Світлана Лісанті: «Китай спроможний на великі капіталовкладення… Уряду необхідно вміти домовлятися та виконувати свої зобов’язання»

Світлано, поділіться першими враженнями від Китаю? Ви мали зовсім прагматичну комерційну задачу у Вашому відрядженні. Чи змогли Ви відчути специфіку цієї країни, зрозуміти менталітет китайців, полюбити їжу, потоваришувати з партнерами?

– Для мене Китай – це країна-легенда… Вперше потрапила туди досить давно, коли ще iPhone тільки з’явився (десь на початку нашої ери). Це не була країна моєї мрії, і перше відрядження пройшло стисло та без особливих яскравих вражень. Щось дивувало, щось дратувало. Але не пройшло й року, як я знову повернулася до Китаю з наступним відрядженням. Але цього разу все було по-іншому. Мене вразило все. Сила-силенна нових доріг, вокзалів, аеропортів, будівель, заводів, фабрик, потягів, автомобілів… Для мене було очевидно, що тут спрацювала формула: працелюбність плюс цілеспрямованість, плюс дисципліна помножена на підприємливість. Те, що зараз рухає країною, пам’ятає мудрість досвіду віків і поколінь. І це – дивовижно! Я заздрила та постійно думала про те, чому в нас так не виходить? Чому ми, українці, не можемо нашу природну тягу до добробуту та зростання втілити в життя, як це зробила Піднебесна? Потужні ресурси нашої економіки, унікальний сільськогосподарський потенціал, технологічні напрацювання повинні ж колись дати результат, звичайно, при вмілому користуванні.

Ви бачите перспективу в розвитку співробітництва з Китаєм? Якщо китайські виробництва локалізуються в Україні, чи буде це вигідно для компанії «Епіцентр»?

– Україні необхідні інвестиції. Китай спроможний на великі капіталовкладення, як вони працюють по всьому світу. І в Америці, і в Європі, і в Африці. Уряду необхідно вміти домовлятися та виконувати свої зобов’язання. Домовлятися задля покращання добробуту українців, а не думати про свої кармани. І тоді міждержавна співпраця буде продуктивна. Компанія «Епіцентр» разом з нашими покупцями тільки виграє від приходу китайських виробництв в Україну. По-перше, ми будемо мати мінімальні логістичні витрати в собівартості готової продукції. По-друге, китайські підприємства, будуючи заводи в Україні, будуть прагнути в тому числі налагодити експорт в Європу. А значить, продукція буде інноваційною та технологічною.

Останній рік був непростий для всіх. Китай закрився для відвідувачів. Ми могли лише спостерігати на відстані. Але компанія «Епіцентр» не тільки спостерігала, але й активно співпрацювала з Китаєм майже з перших днів пандемії. У чому секрет?

– Останній рік дійсно став справжнім випробовуванням для нас всіх у зв’язку з COVID-19. Дуже добре пам’ятаю як все починалось із локдауну в Китаї, і тоді багато хто засумнівався в могутності економіки цієї країни, надійності її як глобального постачальника товарів. У тому числі сумнівались і ми. У нас широка асортиментна група китайського виробництва. Було багато думок, щоб перенести замовлення до інших країн. І що ж потім сталося? Китай у стислі терміни подолав цю проблему. Наслідки для економіки були не такі болючі, а всі інші економіки світу зайшли в глибоку кризу. Далі події розвивалися ще цікавіше, коли в другій половині минулого року та на початку цього китайська економіка почала стрімко зростати, що спричинило справжній колапс у світовій логістиці. Катастрофічно стало не вистачати вантажних потужностей для доставки продукції з Китаю! Впевнена, що й цю проблему буде вирішено найближчим часом, як і всі інші. Хіба це не аргумент, щоб співпрацювати з цією країною та навчатись їх «лайфхакам»?! А секрет нашої плідної співпраці з Піднебесною дуже простий. Ми вміємо домовлятися.

ТОВ «Епіцентр К» є найбільшим українським імпортером з Китаю товарів непродовольчої групи. Вперше прямий імпорт компанія здійснила ще в 2003 році. Із самого початку «Епіцентр» мав лише 2 представники з Китаю на всі категорії товарів. Наразі компанія має офіс в центрі Шанхаю зі своїм центром контролю якості. Світлана Лісанті, що наразі обіймає позицію директора напрямку «Сад та город», потрапила до Піднебесної в складі  однієї з перших делегацій.