04 Кві 2018

Гончарук А., Кіктенко В. Відносини Україна – Китай. Листопад 2017 – лютий 2018 // TRUMAN Index. – 2018. – №2(6). – С. 14-19.

Категорії: Новини Політика

РЕЗЮМЕ ВIДНОСИН

Головним підсумком розвитку українсько-китайських відносин у листопаді 2017 – лютому 2018 року стало подальше поглиблення торговельно-економічної співпраці на тлі активізації міждержавного політичного діалогу. 5 грудня 2017 року в Києві під головуванням Першого віце-прем’єр-міністра України, Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва та Віце-прем’єра Держради КНР Ма Кая відбулося третє засідання Комісії зі співробітництва між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки. Воно стало важливою віхою сучасних взаємин України та КНР. Засідання, яке мало відбутися ще 2015-го, підбило певну риску під періодом невизначеності у двосторонніх відносинах та наочно продемонструвало ефективність політичного діалогу на найвищому рівні. Адже рішення про його проведення до кінця 2017-го було ухвалене під час зустрічі Президента України Петра Порошенка та Голови КНР Сі Цзіньпіна у січні 2017 року в швейцарському Давосі.

Візит в Україну Віце-прем’єра Держради КНР важливий і з огляду на поглиблення конструктивного міждержавного діалогу. Президент П. Порошенко під час зустрічі з паном Ма Каєм позитивно оцінив результати третього засідання українсько-китайської міжурядової Комісії. Він підтвердив зацікавленість України в реалізації китайської ініціативи «Один пояс, один шлях», у рамках якої пріоритетом є залучення технологічних можливостей та інвестицій Китаю в розвиток української економіки. Під час зустрічі П. Порошенко передав запрошення Голові КНР Сі Цзіньпіну відвідати Україну з візитом. Він звернув увагу на важливість послідовної позиції Китаю щодо поваги до територіальної цілісності та суверенітету України і закликав китайську владу й надалі дотримуватися політики невизнання тимчасової окупації Росією українського Криму.

Протягом зазначеного періоду тривав українсько-китайський міжвідомчий діалог, зокрема в космічній галузі, правовій сфері та в царині фіскальної політики. Відбулися два засідання різних підкомісій Комісії зі співробітництва між урядами України та КНР, низка інформаційних заходів з реалізації двосторонніх домовленостей.

Варто відзначити сталу тенденцію до збільшення повідомлень про успішне підписання та втілення угод у різних галузях економіки.

Негативним моментом стало завершення Банком розвитку КНР генеральної кредитної угоди 2012 року з НАК «Нафтогаз України» на суму $3,656 млрд. Її не реалізовано через затримку з отриманням погоджень від українських державних органів, що не свідчить на користь нашої влади.

Співпраця в гуманітарній галузі позначилася кількома цікавими подіями. Зокрема, низкою заходів з нагоди китайського «Свята весни» та відкриттям у Києві символічної скульптурної композиції «Ворота душі. Діалог Тараса Шевченка і Ду Фу» відомого скульптора У Вейшаня.

Див. повний текст.