Кіктенко В. О. Громадські організації, наукові та освітні центри України в ініціативі «Один пояс, один шлях»

В. О. Кіктенко
д-р. філос. наук, старший науковий співробітник, завідувач відділом Азіатсько-Тихоокеанського регіону Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України, президент Української асоціації китаєзнавців, співзасновник і головний редактор журналу «Україна – Китай»

Для України ініціатива «Один пояс, один шлях» є одним з найпривабливіших геоекономічних проектів, який не лише не суперечить її євроінтеграційному курсу, а, навпаки, може посилити переваги нашої країни в цьому складному процесі. Україна першою серед європейських країн на найвищому державному рівні заявила про підтримку ініціативи Голови КНР Сі Цзіньпіна і надалі на такому ж високому рівні продовжували лунати заяви про важливість участі в ініціативі «Один пояс, один шлях».

Так, в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі під час зустрічі 17 січня 2017 р. з Головою КНР Сі Цзіньпіном Президент України П. Порошенко особисто привітав китайського лідера з 25-ю річницею встановлення дипломатичних відносин між Україною і Китайською Народною Республікою, висловив зацікавлення у розширенні політичного та економічного співробітництва між Україною та Китаєм, вказав на важливість стратегічного партнерства українсько-китайських відносин. Особливо Президент України П. Порошенко наголосив, що Україна зацікавлена брати активну участь у реалізації китайської ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» і має для цього значний потенціал. У свою чергу Голова КНР Сі Цзіньпін запросив українську делегацію взяти участь у пекінському Діалозі високого рівня Форуму міжнародного співробітництва «Один пояс, один шлях», який відбувся 14 травня 2017 р. В цьому заході взяв участь Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економічного розвитку і торгівлі України С. Кубів, який у своєму виступі підкреслив, що Україна є невід’ємною частиною глобального проекту «Один пояс, один шлях». Однак слід зазначити, що експертне середовище очікувало від цього візиту підписання документа про приєднання України до ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ». За неофіційною інформацією, такі ж надії мала й китайська сторона. 5 грудня 2017 р. під час зустрічі з Віце-прем’єром Держради КНР Ма Каєм Президент України П. Порошенко позитивно оцінив результати третього засідання Українсько-китайської міжурядової комісії, а також підтвердив зацікавлення України у реалізації ініціативи «Один пояс, один шлях», в рамках якої головним пріоритетом є залучення технологічних можливостей та інвестицій Китаю до економіки України. За підсумками третього засідання Українсько-китайської міжурядової комісії був, зокрема, підписаний «План дій Україна – КНР з реалізації ініціативи побудови Економічного поясу Великого шовкового шляху та «Морського шовкового шляху XXI століття». Прем’єр-міністр України В. Гройсман також наголосив на важливості ініціативи «Один пояс, один шлях», участь у якому може надати Україні нові можливості для залучення капіталу, посилення спільних позицій на світовому ринку і здійснення різноманітних спільних проектів. Раніше, 27 березня 2017 р., в Києві на саміті країн-членів ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова) Прем’єр-міністр України В. Гройсман заявив, що Україна розраховує на запуск повноцінної зони вільної торгівлі між країнами ГУАМ, і це поглибить співпрацю між митними органами країн в рамках «ОДНОГО ПОЯСУ, ОДНОГО ШЛЯХУ».

Таким чином, це вказує на те, що Уряд України розглядає подальше поглиблення співпраці в Чорноморсько-Каспійському регіоні як елемент розвитку китайської стратегічної ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ». 11 червня 2018 р. в МЗС КНР керівник Головного департаменту зовнішньої політики та євроінтеграції Адміністрації Президента України І. Жовква на зустрічі з помічником Міністра закордонних справ КНР Чжан Ханьхуеєм зокрема обговорили також участь України в ініціативі «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ».

