Гобова Є. Урочисте відкриття Академії «Одного поясу, одного шляху» у Пекінському університеті мови та культури

Є. Гобова
к. ф. н., молодший науковий співробітник, Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України

Як стверджує китайське прислів’я, з початком нового року все оновлюється, тому 7 січня, на початку нового 2020 року, Пекінський університет мови та культури провів урочисту церемонію відкриття Академії «Одного поясу, одного шляху» і перший форум із розвитку китаєзнавства та культурного обміну. Більш ніж 50 почесних гостей, китаєзнавців, дипломатів, експертів, прибули до Пекіна з 30 країн, охоплених ініціативою «Один пояс, один шлях». Також відвідали захід майже 100 китайських фахівців із культури, освіти, книговидавництва тощо.

Ректор Пекінського університету мови та культури Лю Лі у своїй вітальній промові відзначив багаторічну історію роботи вишу, що вже став свого роду «колискою» іноземних китаїстів, випустивши понад 200 тисяч знавців китайської мови зі 190 країн світу. Крім того, ВНЗ лідирує серед китаєзнавчих дослідницьких закладів у середині країни, проводячи активну діяльність у межах Інституту синології та китаєзнавства, видаючи два наукових періодичних журнали: «Синологічні дослідження» та «Хань фен». Університет також створив важливі онлайн-платформи для культурного й наукового обміну – «Мережа перекладу та дослідження китайської культури» і «Міжнародні китаєзнавчі студії». Відкриття Академії «Одного поясу, одного шляху» є послідовним кроком у розширенні зв’язків між китайськими та іноземними вченими, генеруванні нових проєктів, поглибленні взаємодії між фахівцями у сферах культури й освіти.

Наразі Академія стала єдиною в КНР науково-дослідницькою базою, що орієнтована на китаєзнавчі дослідження. Згодом вона має перетворитися на аналітичний центр, який згуртує експертів-китаєзнавців, котрі об’єднають зусилля для створення ресурсу, присвяченого знанням про Китай, розроблять механізми моніторингу та аналізу суспільної думки, що дозволять проводити вчасний збір інформації для подальшого вивчення. За допомогою академічних обмінів, наукових форумів, конференцій, предметних досліджень та інших форм співпраці виш має стати осередком, що зближує різні регіони світу: від Непалу, Монголії, Ірану до віддалених країн Африки та Південної Америки.

Під час урочистостей було презентовано Фонд академічного китаєзнавства, що становить 300 мільйонів юанів. Він створений заради підтримки проєктів Академії.

Після вітальних промов господарів заходу надали можливість висловитися закордонним гостям, котрі виступили зі словами підтримки ініціативи «Один пояс, один шлях» та з доповідями щодо результатів власних досліджень і співпраці з китайськими колегами. Продовжився захід секційною роботою за такими напрямками: «Культурні рамки та основи китаєзнавства», «Розвиток китаєзнавства й культурний взаємообмін», «Створення та використання локальних аналітичних центрів». Крім цього, було проведено круглий стіл, на якому обговорювався проєкт перекладу «Словника китайської культури» іноземними мовами та окремо точилися розмови зі спеціалістами з Ірану й Малайзії щодо оцифрування спільних літературних і культурних пам’яток.

Наступного дня, 8 січня, запрошені гості та експерти приєдналися до підписання меморандуму про створення Наукової спільноти китаєзнавців «Одного поясу, одного шляху», що має розширити набір інструментів для спілкування, налагодження контактів, організації спільних заходів тощо. Зустріч продовжилася жвавим обміном думками стосовно нагальних проблем дослідження Китаю в різних країнах світу. Присутні ділилися своїми поглядами щодо майбутніх проєктів, висловлювали власні сподівання та бачення з приводу подальшої роботи Академії й Наукової спільноти китаєзнавців.

Автор цього тексту мала честь бути серед інтернаціональної когорти експертів, запрошених на форум із розвитку китаєзнавства та міжкультурного обміну. Для українських науковців і дослідників сучасного й традиційного Китаю створення Академії «Одного поясу, одного шляху» є важливою подією, що означає відкриття нових перспектив у нових засобах взаємодії з колегами з КНР та інших країн. Розширення фахових контактів неминуче тягне за собою зростання рівня дослідницьких проєктів, більшу різноманітність пошукових напрямів та заходів. Маємо надію, що заснування цієї Академії та форуму стануть новою віхою в розвитку китаєзнавства в Україні та світі.