Виступ Голови Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіна на церемонії відкриття Першого Китайського міжнародного імпортного ЕКСПО

У травні 2017 р. мною було оголошено, що з 2018 р. Китай проводитиме Китайське міжнародне імпортне ЕКСПО. За трохи більше року підготовки і з великою підтримкою кожної зі сторін, сьогодні, ми офіційно відкриваємо Перше Китайське міжнародне імпортне ЕКСПО.

Перш за все, від імені уряду КНР і китайського народу, а також від себе особисто хотів би палко привітати присутніх тут гостей, передати щире вітання і найкращі побажання друзям, які прибули з п’яти континентів.

Проведення Китайського міжнародного імпортного ЕКСПО – це важливе рішення, яке було прийняте нами з метою стимулювання нового раунду зовнішньої відкритості високого рівня; це значний захід, розпочатий нами для відкриття власного ринку всьому світові. Все це відображає незмінну позицію Китаю: підтримку багатосторонньої торгівлі, стимулювання розвитку вільної торгівлі. Це також реальні дії Китаю щодо сприяння розбудові світової економіки відкритого типу і підтримки економічної глобалізації.

Темою цьогорічного ЕКСПО є «Нова епоха, спільне майбутнє». Іншими словами, ми запрошуємо всіх друзів разом скористатися можливостями розвитку Китаю у нову епоху, поглибити міжнародне торгово-економічне співробітництво, досягти загального процвітання та прогресу. 172 держави, регіони та міжнародні організації, понад 3 тис. 600 підприємств беруть участь в ЕКСПО, загальна виставкова площа складає 300 тис. кв. м., понад 40 тис. закупівельників з Китаю та з-за кордону прибули сюди для проведення ділових переговорів щодо здійснення закупівель.

Я щиро сподіваюся, що закордонні друзі, які прибули сьогодні на виставку, вершитимуть добрі справи, а додому повернутися не з порожніми руками!

ПАНІ ТА ПАНОВЕ, ДРУЗІ!

Сьогодні світ переживає нову хвилю масштабного розвитку, більших перетворень і великих змін; щоденно ущільнюються зв’язки між соціально-економічним розвитком усіх країн, а реформи системи глобального управління і світового порядку все швидше просуваються вперед. У той же час глобальна економіка зазнає глибоких змін, підводять голову протекціонізм і унілатералізм. На шляху економічної глобалізації виникають перешкоди; мультилатералізм і система вільної торгівлі перебувають під ударом, зберігаються численні фактори нестабільності та невизначеності, посилюються ризики та виклики. Саме тому нам необхідно знайти головне в цій надзвичайно складній ситуації, зрозуміти суть і зміцнити впевненість у відкритій співпраці, спільними силами відповідати на ризики та виклики.

Кожна розсудлива людина розуміє, що економічна глобалізація – це незворотна історична тенденція, яка надала потужний імпульс розвитку світової економіки. Кажучи про історичні тенденції, ми розуміємо, що розвиток історії в жодному разі не залежить від людської волі. Людство може розуміти, слідувати, використовувати закони історії, але не в змозі перешкоджати їхній дії. Історична тенденція широким потоком плинутиме вперед.

Озираючись назад в минуле, ми бачимо, що відкрите співробітництво є важливою рушійною силою зі зміцнення життєвих сил міжнародної економіки й торгівлі. Виходячи з сьогоднішнього часу, відкрите співробітництво – це актуальна вимога для відновлення і стабільності світової економіки. Дивлячись в майбутнє, ми бачимо, що відкрите співробітництво – це вимога епохи щодо стимулювання подальшого прогресу людства.

Велика істина гранично проста, практична діяльність виключно важлива. Стоячи перед лицем глибоких змін глобальної економічної архітектоніки, з метою спільної розбудови ще прекраснішого світу кожній з країн необхідно мати сміливість, щоб активно просувати відкрите співробітництво, щоб досягти спільного розвитку.