8 листопада 2018 р. Міністр економічного розвитку і торгівлі С. Кубів під час зустрічі з Віце-прем’єром Держради Китаю Лю Хе крім інших питань українсько-китайських відносин обговорили співпрацю в рамках ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ». 24 січня 2019 р. на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі відбулася зустріч Президента України П. Порошенка і заступника Голови Китайської Народної Республіки Ван Цішаня, на якій також обговорювалася участь нашої країни в реалізації ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ».

Спроба ще на початку 2016 р. здійснити практичні кроки з використання «ОДНОГО ПОЯСУ, ОДНОГО ШЛЯХУ» для транзиту товарів з України залізницею до країн Центральної Азії і Китаю виявилася економічно невдалою. Зараз тривають переговори з партнерами для зменшення тарифу на перевезення товарів одним з відгалужень «ОДНОГО ПОЯСУ, ОДНОГО ШЛЯХУ» через Казахстан та країни Закавказзя. Цілком очевидно, що Україна в основному зосередилася на транспортно-логістичних проектах «ОДНОГО ПОЯСУ, ОДНОГО ШЛЯХУ», потенціал якого насправді є значно ширшим. В Україні все ще відсутнє розуміння ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» як системної інноваційної стратегії, яка не лише змінює наявну геоекономічну модель Євразії і спрямована на створення нового регіонального економічного простору, а й також є новою моделлю зовнішньої політики КНР. В цілому, участь України в ініціативі «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» визначається сучасним станом українсько-китайських відносин, які, хоча і мають високий рівень стратегічного партнерства, але на практиці не реалізуються. На жаль, заяви вищого керівництва країни в основному є декларативними, а Україна насправді залишається поза межами ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ», бо не має відносин із Фондом Шовкового шляху та Азіатським банком інфраструктурних інвестицій, а також не бере участі у відповідних проектах. У цих умовах особливу роль у просуванні і реалізації в Україні ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» взяли на себе українські громадські організації, наукові та освітні центри.

Громадська організація «Українська асоціація китаєзнавців», що об’єднує провідних експертів з вивчення Китаю та українсько-китайських відносин, підтримала ініціативу «Один пояс, один шлях» відразу ж після її висунення 2013 р. і активно пропагує її на різних круглих столах, конференціях, форумах і в українських засобах масової інформації. 30 травня 2017 р. у Великому конференц-залі Національної академії наук України відбувся перший Українсько-китайський форум стратегічного партнерства «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ», присвячений 25-й річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Китайською Народною Республікою. Організаторами форуму виступили Українська асоціація китаєзнавців, Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України та Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. Захід відбувся за підтримки Посольства КНР в Україні та Ради національної безпеки і оборони України.

Центральними темами на Форумі стали: стратегічне партнерство України і Китаю; «Китайська мрія» та європейський вибір України; перспективи участі України в геостратегічній ініціативі КНР «Один пояс, один шлях»; українсько-китайські відносини в сучасному глобальному контексті; актуальні завдання політичних відносин України та Китаю; практичні питання двостороннього торговельно-економічного співробітництва; співпраця України та Китаю в галузі транспорту, науки і техніки, інформаційних технологій; взаємодія України та Китаю в галузі освіти, культури, туризму та ЗМІ; економічний підйом Китаю та модернізація України; прогноз розвитку двосторонніх відносин на наступні п’ять-десять років та ін. У заході взяли участь відомі вчені, дипломати, політики, представники ділових кіл та ЗМІ України і Китаю. З доповідями про політичну взаємодію двох держав виступили заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України О. В. Литвиненко та керівник політичного відділу Посольства КНР в Україні Чжан І. 25 травня 2018 р. відбувся другий Українсько-китайський форум стратегічного партнерства «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ», на якому були обговорені ті ж питання, але за ширшої участі китайських вчених. На сьогодні це головний експертний майданчик, на якому обговорюються питання українсько-китайського співробітництва, ініціатива «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» і участь у ній України.

