Литвиненко О. В. Українсько-китайська взаємодія в політичній сфері (друге півріччя 2017 – перше півріччя 2018) доповідь

Політичні відносини між Україною та КНР у липні 2017 – травні 2018 рр. не відрізнялися особливою активністю, проте розвивалися у загальному тренді. Після значного охолодження відносин у 2014-2015 рр. з літа 2016 р. почалася активізація взаємин.

Головною подією українсько-китайських відносин на початку 2017 року була зустріч Президента України Петра Порошенка з Головою КНР Сі Цзіньпіном у Давосі, а у другому кварталі 2017 року – участь української делегації на чолі з Першим віце-прем’єр-міністром С. Кубовим у форумі високого рівня «Один пояс, один шлях» у Пекіні.

Головною подією третього кварталу минулого року стала зустріч міністрів закордонних справ України П. Клімкіна та КНР Ван І у Нью-Йорку.

19 вересня 2017 р. міністр закордонних справ України Павло Клімкін ході під час 72-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН провів зустріч з міністром закордонних справ КНР Ван І. Сторони обговорили результати зустрічі Президента України та Голови КНР у Давосі у січні 2017 року, можливі терміни проведення третього засідання Комісії зі співробітництва між урядами України та КНР. Було розглянуто перспективи розширення торговельно-економічної та інвестиційної співпраці, співпрацю в рамках міжнародних організацій, зокрема взаємодію української та китайської делегацій у РБ ООН. Українська сторона порушила питання щодо просування ініціативи Президента України стосовно розгортання миротворчої операції ООН на Донбасі.

27 вересня 2017 р. посол КНР в Україні заявив журналістам, що неправильно говорити про нібито підтримку Китаєм резолюції Російської Федерації щодо розміщення миротворчих сил на Донбасі. «Сьогодні в новинах з’явилися такі повідомлення, вони взагалі невиправдані», – зазначив дипломат. «В новинах з’явилася неповна інформація, неповна позиція китайської сторони», – повідомив Ду Вей.

Посол зазначив, що російськими ЗМІ позицію китайської сторони було подано неправильно.

«Це неправда, і це неправильне розуміння нашої позиції. Також можу сказати, що це спеціально неправильне розуміння офіційної китайської позиції», – заявив посол Китаю.

«Ми підтримуємо всі варіанти політичного врегулювання української кризи. Це така принципова позиція. Тут не йдеться конкретно про підтримку чиєїсь позиції», – сказав дипломат. «Китайська сторона підтримує всі заходи, які йдуть на користь мирного врегулювання», – резюмував посол.

29 вересня 2017 року Посольство КНР в Україні влаштувало у Києві урочистий прийом з нагоди 68-ї річниці проголошення КНР. В заході взяли участь понад 500 осіб: посли й дипломати посольств різних країн, акредитованих в Україні, політики, діячі культури, бізнесмени, які активно співпрацюють з Китаєм. Серед почесних гостей були Президенти України Леонід Кравчук та Віктор Ющенко. Під час заходу Л. Кравчук, Л. Кучма та В.Ющенко були нагороджені відзнаками за сприяння у реалізації китайської ініціативи «Один пояс, один шлях». Нагородження відзнаками Китаю президентів України свідчить про подальші зусилля Пекіну привернути увагу Києва до китайської ініціативи, сприяти залученню України до цього масштабного проекту.

Від українського уряду привітання китайському народу з нагоди свята висловив міністр культури Євген Нищук. Він нагадав, що зустріч лідерів України та КНР у Давосі на початку цього року заклала добрий фундамент для активізації двосторонніх взаємин Києва та Пекіна.

Звертаючись до численних гостей, Надзвичайний та Повноважний Посол КНР в Україні пан Ду Вей наголосив, що його країна впевнено йде шляхом реформ, зумівши реалізувати як соціальні, так і економічні перетворення та уникнувши «турбулентності». За роки реформ Китай вивів з бідності понад 790 млн. осіб. Маючи за минулі 40 років безпрецедентне зростання економіки у 10% у середньому на рік, Китай став могутньою державою.

З 18 по 24 жовтня 2017 р. пройшов Дев’ятнадцятий з’їзд Комуністичної партії Китаю, результати якого висвітлювали акредитовані на цьому заході українські журналісти видань «Голос України», «Газета 2000», каналу «112». Крім того, в китайських ЗМІ були подані оцінки українських експертів щодо 19-го з’їзду КПК та перспектив розвитку Китаю.