ПО-ПЕРШЕ, всі країни світу мають бути відкритими і взаємопов’язаними, мають розширювати можливості для взаємовигідного співробітництва. Відкритість веде до прогресу, а замкнутість – до відсталості. Міжнародна торгівля, інвестиції та інші торгово-економічні зв’язки вкорінені у потребі кожної країни у взаємодоповнюваності переваг і взаємному обміні товарами з метою задоволення попиту всіх сторін. Історія розвитку міжнародної економіки і торгівлі підтверджує правило, за яким «взаємна відкритість сприяє взаємному прогресу, а взаємна замкнутість веде до взаємної відсталості». Лише завдяки усуненню бар’єрів, розширенню відкритості, міжнародна економіка і торгівля можуть функціонувати без обмежень, якщо розв’язувати власні проблеми чужим коштом, бути взаємоізольованими і взаємозакритими, то в такому разі міжнародна економіка і торгівля впаде в стан застою, а глобальна економіка не зможе нормально розвиватися. Всі країни мають дотримуватися орієнтації на політику відкритості, яро протистояти протекціонізму та унілатералізму, підвищувати рівень багато- і двосторонньої відкритості, сприяти взаємній циркуляції економік, спільними зусиллями будувати глобальну економіку відкритого типу. Всім країнам необхідно посилювати координацію макроекономічної політики, скорочувати негативний вплив ззовні, спільними зусиллями стимулювати зростання світової економіки. Всі країни мають створювати справедливу, раціональну і прозору систему правил ведення міжнародної економіки і торгівлі, просувати лібералізацію та спрощення ведення торгівлі, виділення інвестицій, сприяти подальшим відкритості, обмінам та інтеграції глобальної економіки.

ПО-ДРУГЕ, всі країни мають дотримуватися провідної сили інновацій, прискорювати заміну старих драйверів новими. Інновації – рушійна сила номер один. Лише той, хто буде достатньо сміливим для впровадження інновацій та проведення трансформацій, зможе зробити прорив у розвитку світової економіки. Відносно недавно світова економіка вийшла з тіні фінансової кризи, але поки що перебуває не в стабільному стані, не маючи можливості знову піднятися. Надзвичайно важливим є взаємне просування інновацій у сфері науки і техніки, введення нових точок зростання. Благополуччя людства є головним рушієм для розвитку технологічних інновацій. Жити інтересами один одного і спільно насолоджуватися результатами впровадження інновацій в одному глобальному селі – це спільний заклик і справжній вибір всього міжнародного співтовариства. Кожній з країн необхідно вхопитися за можливості, надані новим раундом науково-технічної революції і виробничими змінами, зміцнити співпрацю в таких передових областях, як цифрова економіка, штучний інтелект, нанотехнології, спільно створюючи нові технології, нове виробництво, нові методи управління економікою.

ПО-ТРЕТЄ, необхідно дотримуватися інклюзивності та загальної преференції, просувати спільний розвиток усіх країн світу. «Одна квітка – це ще не весна, сто квіток – і ось весна наповнила сад». Щасливе життя – це спільне прагнення народів усіх країн. Людство повинне продовжувати поступ, всі країни мають бути відкритими одна одній, а не закритими; потрібно співпрацювати один з одним, а не протистояти один одному; співпрацювати на благо взаємного виграшу, а не одноосібного присвоєння. Сьогодні, у мить глибокого розвитку економічної глобалізації керуватися концепціями «виживає найсильніший» і «переможець отримує все» – це означає йти глухим провулком, який постійно звужується. Інклюзивність, спільна преференція, взаємна вигода і спільний виграш – ось вірний шлях, який дає все більше й більше можливостей. Необхідно переступити через відмінності та розбіжності, розкривати власні переваги, стимулювати інклюзивний розвиток, тримаючись за руки, відповідати на ризики і виклики, що стоять перед людством; реалізовувати Порядок денний у сфері сталого розвитку на період до 2030 р., знижувати незбалансованість глобального розвитку, рухати економічну глобалізацію в напрямку більш відкритого, інклюзивного, збалансованого розвитку з можливістю отримання спільного виграшу і спільної преференції, що дозволить народам усіх країн світу насолоджуватися наслідками економічної глобалізації та зростання світової економіки.

ПАНІ ТА ПАНОВЕ, ДРУЗІ!

За 40 років від реалізації Політики реформ і відкритості, китайський народ, покладаючись лише на себе, віддав всі сили справі підйому країни, наполегливо рухаючись вперед. Власним потом і кров’ю він створив велику епопею, яка розповідає про розвиток держави і самого китайського народу. У той же час Китай, неухильно тримаючи свої двері відчиненими, зробив великий історичний перехід спочатку з закритого в напівзакрите суспільство, а надалі – цілком відкривши себе світу. Відкритість уже стала яскравим символом сучасного Китаю. Безупинно розширюючи відкритість зовнішньому світові, Китай розвиває і себе, і несе благополуччя цілому світові.