Двадцять років тому, в 1999 р., в Києві силами молодих китаєзнавців був створений журнал «Україна – Китай» для поширення в Україні сучасних знань про Китай, сприяння розвитку українсько-китайських відносин, зміцнення позитивного образу Китаю в Україні та формування стійких гуманітарних принципів партнерства між двома країнами. Сьогодні журнал «Україна – Китай» видають Українська асоціація китаєзнавців та «Компанія “Ти і право”» за підтримки Посольства КНР в Україні та Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України. Починаючи з 2014 р., на сторінках журналу постійно з’являються статті, присвячені ініціативи «Один пояс, один шлях», а також перспективам участі в цьому проекті Україні. Деякі номери журналу були цілком присвячені цій тематиці: в № 2 (8) за 2017 р. висвітлювався Діалог високого рівня Форуму міжнародного співробітництва «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» (14.05.2017, Пекін), в №3 (9) за 2017 р. були зібрані всі доповіді першого Українсько-китайського форуму стратегічного партнерства «один пояс, один шлях», а в № 13 за 2018 р. – усі доповіді другого Українсько-китайського форуму стратегічного партнерства «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ».

У 2016 р. в Києві була створена громадська організація «Українська асоціація Шовкового шляху “Silk Link”» як комунікаційний майданчик для надання сприяння діловій та політичної співпраці України, КНР і ЄС. Шляхом зміцнення міжрегіонального співробітництва, трансконтинентальної інтеграції економік та культурного обміну ця організація сприяє реалізації потенціалу України як транспортно-логістичного хаба та фінансово-ділового центру у Східній Європі та Чорноморсько-Балтійському регіоні в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях».

Організація у своїй роботі ґрунтується на взаємодії представників бізнесу та державних структур. 7 листопада 2016 р. Українська асоціація Шовкового шляху “Silk Link”» спільно з гонконгською Міжнародною торговою палатою Шовкового шляху (丝绸之路国际总商会) провели в Києві Перший Український форум Шовкового шляху. В рамках цього заходу сторони підписали угоду про співпрацю з онлайн-платформою eSilkRoad, яка має сприяти залученню в Україну інвестицій та сприяти виходу на китайський ринок українських виробників. У роботі форуму взяли участь понад 300 осіб – представники політичних, ділових і культурних кіл України, КНР, Грузії та країн Європи. Знаковими стали виступи на цьому заході Першої леді України М. Порошенко, Віце-прем’єр-міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Г. Зубка, першого віце-спікера Верховної Ради України І. Геращенко і заступника Глави Адміністрації Президента України Д. Шимкова. Крім того, в роботі форуму взяли участь народні депутати України (члени Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Китайською Народною Республікою), Надзвичайний і Повноважний Посол КНР в Україні Ду Вей, Президент Міжнародної Торгової Палати Шовкового шляху Люй Цзяньчжун. Головними темами форуму стали питання розвитку двостороннього співробітництва у сферах інфраструктури, транспорту, безпеки та логістики в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях», а також розвиток інвестиційних та торгово-економічних відносин. У своєму виступі Надзвичайний і Повноважний Посол КНР в Україні Ду Вей вказав на важливість повноцінної участі України в ініціативі «Один пояс, один шлях», оскільки без цього, на його думку, реалізація проекту буде неповною. Крім цього, посол передав пропозицію китайської сторони – створити зону вільної торгівлі з Україною.

