Є Тяньле. 19-й Всекитайський з’їзд народних представників Комуністичної партії Китаю визначає курс розвитку українсько-китайських відносин

Є Тяньле
науковий співробітник Євразійського інституту Китайської академії сучасних міжнародних відносин

У жовтні в Пекіні було урочисто скликано 19-й Всенародний з’їзд представників Комуністичної партії Китаю. Це урочиста подія, що є ланкою між минулим і майбутнім, це найбільш значимий захід в усій історії КПК за початок 21-го століття. Крім того, ця подія привернула увагу всього світу, цілком природно, що багато українських експертів та науковців також стежили за нею. Нерідко можна побачити коментарі українських фахівців та вчених стосовно 19-го з’їзду на великих новинних сайтах Китаю. Це дає відчуття того, що український народ уважно стежить за цією важливою для Китаю подією та за розвитком українсько-китайських відносин у майбутньому.

”Напередодні 19-го з’їзду я завітав до України, де мене надзвичайно захопила тисячолітня історія Києва, стародавня слов’янська культура, величний і прекрасний Дніпро. Під час спілкування з українськими вченими та чиновниками я зміг відчути міцну дружбу між народами наших двох країн та ще більше переконався у прекрасному майбутньому українсько-китайських стосунків. З огляду на головну доповідь Генерального секретаря Сі Цзіньпіна та поточний стан співробітництва між Китаєм та Україною, я вважаю, що майбутнє двосторонніх відносин матиме три основні напрями.”

Перш за все, китайсько-українські відносини мають яскраві перспективи. У своїй доповіді на 19-му Всенародному з’їзді народних представників, Генеральний секретар Сі Цзіньпін зазначив, що Китай рішуче втілює у життя принципи незалежної та мирної зовнішньої політики, поважає права народів всіх країн самостійно обирати свій шлях розвитку, підтримує міжнародне верховенство права. Дружба Китаю та України має давню історію, за останні три десятиліття ми підтримували близькі дружні стосунки. Між нашими двома країнами немає жодних політичних розбіжностей, немає історичних проблем, але є прекрасний фундамент для співробітництва. У майбутньому Китай продовжуватиме підтримувати суверенний вибір українського народу та буде щиро сподіватися, що Україна зможе досягти «гармонії між державою та народом», щоб її мешканці мали спокійне та мирне життя, а економіка стрімко зростала. З відкриттям 19-го з’їзду, розбудова соціалізму із китайською специфікою увійшла в нову еру, а Україна в той же час швидким поступом просувається до великої мети всенародного консенсусу. У майбутньому відносини між двома країнами увійдуть у новий період розвитку.

По-друге, ми будемо впевнено просувати вперед українсько-китайські відносини. Україна знаходиться у самому центрі Євразійського континенту, має надзвичайно вигідне географічне положення, що робить дуже зручним транспортне сполучення морем, сушею та повітрям. Втілюючи у життя проект «Один пояс, один шлях», Китай не може ігнорувати визначні переваги розташування України. Між Китаєм та Україною є цілком очевидна та вигідна економічна взаємодоповнюваність. Україна має багаті природні ресурси, велике населення, величезний потенціал ринку, разом з тим як Китай має потреби у закордонному інвестуванні, торгівлі та співпраці. Україна має великі науково-дослідницькі сили, велику кількість видатних наукових досягнень, в той час як майже чотири десятиліття досвіду Китаю у впровадженні політики реформ та відкритості забезпечили додаткові можливості для адаптації науково-дослідних досягнень на ринку.

У своїй доповіді на 19-му з’їзді Генеральний секретар Сі Цзіньпін чітко виділив активне сприяння міжнародного співробітництва у рамках проекту «Один пояс, один шлях», втілення зближення політичних курсів, об’єднання інфраструктур, вільних ринків, кредитування та встановлення зв’язків між народами, а також створення нової платформи міжнародного співробітництва та зміцнення нових рушійних сил спільного розвитку. Китай підтримує багатосторонню торговельну систему, сприяє створенню вільних економічних зон, розбудові відкритої світової економіки. Таким чином, він визначив напрям для майбутнього ділового співробітництва двох країн, що має полегшити торговельні, фінансові, транспортні та законодавчі зв’язки і комунікації, а також окреслив масштабні проекти з розвитку вільних економічних зон, технопарків та в різних інших сферах.

Сі Цзіньпін відзначив, що історія опікає рішучих і сміливих, та не чекає на тих, хто вагається та боїться труднощів. Не можна відмовлятися від мрії у складній ситуації, не можна відмовлятися від мети, якщо до ідеалу лежить далекий шлях. У нинішніх більш тісних відносинах між двома країнами, коли в процесі співпраці виникають проблеми або конфлікти, ми не повинні зупинятися через відчай, боятися зробити наступний крок уперед, треба продовжувати рішуче прямувати до поставлених цілей.

По-третє, зв’язки між Китаєм та Україною стануть ще більш активними та близькими. Генеральний секретар Сі Цзіньпін вказав у своїй доповіді на 19-му з’їзді, що необхідно посилювати обміни та співпрацю між партіями і політичними організаціями різних країн, сприяти встановленню іноземних контактів з Всекитайським з’їздом народних представників, Народною політичною консультативною радою, армією, місцевими та народними організаціями. Це вказує на напрям майбутніх контактів між Китаєм та Україною, означає, що не можна обмежуватися лише міжурядовими контактами, а також, що треба плекати комунікації між партіями, арміями та громадськими організаціями, треба спільно створювати більше платформ та мостів, що зблизять дві країни.

Генеральний секретар Сі Цзіньпін зазначив, що у комунікаціях з іншими країнами Китай має підтримувати культурні зв’язки, що визнають та поважають унікальність кожного народу. Хоч Китай та Україна далеко один від одного, але серця двох народів дуже близькі. Між людьми можуть бути тисячі гір та рік, але дружні та теплі стосунки завжди їх подолають. Народи Китаю та України прагнуть кращого, щасливішого життя та щиро бажають один одному досягти благополуччя.

Останніми роками український народ проявляє все більший інтерес до китайської культури. Одночасно у Китаї щороку збільшується кількість літературних, мистецьких, художніх, музичних виставок, концертів та заходів з культурного обміну.

Саме про це сказав у «Бесідах та судженнях» Конфуцій: «немає сенсу перейматися минулим, майбутнє ж у наших руках».

У сучасному мінливому світі, Китай та Україна мають докласти спільних зусиль для створення нових умов для ще більш взаємовигідного ділового співробітництва. Як писав у своєму вірші сучасний китайський поет Цзан Кецзя: «Довга дорога стелиться, як шовк. Наші коні самі несуть нас вперед, не чекаючи наказу». Я вірю, що майбутнє китайсько-українських відносин може бути таким, як символ нашого військового співробітництва – авіаносець «Ляонін», що завжди лине вперед, розбиваючи бурхливі хвилі на своєму шляху!