У квітні цього року, виступаючи на Боаоському азіатському форумі, я зазначив, що Китай досяг економічного розвитку саме завдяки відкритості. В майбутньому якісний розвиток Китаю буде можливим лише в умовах ще більшої відкритості. Я декілька разів підкреслював, що двері Китаю ніколи не будуть зачинені, навпаки, вони відкриватимуться все ширше і ширше. На шляху просування до відкритості вищого рівня – Китай не зупиниться! На шляху розбудови світової економіки відкритого типу – Китай не зупиниться! На шляху розбудови «спільноти єдиної долі людства» – Китай не зупиниться!

Ми неухильно реалізовуватимемо відкриту стратегію «взаємної вигоди і спільного виграшу», здійснюватимемо політику лібералізації та спрощення введення торгівлі та інвестування більш високого рівня, стимулюватимемо утворення такої структури відкритості, за якої всі сторони спільно діють, взаємно допомагаючи одна одній. Китай завжди був і буде головним активатором загальної відкритості світу; стабільним джерелом рушійної сили зростання світової економіки; життєздатним великим ринком, який надає всім країнам можливості для ведення бізнесу; активним донором реформи системи глобального управління! З метою подальшого розширення відкритості, Китай докладатиме більше зусиль в таких аспектах.

ПЕРШЕ, максимально розкривати імпортний потенціал. Китай активно розширюватиме імпорт, і це не тимчасовий захід, а далекосяжні міркування, зорієнтовані на весь світ і майбутнє, а також на стимулювання спільного розвитку. Китай буде адаптуватися до підвищення рівня споживання всередині країни; шляхом прийняття ефективнішої відповідної політики стимулюватиме збільшення доходів населення і зміцнення споживчої здатності; виводитиме нові точки зростання помірно високого рівня споживання; продовжуватиме розкривати потенціал внутрішнього ринку країни і розширюватиме можливості для імпорту. Ми продовжимо знижувати ставку мита, спрощувати процедуру розмитнення, знижувати процедурні витрати імпорту, прискорювати розвиток транскордонної електронної комерції та інших нових методів управління та моделей. Ринок Китаю охоплює все населення чисельністю 1,3 млрд. осіб, наш ринок відкритий усім країнам світу – від щирого серця. Китайське міжнародне імпортне ЕКСПО проводитиметься щороку, щоразу підвищуючи свій рівень і ефективність, досягаючи нових успіхів.

ДРУГЕ, продовжувати розширювати доступ на ринок. У квітні цього року я анонсував різнопланові заходи з розширення доступу на ринок, які нині головним чином реалізовані. Китай вже скоротив «чорний список» лімітів з допуску іноземних інвесторів до китайського ринку, зменшив кількість обмежень, що стосуються інвестування, підвищив рівень лібералізації інвестицій. На сьогодні Китай стабільно розширює відкритість фінансового сектора, продовжує стимулювати відкритість у сфері послуг, поглиблює відкритість у сфері сільського господарства, видобувної промисловості та у сфері виробництва; прискорює динаміку розвитку відкритості у таких сферах: комунікації, освіта, медицина, культура та ін. Ми надалі послаблюватимемо обмеження з пайових співвідношень іноземних інвестицій у сферах, де існують досить великі прогалини і на які звертають свою увагу іноземні інвестори, а саме – в освіті та медицині. За прогнозами, впродовж наступних 15 років китайський імпорт товарів і послуг перевищить 30 трлн. та 10 трлн. доларів США відповідно.

ТРЕТЄ, створювати бізнес-середовище світового класу. Китай прискорюватиме процес ухвалення системи законодавства про іноземні інвестиції; удосконалюватиме прозору і справедливу правову систему, що стосується закордонних справ; поглиблюватиме реалізацію системи управління за моделлю «надання статусу національного режиму + використання режиму негативного списку». Китай поважає міжнародну практику ведення ділової діяльності, буде забезпечувати рівноправне ставлення до всіх зареєстрованих на території Китаю підприємств. Ми захищатимемо законні права та інтереси іноземних підприємств, відповідно до закону, рішуче каратимемо за порушення законних прав іноземних компаній, зокрема за порушення прав інтелектуальної власності, підвищуватимемо якість і ефективність перевірки і контролю над правом інтелектуальної власності, вводитимемо систему штрафних компенсацій, значно підвищуючи витрати за правопорушення. Ділове середовище може бути кращим, але не може бути найкращим. Всі країни світу мають докладати зусиль для поліпшення власного бізнес-середовища, таким чином розв’язуючи внутрішні проблеми; не можна завжди, прикрашаючи себе, приховувати справжній стан справ, в той самий час звинувачуючи інших; не можна світити ліхтариком в обличчя іншим, стоячи в тіні і не висвітлюючи самого себе.