Цей захід став щорічним після того, як через рік в Києві відбувся другий Український форум Шовкового шляху. Цього разу учасники заходу обговорили можливості спільної реалізації проектів, розширення торгівлі, розвитку інфраструктурних об’єктів, розвитку електронної комерції і виходу українських компаній на китайський ринок. Поряд з українськими політиками і підприємцями вперше до ключових спікерів форуму увійшли впливові китайські інвестори та представники великого бізнесу Китаю. В рамках форуму були представлені Алея інвестиційних проектів та інвестиційний потенціал регіонів України. В офіційному відкритті заходу взяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол Китайської Народної Республіки в Україні пан Ду Вей, який знову наголосив на важливості участі України в ініціативі «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ». У роботі форуму взяли участь Перший віце-спікер Верховної Ради України І. Геращенко; виконавчий директор грузинського державного інвестиційного фонду Partnership Fund Д. Саганелідзе; керівник Депутатської група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Китайською Народною Республікою, голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету А. Павелко, Міністр інфраструктури України В. Омелян. 16 лютого 2018 р. відбувся черговий Третій Український форум Шовкового шляху.

Найцікавішими для української держави та українського бізнесу є торгово-економічні та інвестиційні можливості ініціативи «Один пояс, один шлях». Тому закономірно, що Торгово-промислова палата України (далі – ТПП України) стала ініціатором проведення цілої серії заходів з цієї теми. 25 квітня 2017 р. відбувся бізнес-форум «Стан і перспективи реалізації в Україні ініціативи КНР “Один пояс, один шлях”». Учасники були одностайні в думці, що ініціатива «Один пояс, один шлях» може стати важливим фактором як для розвитку української економіки, так і взаємовідносин України і Китаю в цілому. 9-10 жовтня 2017 р. відбувся перший Українсько-китайський форум з економічного співробітництва, темою якого стало спільне будівництво «Економічного поясу Шовкового шляху». Президент ТПП України Г. Чижиков зазначив, що найкращий алгоритм здійснення співробітництва між українськими та китайськими бізнесменами – це ініціатива «Один пояс, один шлях». В роботі форуму взяв участь перший Президент України, почесний президент товариства «Україна – Китай» Л. Кравчук. 29 травня 2018 р. на другому Українсько-китайському форумі з економічного співробітництва, співорганізатором якого виступила Китайська асоціація розвитку і планування за кордоном (中国产业海外发展和规划协会), також наголошувалося на важливості ініціативи «Один пояс, один шлях» для розвитку українсько-китайських торгово-економічних відносин. 4 липня 2018 р. було проведено Українсько-китайський економічний форум «Перспективи співпраці в рамках ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ», в роботі якого взяла участь офіційна делегація Китайської ради з просування міжнародної торгівлі (中国国际贸易促 进委会), а також представники китайського бізнесу та китайських торгових організацій (юридична сфера, інформаційні технології, фінансові послуги, інвестиційна діяльність, будівництво та продаж нерухомості, консалтинг, будівництво, хімічна промисловість, туристична галузь та ін.). Внаслідок проведених переговорів ряд китайських компаній висловили велике зацікавлення в українських інвестиційних проектах, особливо у сфері будівництва, сільського господарства та відновлювальної енергетики. На наступний день після форуму ТПП України і Китайська рада з просування міжнародної торгівлі підписали Меморандум про приєднання ТПП України до Ділової ради Шовкового шляху. Першим кроком ТПП України в новому статусі стало створення в Україні Центру сприяння ініціативі «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ», який, за заявою Президента ТПП України Г. Чижикова, надасть можливість українським компаніям отримувати необхідні консультації, брати участь в різних китайських програмах. Крім того, ТПП України активно взаємодіє з гонконгською Міжнародною торговою палатою Шовкового шляху (丝绸之路国际总商会).

