алілуя» (阿凡达-哈利路亚山) [6]. Гарний хід та й для людей, непов’язаних із китайською мовою, запам’ятати «парк та гори Аватара» легше, аніж складну назву – Національний лісовий парк Чжанцзяцзє.

Годі сухих даних, розберімося, як потрапити в омріяні міста планети Пандора, не заплутатись в однакових і схожих назвах, куди й навіщо їхати та чому подорож неможливо повторити двічі.

ЧЖАНЦЗЯЦЗЄ – ОКРУГ У ПРОВІНЦІЇ ХУНАНЬ. Передусім, це місто зі зручною транспортною розв’язкою. До нього легко дістатися з будь-якого куточка Піднебесної. Багато туристів вважають, що Чжанцзяцзє і є ціллю, адже парк – тезко міста. Насправді ж воно відоме завдяки мальовничому ландшафту Улін’юань (武陵源风景区), куди й входить Національний лісовий парк Чжанцзяцзє (张家界国家森林公园). Зручніше зупинятися саме в районі Улін’юань (武陵源). Часто плутанина виникає ще й через те, що в парку є два входи: Улін’юань (він вважається головним, тому рекомендується зупинятися в цьому туристичному містечку) та Чжанцзяцзє (знову те саме найменування, тримайтеся!). Можливо, даючи однакові назви точкам, люди прагнули спростити життя подорожнім або ж, навпаки, синхронізувати роботу обох півкуль мозку, аби мандрівники швидко навчилися орієнтуватися на місцевості чи волати – а-а-а-а-а! – від плутанини. Ну недаремно ж у рейтингу парку цілих 5А!

Отже, Національний лісовий парк Чжанцзяцзє (площею приблизно 480 км²) має два входи, охоплює велику кількість мальовничих долин, районів, річок, озер, оглядових майданчиків та багато іншої краси, створеної природою й людьми. Аби повністю обійти заповідник, знадобиться десь тиждень. Якщо правильно спланувати маршрут, то для знайомства з головними пам’ятками району Улін’юань достатньо 3–4 дні. Парк надзвичайно популярний серед іноземних та китайських туристів, але й величезний. Якщо не боятися зійти з головних туристичних стежок, то можна насолодитися гарними краєвидами наодинці з природою, хоча зовсім уникнути натовпів не вдасться. Квиток, до якого підв’язаний відбиток вашого пальця, дійсний 4 дні, також є опція квитка на рік. У його вартість входить вхід, рейсові автобуси, що постійно курсують між головними туристичними точками парку, та, звісно, класичні краєвиди гігантських стовпів, що пронизують землю, здається, от-от дотягнуться до неба. Унікальні у своєму роді форми карстових скель вкриті пухнастими соснами. Саме в цих краях наяву оживають класичні китайські твори живопису.

Краще завчасно прокласти маршрут на мапі, адже гарних точок багато. Як приклад, Хуаншичжай (黄石寨) – тут є один із найбільших оглядових майданчиків парку. Юаньцзяцзє (袁家界) – ще одна зупинка класичного маршруту, багата природними оглядовими платформами. Цзіньбяньсі (金鞭溪) – ідеальне місце, аби зарядитися свіжим киснем, насолодитися кришталево чистими струмками, водоспадами, лісом із гірських піків, форму яких дбайливо протягом мільйонів років відшліфовували вітер із водою, познайомитись із різноманітною флорою і фауною та, якщо пощастить, зустрітися з рідкісними тваринами. До речі, не забудьте заховати їжу, адже в парку живуть дикі мавпи, які не проти поласувати вашими запасами й зовсім не відмовляють собі в задоволенні перевірити кишені туристів. Цей список можна продовжувати ще довго.

