Лю Лю. 14-та п’ятирічка – що нового?

Лю ЛЮ,
працівник української редакції Медіакорпорації Китаю

2021 рік – перший рік 14-ї п’ятирічки. На «двох сесіях», які нещодавно завершилися в Пекіні, обговорили та затвердили проєкт плану на 14-ту п’ятирічку. Він містить 20 основних показників у п’яти категоріях: економічний розвиток, інновації, добробут людей, екологія та гарантування безпеки. 7 з 20 головних показників належать до категорій добробуту людей, що становить більше однієї третини. Цього не було в попередніх планах розвитку країни. Ці показники охоплюють зайнятість, доходи, освіту, медичне обслуговування, догляд за людьми похилого віку, догляд за дітьми та інші сфери життєзабезпечення, що повною мірою свідчить про те, що Китай надає особливу увагу покращенню умов життя й добробуту людей. Отже, який зв’язок між планом на 14-ту п’ятирічку і життям простих людей? Які зміни відбудуться в житті китайців?

ПЕРША ЗМІНА

Штучний інтелект стане необхідною частиною життя народу, як вода та електрика. У проєкті плану на 14-ту п’ятирічку зазначені зміни в розвитку цифрових галузей, таких як штучний інтелект, великі дані, блокчейн тощо, і заохочуватимуть 10 сценаріїв використання цифрових додатків, включаючи інтелектуальний транспорт, інтелектуальну освіту та інтелектуальну медичну допомогу. У плані 14-ї п’ятирічки чітко позначено розуміння владою того, що «інновації – це двигун модернізації Китаю, що забезпечує стратегічну підтримку національного розвитку». Тож вибухове зростання фінансування інновацій стане однією з найпомітніших особливостей наступного п’ятирічного плану. Якщо в 2016–2020 рр. плановий показник зростання урядових інвестицій в цю сферу становив 0,4 % на рік, то в наступній п’ятирічці він досягне 7 % щорічно.

ДРУГА ЗМІНА

У наступні 5 років з’являтиметься все більше нових професій. У проєкті плану пропонується реалізація пріоритетної стратегії зайнятості, чітко розширюється потенціал зайнятості, підвищується якість зайнятості, а також пропонується підтримувати й стандартизувати розвиток нових форм зайнятості.

ТРЕТЯ ЗМІНА

Канали доходів у майбутньому стануть більш диверсифікованими. Зростання доходів є джерелом розширення внутрішнього попиту і стимулювання споживання. Китай вже не є експортно-орієнтованою економікою. До 2020 року внутрішнє споживання вже шість років поспіль було головним локомотивом розвитку, забезпечивши 57,8 % економічного зростання у 2019-му. Розширення внутрішнього попиту і розвиток внутрішніх ринків планується також здійснювати шляхом зростання урбанізації. У наступні п’ять років відсоток населення, що проживає в містах, збільшиться з нинішніх 60,6 % до 65 %. Також Китай займеться ліквідацією проблем, викликаних старінням населення, яке веде до зниження кількості робочої сили й загрожує падінням споживчої активності. Це на пресконференції за підсумками «двох сесій» підтвердив прем’єр Держради КНР Лі Кецян: «Ми будемо працювати над досягненням належного рівня народжуваності. Поступово буде підвищуватися вік виходу на пенсію».

У новому п’ятирічному плані з’явилося також одне нове важливе формулювання, якого не було в попередньому плані – «подвійна циркуляція». Це поняття, розроблене китайською владою минулого року, окреслює два контури економічної діяльності – внутрішній і зовнішній – при цьому упор робиться на розвиток саме внутрішнього економічного циклу. Це закріплено і в плані 14-ї п’ятирічки. Як зазначив глава китайського уряду, «ми продовжимо дотримуватися стратегії розвитку внутрішнього споживання, створювати нові точки зростання внутрішнього попиту… Пріоритет буде відданий внутрішній циркуляції та побудові потужного внутрішнього ринку… який зробить Китай магнітом, який притягує закордонні ресурси та засоби виробництва. Тим самим буде забезпечено взаємодію між внутрішнім і міжнародним економічними циклами».

Однак варто зазначити, що нова політико-економічна концепція КНР все ще викликає деякі непорозуміння. Так, наприклад, існує занепокоєння щодо того, чи продовжить КНР дотримуватися політики відкритості, чи здатне формування потужного внутрішнього ринку скоротити простір для іноземних інвестицій тощо. Насправді ж ці два цикли не замкнуті й не протилежні, а доповнюють один одного. КНР буде повністю розкривати потенціал внутрішнього ринку, що дозволить трансформуватися ринку світовому. Крім того, більш успішний внутрішній ринок Китаю допоможе країні у створенні досконалого виробничого ланцюжка, інституційного середовища, а також більш жвавого транснаціонального регіонального співробітництва.

Утім, певні речі залишаються без змін. У проєкті 14-ї п’ятирічки багато разів повторювалося слово «відкритість». Протягом декількох десятиліть з початку реформ поняття «відкритість» ніколи не зникало з програм китайського уряду. Тож відкритість для КНР буде продовжуватися.