Великий інтерес до китайської ініціативи «Один пояс, один шлях» виявляють різні українські мозкові центри (Центр вивчення Росії, Український інститут майбутнього, Рада зовнішньої політики «Українська призма», Інститут світової політики, Центр «Нова Європа») і закордонні фонди, які діють в Українї (Фонд імені Фрідріха Еберта, Truman Agency). Центр вивчення Росії 14 грудня 2017 р. провів Міжнародну конференцію «Росія і Китай: сучасний стан та перспективи розвитку», на якій особливу увагу було приділено поєднанню розбудови Євразійського економічного союзу та «Економічного поясу Шовкового шляху». 8 червня 2018 р. відбувся круглий стіл «Новий Шовковий шлях: потенціал для України», спільно організований Українським інститутом майбутнього та Українською асоціацією китаєзнавців. На заході представили доповіді вісім експертів: відомі китаїсти, політологи та економісти України. Виступи були присвячені детальному аналізу ініціативи «Один пояс, один шлях» і ролі, яку Україна може зіграти в її реалізації. Експерти і гості круглого столу обмінялися думками щодо геополітичних і геоекономічних перспектив присутності Китаю в Україні та потенціалу двостороннього економічного співробітництва в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях». Учасники обговорювали необхідні кроки для розвитку взаємин між Києвом і Пекіном та реалізації Плану дій щодо спільного будівництва «Економічного поясу Шовкового шляху» і «Морського шовкового шляху XXI століття». Експерти висловили впевненість, що Україна може стати активним учасником «ОДНОГО ПОЯСУ, ОДНОГО ШЛЯХУ», оскільки їй є що запропонувати Китаю і країнам, які приєдналися до цієї ініціативи. 14 червня 2018 р. відбувся Міжнародний круглий стіл «Україна – Китай: стратегічне партнерство в глобальному контексті», організований Фондом ім. Фрідріха Еберта та Радою зовнішньої політики «Українська призма». У роботі взяли участь вчені з Німеччини, Угорщини, Китаю і України. Особливу увагу на круглому столі було приділено участі країн ЄС і України в ініціативі «Один пояс, один шлях». Українські експерти (А. Гончарук, В. Кіктенко, Р. Осипенко, Ю. Пойта) висловили низку істотних критичних зауважень: формальність стратегічного партнерства України і Китаю, відсутність конкретних механізмів імплементації «Плану дій Україна – КНР з реалізації ініціативи побудови “Економічної поясу Великого шовкового шляху” і “Морського шовкового шляху XXI століття”», недостатня увага з боку Української держави до розвитку відносин з Китаєм та ін. Починаючи з 2016 р., Truman Agency на регулярній основі робить індекс зовнішньої політики України, де важливе місце посідають Китай та ініціатива «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ».

Національна академія наук України (далі – НАН України) надає організаційну підтримку заходам, пов’язаним з ініціативою «Один пояс, один шлях», про що вже йшлося вище. Основним науковим центром в цьому напрямку є Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України. Крім того, у цій праці беруть участь і деякі інші наукові центри. Так, 7 червня 2018 р. Інститут всесвітньої історії НАН України спільно з Інститутом міжнародних стратегічних досліджень Академії суспільних наук КНР та Інститутом Конфуція при Київському національному лінгвістичному університеті провели круглий стіл «П’ять років реалізації глобальної ініціативи Китаю “Один пояс, один шлях”: міжнародний досвід, перспективи для України». Крім організаторів, у його роботі також взяли участь вчені Інституту економіки та прогнозування НАН України, Інституту газу НАН України, Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. Головним власним завданням учасники круглого столу визначили забезпечення необхідного наукового та аналітичного супроводу входження України до ініціативи «Один пояс, один шлях». Важливо підкреслити, що 30% інститутів і наукових центрів НАН України співпрацюють з науковими установами КНР. На думку українських вчених, ініціатива «Один пояс, один шлях» може сприяти відродженню економіки України.

Останнім часом стали приділяти належну увагу ініціативі «Один пояс, один шлях» і вищі навчальні заклади України. 23 січня 2018 р. в Міжнародному гуманітарному університеті відбулася науково-практична конференція «Торгово-економічне та гуманітарне співробітництво між Україною та Китаєм у контексті проекту “Один пояс, один шлях”», організована за ініціативою Академії суспільних наук КНР. 14-15 червня 2018 р. в Києві відбувся Міжнародний культурно-освітній форум «Шовковий шлях 2018: Україна-Китай», в якому взяли участь представники близько 60 вищих навчальних закладів України та Китаю. В рамках заходу відбулися презентації українських та китайських університетів і коледжів. За результатами роботи форуму представники освітніх установ України і Китаю підписали угоду про співпрацю. Високий рівень форуму був забезпечений участю у ньому представників Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України, Міністерства інформаційної політики України.