Водночас слід бути готовим до немаленьких витрат, оскільки найбільш популярний китайський парк – дороге задоволення. Звичайно, усе перераховане й навіть більше входить у вартість квитка, проте всередині заповідника є багато опцій, які потребують додаткових видатків. Скажімо, Байлун (白龙天梯) – найвищий у світі зовнішній оглядовий ліфт [7], який підіймає мандрівників на висоту майже 330 метрів, де перед очима подорожніх відкривається неймовірна панорама. За насолоду проїхати фунікулером, трамвайчиками чи канатною дорогою теж необхідно сплатити окремо, проте воно того варте. Адже з першого кроку стає зрозуміло, що кожен юань іде на благоустрій та підтримку одного з найкрасивіших лісових заповідників світу.

Шлях до гори Тяньцзи (天子山索道) вражає та лоскоче нерви, перевіряючи готовність туристів проїхатися найдовшою у світі канатною дорогою (天门山索道).

Заповідник Тяньцзи (天子山自然保护区) – одна з головних природних зон Улін’юань. За легендою, гора Тяньцзи (дослівно «син неба») названа на честь стародавнього лідера народу туцзя (土家族) [8], що проживав у цій місцевості. Сян Дакунь очолював повстання проти свавілля влади тих часів. Сам себе він звав «Син неба», що логічно могло спасти на думку людині, яка народилася в краях, де тисячі скелястих стовпів чи то прорізають, чи то підпирають обрій. Цікаво, що прямо в національному заповіднику досі збереглися поселення нацменшин, котрі продовжують підтримувати свої господарства. Окрім скелястих краєвидів, рідкісної флори і фауни, район гори Тяньцзи вражає чайними плантаціями та мануфактурами навколо них. У самому місті, якщо поталанить, можна натрапити на чайну, де вас залюбки пригостять чаєм, зібраним на схилах Тяньцзи. До речі, провінція Хунань славиться чорним чаєм, який пресують у спеціальні циліндри. Він майже не потрапляє на вітчизняний ринок, але й у Китаї його п’ють далеко не всі.

Якщо правильно спланувати маршрут, то основне в парку Чжанцзяцзє можна побачити й за день, хоча квиток дає можливість повернутися. Другий день варто присвятити іншій частині Національного лісного парку Чжанцзяцзє – заповідній території Улін’юань. Тут є не менше цікавинок: печера Хуанлун (黄龙洞), печера Лунван (龙王洞), безліч етнічних парків, які з’являються в регіоні мало не щомісяця, озеро Баофен (宝峰湖), сплав по котрому супроводжується співом національної меншини туцзя (土家族) та коротким уроком з їхньої мови. Найглибша точка озера – 72 м [9].

У цих краях мені пощастило побувати двічі. Уперше ще у 2012 році. Однією з мотивацій для повернення вже у 2019-му був скляний міст Чжанцзяцзє, який відкрили для публіки у 2016 році. Найвищий (300 м) та найдовший (430 м) у світі скляний міст авторства Хаїма Дотана [9]… не вразив. Звичайно, інженерне диво гарне, але суб’єктивно чомусь мені не відгукнулося. Чи існував сенс повертатися? Так. Адже з 2012-го змінилося якщо не все, то майже все. Скляний міст Чжанцзяцзє (张家界玻璃桥) є частиною Великого каньйону Чжанцзяцзє (张家界大峡谷). Саме бірюзові води озер та хвилясті стежки долини варті того, аби перебороти страх висоти (якщо маєте) і пройти мостом. Адже після стрибка адреналіну під час руху над прірвою на туристів очікує спокійна прогулянка, що врівноважує, наповнює й надихає. До слова, за день на міст пускають обмежену кількість відвідувачів парку. Квитки необхідно завчасно придбати онлайн та забрати на місці, показавши паспорт.