Головним підсумком розвитку українсько-китайських відносин у 2017 році стало подальше поглиблення торгово-економічного співробітництва на тлі активізації міждержавного політичного діалогу.

Важливою віхою у сучасних взаєминах України та КНР стало проведення 5 грудня 2017 р. у Києві під головуванням Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубова та Віце-прем’єра Держради КНР Ма Кая третього засідання Комісії зі співробітництва між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки.

Засідання, яке мало відбутися ще 2015 року, певним чином накреслило риску під періодом невизначеності у двосторонніх відносинах та наочно продемонструвало ефективність політичного діалогу на найвищому рівні, адже рішення про проведення зазначеного Засідання до кінця 2017 року було ухвалене під час зустрічі Президента України Петра Порошенка та Голови КНР Сі Цзіньпіна у січні 2017 р. у швейцарському Давосі.

Візит в Україну віце-прем’єра Держади КНР Ма Кая також важливий з огляду на поглиблення конструктивного міждержавного діалогу. 5 грудня 2017 р. відбулася зустріч Президента України Петра Порошенка з Віце-прем’єром Держради КНР Ма Каєм.

Президент України П. Порошенко під час зустрічі позитивно оцінив результати третього засідання українсько-китайської міжурядової Комісії, а також підтвердив зацікавлення України в реалізації китайської ініціативи «Один пояс, один шлях», у рамках якої пріоритетом для України є залучення технологічних можливостей та інвестицій Китаю у розвиток економіки України.

Китайський гість зазначив, що за 25 років, що минули з дня взаємного дипломатичного визнання, співпраця Китаю й України у різних сферах успішно розвивалася. У січні 2017 р. Сі Цзіньпін і П. Порошенко провели успішну зустріч у Давосі, визначивши напрями подальшого розвитку китайсько-українських відносин.

Саме втілення в життя важливих домовленостей, яких досягли тоді лідери двох країн, стало головною метою третього засідання Комісії зі співробітництва між урядами Китаю і України. За словами Ма Кая, КНР сподівається разом з Україною сприяти, щоб Комісія успішно виконувала свою роль, яка полягає в централізованому плануванні та координації дій, а також має намір вивести на новий рівень китайсько-українське ділове співробітництво в економіці, торгівлі, сільському господарстві, космічній авіації, науці і техніці. Все це сприятиме здоровому і стійкому розвитку відносин стратегічного партнерства між Китаєм і Україною.

Глава Української держави звернув увагу на важливість продовження послідовної позиції Китаю щодо поваги до територіальної цілісності й суверенітету України та закликав китайську владу й надалі дотримуватися політики невизнання тимчасової окупації Росією українського Криму.

Віце-прем’єр Держради КНР висловив впевненість, що 19-й з’їзд Комуністичної партії Китаю, який відбувся у жовтні 2017 р., не лише надасть потужний поштовх розвитку Китаю, а й відкриє перед усіма країнами світу, включаючи Україну, нові можливості співпраці з КНР.

Петро Порошенко, у свою чергу, зазначив, що Україна активно підтримує китайську ініціативу «Один пояс, один шлях» та сподівається й надалі зміцнювати ділове співробітництво з Китаєм у всіх сферах. Під час зустрічі П. Порошенко передав Голові КНР Сі Цзіньпіну запрошення відвідати Україну з візитом.

5 грудня 2017 року також відбулася зустріч Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з паном Ма Каєм. Голова Уряду України зазначив, що Китай був та залишається нашим стратегічним партнером і нашим стратегічним пріоритетом. І сьогодні перед нами відкриваються нові можливості для поглиблення співробітництва та реалізації важливих спільних проектів та ініціатив.

В. Гройсман повідомив, що 2019 рік буде оголошено Роком Китаю в Україні. У свою чергу, Ма Кай підкреслив, що Китай звертає велику увагу на співпрацю з Україною як у політичній площині, так і в напрямі торгово-економічної співпраці.

«Ми вважаємо, що у нас єдині позиції в цьому аспекті. Саме тому ми готові стимулювати та поглиблювати нашу співпрацю», – зазначив віце-прем’єр Держради КНР.

Варте уваги, що, за словами В. Гройсмана, Київ розраховує на активну участь китайських інвесторів у масштабній приватизації українських активів.