ЧЕТВЕРТЕ, створювати нові майданчики відкритості зовнішньому світові. Китай буде підтримувати експериментальні зони вільної торгівлі з поглиблення реформ та інновацій; поглиблювати диференційовані дослідження та збільшувати проведення стрес-тестувань; проявлятиме роль експериментальних зон вільної торгівлі та експериментальних майданчиків Політики реформ і відкритості. Ми будемо впритул вивчати і висувати політику, а також систему покрокового, поетапного будівництва порту вільної торгівлі в провінції Хайнань; прискорюватимемо динаміку проведення досліджень і будівництва портів вільної торгівлі з китайською специфікою. Це – важливі заходи, яких Китай вживає щодо розширення зовнішньої відкритості, що сприятиме формуванню нової архітектоніки Політики реформ і відкритості вищого рівня.

П’ЯТЕ, просувати глибокий розвиток багатостороннього та двостороннього співробітництва. Китай дотримується незмінної позиції, а саме – рішуче відстоює правила СОТ, підтримує ідею, що СОТ необхідні реформи, спільними зусиллями захищає систему багатосторонньої торгівлі. Ми готові у стисліші терміни досягти угоди про всебічне регіональне економічне партнерство, прискорити переговорний процес щодо угоди про взаємні інвестиції між Китаєм і Європою та про створення зони вільної торгівлі між Китаєм, Японією і Південною Кореєю. Китай старанно впроваджуватиме в життя висунуті на саміті китайсько-африканського співробітництва в Пекіні «Вісім ключових дій». Ми виступаємо за важливішу роль таких об’єднань як G20, АТЕС, ШОС, БРІКС; стимулюємо систему глобального управління до поступу у більш справедливому і раціональному напрямку. Китайська сторона і надалі просуватиме спільну побудову ініціативи «Один пояс, один шлях», дотримуватиметься концепції «спільних консультацій, спільного будівництва та спільного користування»; буде і надалі рухатися з усіма країнами в одному напрямку, сприяючи розбудові великих проектів. Ми будемо зводити все більше платформ для стимуляції торгівлі, заохочувати китайські підприємства, які мають гарну репутацію і необхідні потужності, розгортати інвестиційне співробітництво з усіма країнами, що розташовані уздовж ініціативи «Один пояс, один шлях». Китай також поглиблюватиме обміни та співробітництво у сфері екології, науки і техніки, культури, народного добробуту і т. д., надаючи всьому світові міжнародну платформу для відкритої співпраці.

СЬОГОДНІ функціонування китайської економіки просувається стійкими темпами, характеризується стабільністю з тенденцією до зростання. За перші три квартали цього року зростання китайського ВВП склало 6.7%, зокрема за третій квартал – 6,5%, що цілком відповідає очікуваній меті. Очікується зберегти урожай зерна на рівні вище 600 млрд. кг. Було створено 11 млн. 70 тис. робочих місць у містах та селищах, й таким чином ми досягли поставленої мети раніше запланованого терміну. Подивившись на показники економічного зростання, цін на товари, міжнародних платежів, підприємницьких доходів, бюджетних надходжень, продуктивності праці та робочих місць, можна зрозуміти, що функціонування китайської економіки перебуває в раціональному стані, що, в свою чергу, заклало важливе підґрунтя для реалізації цільового завдання на рік. Порівняно з іншими економіками світу зростання китайської економіки має першість в світі.

Ви можете позитивно дивитися на перспективи економічного розвитку Китаю. Базові аспекти здорового і стабільного розвитку китайської економіки не змінилися, так само, як і не змінилися виробничі фактори та умови підтримування якісного розвитку, а також загальна тенденція довгострокової стабільності, спрямованої на покращення.

Невпинно зміцнюється здатність макрорегулювання Китаю, а повномасштабне поглиблення реформ безперервно звільняє рушії розвитку. У міру ґрунтовної реалізації спільної побудови ініціативи «Один пояс, один шлях», Китай прискорено просуває інвестиційне та торгівельне співробітництво з країнами, що пролягають уздовж ініціативи. Китай має безліч вигідних умов для підтримки тривалого, здорового і стабільного розвитку економіки.

Само собою зрозуміло, що все має два боки. В умовах нинішнього міжнародного і внутрішньодержавного економічного стану, розвиток китайської економіки також зіткнувся з певними гострими суперечностями і питаннями; зросли ризики, виклики і невизначеність в низці сфер; збільшилася кількість труднощів для деяких підприємств в процесі здійснення діяльності. Дивлячись на ситуацію в цілому, ми розуміємо, що все згадане вище є обов’язковою проблемою на шляху поступального розвитку. Нині ми вжили активних заходів для їх розв’язання, ефективність яких вже виявила себе або виявить у якнайближчий час.

Китай – друга економіка світу, що має величезний ринок, що охоплює населення в 1.3 млрд. осіб і територію в 9 млн. 600 тис. кв. км. Економіку Китаю можна порівняти з морем, але в жодному разі – не з маленьким ставком. На море можна спостерігати і тиху погоду, коли вітер вщух і хвилі спокійні, але також і неспокій, коли лиє шквальний дощ і дме сильний вітер, без яких море – не море. Але не страшні ні бурі, ні буревії йому, – відчувши на собі сотні, тисячі вітрів і дощів, море, як і раніше, там само. Переживши понад 5 тис. років труднощів і злигоднів, Китай, – як і раніше, тут! Спрямований в майбутнє Китай завжди буде тут!

Я впевнений, що варто нам лише зберегти стратегічну рішучість; всебічно поглиблювати Політику реформ і відкритості разом зі структурною реформою у сфері пропозиції; всіма силами розв’язувати наявні гострі суперечності і проблеми; в такому разі китайська економіка обов’язково прискорить процес переходу на рейки високоякісного розвитку, китайський народ неодмінно здолає всі труднощі і виклики на шляху поступу, а сам Китай, безсумнівно, буде вітати все блискучіші перспективи розвитку.

ПАНІ ТА ПАНОВЕ, ДРУЗІ!

Кожне місто має свою унікальну особливість: Шанхай розташований поруч з річкою Янцзи, своїм обличчям звернений до Тихого океану. Тривалий час Шанхай, як вітер, спрямовував Китай до відкритості. Успішний розвиток Шанхаю тісно пов’язаний з перевагами і високим рівнем його відкритості. Свого часу я працював в Шанхаї, особисто відчув важливість відкритості для самого Шанхаю і значення відкритого Шанхаю для Китаю. Відкритість, інноваційність та інклюзивність вже стали яскравими рисами характеру цього міста; це живий відбиток поступу і розвитку Китаю в нову епоху.

ПАНІ ТА ПАНОВЕ, ДРУЗІ!

З метою прояву важливішої ролі Шанхаю та інших регіонів у зовнішній відкритості, ми ухвалили рішення, яке включає такі пункти. Перше, для накопичення державою досвіду, який, безумовно, можна буде використовувати і впроваджувати надалі, необхідно збільшувати кількість експериментальних районів шанхайської зони вільної торгівлі; стимулювати і підтримувати Шанхай у просуванні нових шляхів і пошуків щодо сприяння та лібералізації торгівлі та інвестування. Друге, ми створимо новий сектор Шанхайського фондового ринку, пов’язаного з інвестиціями до сфери науки і техніки, інновацій, в рамках якого буде встановлений випробувальний майданчик для введення режиму реєстрації; ми підтримуємо будівництво Шанхайського міжнародного фінансового центру і науково-технічного та інноваційного центру; безперервно вдосконалюватимемо базову систему ринку капіталу. Третє, Китай підтримуватиме інтегральний розвиток районів дельти річки Янцзи, підвищуючи їх до національно-стратегічного рівня; всіма силами реалізовуватиме нові концепції розвитку, будуватиме модернізовану економічну систему, просуватиме поглиблення реформ більш високого старту, а також зовнішню відкритість вищого рівня; разом з побудовою ініціативи «Один пояс, один шлях» здійснюватиметься спільна праця щодо скоординованого розвитку регіону Пекін-Таньцзінь-Хебей, розвитку Економічного поясу ріки Янцзи, будівництва зони «Великої затоки» Гуандун-Сянган-Аомень. Реалізація таких проектів спрямована на вдосконалення можливостей Політики реформ і відкритості.

ПАНІ ТА ПАНОВЕ, ДРУЗІ!

Організатором Китайського міжнародного імпортного ЕКСПО виступає Китай, участь в ньому беруть СОТ та ряд інших міжнародних організацій і держав. Це не «соло» Китаю, а «концерт великого оркестру». Вірю, що під час проведення Міжнародного торгово-економічного форуму Хунцяо кожен гість зможе зануритися в обговорення нових ідей щодо реформи системи управління світової економіки, а також спільними зусиллями охоронятиме вільну торгівлю і систему багатосторонньої торгівлі. Сподіваюся, що всі ми спільно будуватимемо інноваційну та інклюзивну світову економіку відкритого типу; невпинно просуватимемося до здійснення мети – побудови «спільноти єдиної долі людства», створимо прекрасніше майбутнє для цілого людства!

Дякую за увагу!
5 листопада 2018 р., Шанхай