А. В. Павелко. Українсько-китайське стратегічне партнерство в рамках міжпарламентської співпраці

Голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, керівник депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з КНР

Підвалини відносин стратегічного партнерства між Україною та Китайською Народною Республікою були закладені у 1990-х роках. Тоді розпочався активний політичний діалог на найвищому рівні, відбувся обмін державними візитами, була створена договірно-правова база двосторонньої співпраці. Важливою складовою політичних взаємин наших держав стала й міжпарламентська взаємодія України та Китаю.

У нинішньому складі Верховної Ради України функціонує депутатська група з міжпарламентських зв’язків з КНР, до якої входить понад 237 народних депутатів. У ВЗНП КНР працює група дружби з Україною на чолі з Головою Комітету у закордонних справах Фу Їн. У рамках міжпарламентських та міжпартійних контактів упродовж 2015 – 2017 рр. групою народних депутатів, політичних та громадських діячів України здійснено низку візитів до КНР.

Нині відносини стратегічного партнерства між Україною та Китаєм закріплені у двох міждержавних угодах. Такі відносини відповідають національним інтересам обох держав та найважливішим пріоритетам розвитку наших країн.

Для нас дуже важливим є те, що у геополітичному плані Китай є свідомим прихильником інтеграції України до Європейського Союзу. Керівництво КНР вітало підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС та розглядає співпрацю з нашою країною як додаткові можливості для поглиблення співробітництва з країнами Європи. Україна бачить своє місце у економічному поясі Нового Шовкового Шляху та задекларувала свою участь у стратегічній ініціативі Китаю «Один пояс, один шлях». У рамках реалізації цієї глобальної ініціативи Україна матиме принципово нове геополітичне місце – «першої європейської країни на Шовковому шляху».

Сьогодні Київ та Пекін прагнуть значно активізувати торгово-економічне співробітництво, сприяти залученню інвестицій, створити спільні виробничі потужності, посилити співпрацю у науково-технічній сфері: авіабудуванні, енергетичному машинобудуванні тощо.

Верховна Рада України послідовно й наполегливо розвиває українсько-китайську співпрацю за всіма напрямами. Зокрема, у травні 2016 р. відбулося засідання депутатської групи щодо необхідності лібералізації існуючого візового режиму для громадян КНР. В рамках засідання був ухвалений механізм впровадження спрощеного надання віз громадянам КНР в експериментальному режимі, який станом на сьогодні вже успішно діє у пунктах пропуску через державний кордон України у міжнародних аеропортах «Бориспіль», «Жуляни» та «Одеса».

У жовтні 2016 р. делегація депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з КНР здійснила офіційний візит до Китаю. Члени української делегації відвідали три міста: Пекін, Шанхай та Сіань, де провели низку важливих переговорів. Зокрема, під час переговорів з заступником голови Комітету з бюджетно-фінансових питань і главою Бюджетної комісії Всекитайських Зборів Народних Представників українські парламентарі ознайомилися з досвідом ведення бюджетної політики, особливо в контексті довгострокового планування бюджету Китаю. В ході зустрічі з представниками Інспекції контролю якості товарів і карантину члени української делегації обговорили можливість збільшення двостороннього товарообігу, та домовилися про подальшу співпрацю задля відкриття нових можливостей для української продукції на ринках Китаю.

7 листопада 2016 р. в Києві відбувся Перший український форум Шовкового шляху  «Ukraine Silk Road Forum 2016», що об’єднав високопосадовців України та Китаю, представників бізнесу та експертів у сфері українсько-китайських відносин для обговорення перспектив взаємодії в рамках реалізації глобальної ініціативи КНР щодо розбудови Нового Шовкового шляху. Участь в роботі Форуму взяли народні депутати-члени депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків з КНР. З вітальною промовою виступила Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко, відзначивши активізацію міжпарламентського діалогу з КНР та наголосивши на необхідності долучення України до світової мережі інфраструктурних та логістичних проектів, що передбачено проектом Шовковий шлях.

Депутатською групою ВРУ з міжпарламентських зв’язків з КНР розроблена «Комплексна програма стратегічного партнерства: «Україна-Китай». Основну увагу у Програмі приділено співробітництву в рамках проекту «Економічного поясу Шовкового шляху» та перспективам інвестиційного співробітництва за пріоритетними галузевими напрямами: ІТ та телеком, енергетика, АПК, транспорт і логістика.

Як зазначив Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін у Привітанні Главі Української держави та народу України з нагоди 25-річчя установлення дипломатичних відносин між КНР та Україною: «…зміст китайсько-українських відносин стратегічного партнерства безперервно насичується, що приносить реальну користь двом країнам і їхнім народам». Українські парламентарі цілком поділяють таку думку та готові до подальшої наполегливої співпраці заради процвітання, миру та добробуту українського та китайського народів.