«Ми будемо відкривати нові можливості для інвестування, серед них і шляхом ухвалення нового законодавства про приватизацію, концесію. Це може стати інструментом залучення капіталу в Україну. Ми також маємо значний кадровий потенціал та можливості технологічного розвитку, тож можемо говорити про об’єднання зусиль для посилення спільних позицій на світовому ринку», – зазначив Володимир Гройсман.

Очільник українського уряду наголосив, що Україна є й буде надійним партнером у транскордонних проектах, передусім логістичного спрямування: «Ми відкриті до співпраці та опрацювання ініціатив, які увійшли б у загальну стратегію розвитку таких проектів».

Віце-прем’єр Державної Ради Китаю підтримав бажання України активно включатися до реалізації міжнародних проектів, а також формувати максимально сприятливий діловий клімат для розвитку підприємництва. «Зі свого боку ми готові стимулювати інвестування і, таким чином, сприяти відновленню економіки України», – сказав Ма Кай. Китайська сторона пропонує активізувати співпрацю щодо міжнародного проекту «Один пояс, один шлях», і в цьому контексті розглядає Україну як один з логістичних та промислових центрів на шляху до Євросоюзу.

Пан Ма Кай зазначив, що уряд КНР сподівається на відновлення роботи щодо спільних інфраструктурних проектів:

«Спектр нашої взаємодії не обмежений агросферою чи будівництвом інфраструктурних об’єктів. Ми також зацікавлені у технологічній співпраці, створенні індустріальних парків та співпраці в галузі авіабудування, освоєння космосу та в енергетиці».

У першому півріччі 2018 р. акцент українсько-китайського міждержавного діалогу змістився на питання торговельно-економічної співпраці та науково-технічного співробітництва.

9 лютого ц.р. у Кабінеті Міністрів України відбувся інформаційний захід за результатами третього засідання Комісії зі співробітництва між Урядами України та КНР, присвячений реалізації домовленостей, яких було досягнуто.

Перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів зазначив, що Україна і Китай мають великі плани щодо спільних проектів: Китай готовий вкласти 7 мільярдів доларів в українські проекти, серед яких інфраструктура – зокрема, портова, а також міст у Кременчуці, велика кільцева дорога навколо Києва на умовах концесії, гілка метро в Києві і багато іншого: аграрний сектор, інноваційні проекти, енергетика та енергоефективність.

Важливим питанням українсько-китайського співробітництва залишається негативний для України баланс двосторонньої торгівлі. Зокрема, саме це є головним гальмом на шляху до створення зони вільної торгівлі між нашими країнами.

1 лютого ц. р. у Києві відбулася масштабна презентація виставкового проекту China International Import Expo (CIIE), який заплановано провести у Шанхаї 5-10 листопада 2018 р. Місцем проведення стане National Exhibition and Convention Center – один з найсучасніших та найбільших виставкових центрів КНР.

У Києві презентацію відвідали кілька сотень представників вітчизняного бізнесу, а також члени українського уряду, керівництво Торгово-промислової палати України. Китайську сторону представляли Посол КНР в Україні пан Ду Вей, а також гості з Китаю – зокрема від Міністерства комерції та з Бюро з організації China International Import Expo. Китайські гості розповіли про те, що за своїм масштабом ця виставка буде найбільшим міжнародним заходом, присвяченим міжнародній торгівлі у Китаї в 2018 р.

Особливо зазначалося, що це перший такий захід, спрямований саме на стимулювання імпорту до КНР.

«Українська економіка потребує інвестицій і ринку для збуту своїх товарів. Тому я закликаю українських виробників відвідати Китай, відвідати Шанхай і взяти участь у цій виставці», – підкреслив посол Ду Вей.

Шанхайська виставка може слугувати унікальним стартовим майданчиком для міжнародних компаній для виходу на китайський споживчий ринок та ринок послуг. Це особливо важливо для України, яка має «хронічну» проблему від’ємного сальдо у торгівлі з Китаєм та визначила для себе за стратегічну мету нарощування постачання товарів вітчизняного виробництва до КНР.

Питання подальшого розвитку українсько-китайської взаємодії у політичній сфері залишається важливим у першу чергу для української сторони. Україна потребує активної підтримки з боку КНР задля припинення російської агресії на Донбасі та відновлення територіальної цілісності й суверенітету над українським Кримом.

З огляду на це, актуальним завданням для української дипломатії є організація візиту до Китаю міністра закордонних справ України, головним результатом якого має стати підготовка й успішне проведення Державного візиту до КНР Президента України.