Китайська сторона також використовує різні форми роботи з громадськістю, вченими та політичними елітами України для того, щоб привернути належну увагу до ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ». 7 лютого 2017 р. Києві в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури (далі – НАОМА) відбулося відкриття виставки «Новий шовковий шлях – відомі китайські художники та учні», присвяченої 25-річчю встановлення дипломатичних відносин між Україною та Китайською Народною Республікою.

На заході були присутні Президент Національної академії мистецтв України, ректор НАОМА А. Чебикін, представники Міністерства культури України, студентства, громадськості та ЗМІ, а також китайські художники, серед яких, зокрема, були художники Гао Цзе і Ван Женьбо. В рамках візиту до Києва китайська делегація провела переговори з керівництвом НАОМА. 13-16 березня 2017 р. у Китаї перебувала українська делегація на чолі з третім президентом України В. Ющенком, який зустрівся з головою асоціації «Союз міст Шовкового шляху» («丝绸之路城市联盟») Сун Жунхуа.

24 квітня 2017 р. у столичному «Українському Домі» перша леді України М. Порошенко відкрила Тиждень китайсько-українського культурного обміну в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях». Оскільки в офіційній церемонії відкриття взяли участь другий і третій Президенти України Л. Кучма і В. Ющенко, низка українських чиновників та китайська делегація, цей захід набув політичного значення і став наочною демонстрацією активізації українсько-китайського співробітництва. 24-30 квітня 2017 р. рамках цього Тижня відбулися Українсько-китайський торгово-економічний форум, Форум співпраці у сфері традиційної китайської медицини, збори «Союзу міст Шовкового шляху», Перший молодіжний форум між Україною і Китаєм «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» та інші культурно-мистецькі заходи. 22 грудня 2017 р. у Львові з ініціативи Західного регіонального науково-мистецького центру Національної академії мистецтв України відкрилася виставка відомих китайських та українських художників «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ». 29 вересня 2017 р. на урочистому прийомі з нагоди 68-ї річниці утворення КНР Президенти України Л. Кравчук і В. Ющенко були нагороджені відзнаками за сприяння в реалізації китайської ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ». На цьому ж заході Надзвичайний і Повноважний Посол КНР в Україні пан Ду Вей, крім іншого, зазначив, що ініціатива «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» сприяла збільшенню китайських інвестицій в Україну. 26 жовтня 2018 р. Надзвичайний та Повноважний Посол КНР в Україні пан Ду Вей вручив першій леді України М. Порошенко нагороду Великого шовкового шляху за гуманітарне співробітництво.

Таким чином, на сьогодні українські громадські, наукові та освітні організації працюють в рамках ініціативи «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ», набагато активніше, ніж державні структури. Пошук в Google української назви «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» видає 11 400 000 результатів і «Новий Шовковий шлях» – 98 300 результатів. Це досить високий показник, який вказує на великий інтерес в українському суспільстві до цієї теми. В Україні, особливо в останні декілька років, зростає кількість наукових праць, аналітичних досліджень і публікацій в ЗМІ, присвячених китайській ініціативі. Все це в цілому вселяє певний оптимізм, але все-таки є вкрай важливим, щоб участь України в ініціативі «ОДИН ПОЯС, ОДИН ШЛЯХ» знайшла втілення в практичних кроках, які має здійснити Українська держава.

 

1 Для порівняння – англійська назва «One belt, One road» (337 000 000) і «Belt and Road Initiative» (24 500 000).