І ось, нарешті, місце, від якого ніби не очікуєш нічого нового, проте сталося не так, як гадалося. Це місце точно неможливо повторити вдруге, адже там змінилося все, окрім хіба що основного – величезної розщелини в горі. Річ у тім, щобіля міста Чжанцзяцзє є ще один національний лісовий заповідник, відомий горою Тяньмень (天门山), яку називають «душею міста» [9]. Розщелина з’явилася тут унаслідок землетрусу, перетворивши гору заввишки 1519 м на небесні ворота (так дослівно перекладається її найменування). Фактично розщелина – це гігантська дірка всередині гори, проте її заведено називати печерою (天门洞). З часом гора стала справжнім раєм для мисливців за пригодами та екстримом. Тут регулярно відбуваються міжнародні змагання з польотів у вінгсьютах (спеціальний «костюм-крило»). Жага до рекордів приводить сюди представників зовсім різних сфер. Так, китайсько-нідерландський автогонщик Дун Хебінь (董荷斌) зміг проїхати на Range Rover під нахилом 45° 999 сходинок [10], що ведуть до вершини. Крім них, щоб дістатися на пік, потрібно ще подолати 99 поворотів серпантинної дороги.

Потрапивши на Тяньмень уперше у 2012 році, підйом на 999 сходинок власними ногами був єдиним варіантом, до якого додавалася маленька мотивація від китайців: «Піднімешся – досягнеш вічного життя». Важко описати подив, коли поруч зі сходами на горі з’явилася печера з ескалаторами, що ведуть уверх, тоді як людей, котрі діставалися до безсмертя пішки, ставало все менше. Колись підйом до вершини був логічним фінішем. Проте й тут китайці здивували. За 7 років із моменту мого першого візиту збудували ще 12 ескалаторів прямо в горі. Усі вони ведуть на інший бік – до храму та відомого скляного мосту (天门山玻璃栈道), який відкрили у 2011 році. Очами шукала знайомі кадри, що були зроблені під час першої подорожі, уже за 10 хвилин стало зрозуміло – жоден знімок продублювати неможливо. Мій другий візит став наче перший. У цій частині гори проведено величезну роботу, окрім першої скляної тропи, з’явилося ще декілька, було повністю переобладнано парк та відгороджено зону для польотів у вінгсьютах. Очі бачили, а мозок відмовлявся вірити. Як за 7 років вони встигли побудувати та перебудувати таку інфраструктуру на висоті понад 1200 метрів? Та що їм ці 7 років, коли цілі лікарні (для хворих на коронавірус) матеріалізуються за 10 днів. У цю ж частину парку можна доїхати найдовшою у світі канатною дорогою протяжністю 7200 метрів [9], яку, щоправда, кожного року зупиняють на плановий ремонт.

Одним китайцям відомо, що зміниться в цих краях за рік або два, проте немає жодних сумнів, що Хунань та його жителі вразять вашу уяву. Це лише маленький шматочок, яким готова дивувати провінція. А додайте ще стародавні фотогенічні міста, менші за розміром, але не менш дивовижні за красою парки та заповідники й отримаєте неперевершений мікс для пригод, де все змінюється так часто, що можна навідуватися раз на кілька років і захоплюватися, наче вперше. Гарна новина, що це стосується кожної провінції Піднебесної. Китай – країна, що дивує.

Усі фото — Катерина Новак (с) 
Більше про подорожі Китаєм у блозі DivChina: https://katerynanovak.blogspot.com/ 
Instagram: @div_china 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

1. https://www.lonelyplanet.com/china/hunan/history

2. http://russian.news.cn/2019-08/10/c_138298719.htm

3. http://www.zjjpark.com/index.php?m=content&c=index&a=lists&catid=2438

4. http://www.zhangjiajieglobalgeopark.cn/en/newsx.asp?ID=524

5. https://kmr.gov.ua/uk/content/kyyiv-vidvidalomayzhe-15-mln-inozemnyhturystiv-cogorich

6. https://en.wikipedia.org/wiki/Zhangjiajie_National_Forest_Park

7. http://www.sohu.com/a/286997820_100137860

8. https://www.fliggy.com/content/d-210043840684?ttid=seo.000000576&seoENGINE=origin

9. HICHINA TRIP. City Guide Series, с. 11, с. 13, с.12

10. https://www.cnet.com/roadshow/news/range-roversport-heavens-gate-climb/

11. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC