Відносини України та КНР на новому старті. Про результати Третього засідання Комісії зі співробітництва між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки 5 грудня 2017 року

Рік 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною і Китаєм можна назвати новим стартом у відносинах. Він почався з зустрічі Президента України Петра Порошенка з Головою КНР Сі Цзіньпіном під час участі голів держав у 47-му щорічному засіданні Всесвітнього економічного форуму в швейцарському Давосі 17 січня 2017 року. Саме тоді було досягнуто домовленості про проведення Третього засідання Комісії зі співробітництва між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки вже до кінця 2017 року.

Ця важлива, для подальшого практичного розвитку міждержавних відносин, подія відбулася 5 грудня 2017 року у Києві під головуванням Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва та Віце-прем’єра Держради КНР Ма Кая.

На засіданні сторони обговорили подальше розширення українсько-китайських відносин, зокрема у галузі торговельно-економічного співробітництва, промисловості, енергетики, інфраструктури та обговорили реалізацію спільних проектів.

”Китай для України був і залишається стратегічним партнером. Надзвичайно важливими є спільні проекти у сфері торгівлі, інфраструктури, промисловості та цифрової економіки. Ініціатива КНР «Один пояс, один шлях» є тим об’єднуючим ланцюгом, який дозволить нашим країнам досягти інноваційності, процвітання та якісно нової взаємодії”, – зазначив Степан Кубів

Він додав, що серед перспективних сфер економічного співробітництва у ґалузі інфраструктури є реалізація проектів з розвитку портової інфраструктури України, дорожнього господарства, електрифікації залізниць і розвитку інфраструктури аеропортів.

Також економічне співробітництво розширюється в агропромисловому комплексі, промисловому секторі, у науково-технічній та освітянській сферах, спільному високотехнологічному співробітництві, трансфері технологій, а також спільній виставковій діяльності, проведенні форумів, конференцій, більш тісна взаємодія у культурній сфері.

«Китай – ринок у фокусі для українського експорту на наступні 5 років згідно з Експортною стратегією України. Китай зацікавлений в імпорті з України товарів і послуг: продуктів харчування і напоїв, товарів машинобудування з використанням технологій, яких у Китаї немає, спеціальної автомобільної техніки, крафтової продукції та сувенірів. Наші переваги – висока якість за конкурентними цінами та з індивідуальним підходом. Не менш перспективною є співпраця в секторі інформаційно-комунікаційних технологій», – зазначила заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торговий представник України Наталія Микольська.

У свою чергу, Віце-прем’єр Держради Китаю Ма Кай підкреслив, що засідання міжурядової Комісії дозволить укріпити українсько-китайські взаємини у всіх ключових сферах співпраці. Він наголосив, що Китай ефективно співпрацює з Україною у багатьох ґалузях, зокрема, аграрній, торговельній, культурній, а також у сфері науки, техніки, космосу, промисловості та інвестицій.

”Сьогодні потрібно розширювати форми і ґалузі для спільної роботи, і шукати найсприятливіші форми співпраці. Китай передбачив для співпраці з Україною $7 млрд, і навіть більше, якщо будуть успішні проекти. Але треба зважати на потреби ринку, які слід акуратно оцінювати і спрямовувати спільні зусилля у ті сфери, де буде найкращий ефект і результат”, – зазначив Ма Кай

На його переконання, реалізація проектів «Україна – Китай» має відбуватися з урахуванням їх готовності, потреб та можливостей ринку.

«Між нашими народами та культурами є глибокий духовний зв’язок. Це також сприятиме подальшому зближенню між нашими країнами. Крім того, ми знаємо, що підприємці України і Китаю дуже активно взаємодіють та реалізують кращі можливості співпраці і торгівлі, зокрема у сфері енергетики, високотехнологічного виробництва, промисловості та агропромислового комплексу», – наголосив Степан Кубів.

Він додав, що досягнуті під час засідання домовленості мають стати запорукою подальшого розвитку взаємовигідної співпраці між нашими країнами і скласти засади поглиблення відносин в усіх сферах двостороннього співробітництва між Україною та КНР.

Нові угоди окреслюють перспективи співпраці За підсумками засідання Комісії Україна та Китай підписали спільний протокол, де визначили ключові досягнення, плани розвитку подальшого співробітництва «Україна – Китай».

За результатами Третього засідання українсько-китайської Комісії з співробітництва також підписано низку документів. Серед них:

  • План дій «Україна – КНР» з реалізації ініціативи побудови «Економічного поясу Великого шовкового шляху» та «Морського шовкового шляху ХХІ ст.»;
  • Меморандум про взаєморозуміння в сферах енергоефективності, відновлювальної енергетики та альтернативних видів палива між Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України й Національною енергетичною адміністрацією Китайської Народної Республіки;
  • Меморандум про співробітництво в ґалузі охорони здоров’я і медичної науки між Міністерством охорони здоров’я України та Національною комісією Китайської Народної Республіки з охорони здоров’я та планування сім’ї;
  • Програма українсько-китайського інвестиційного співробітництва в агропромисловому комплексі між Міністерством аграрної політики і продовольства України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством сільського господарства КНР і Міністерством комерції КНР.

Докладніше зупинимося на деяких з них, адже вони визначають пріоритетні напрями співпраці двох країн.

План дій «Україна – КНР» з реалізації ініціативи спільної побудови «Економічного поясу Великого шовкового шляху» та «Морського шовкового шляху ХХІ ст.» Згаданий документ є дорожною картою та наступними кроками щодо участі України у цьому глобальному проекті.

  • Програма культурного співробітництва між Міністерством культури України та Міністерством культури Китайської Народної Республіки на 2018 – 2022 рр.;
  • Угода між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти Китайської Народної Республіки про співробітництво в ґалузі освіти;

«Реалізація ініціативи важлива для належного місця України у глобальному ланцюгу руху товарів «Схід – Захід». Це сприятиме повноцінному використанню потенціалу китайсько-української торгівлі, зростанню експорту до Азійського регіону, а також на ринки третіх країн», – прокоментувала результати засідання заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі – Торговий представник України Наталія Микольська.

Впровадження Плану дій, зазначають у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі, дозволить:

  • підвищити частку високотехнологічної продукції та продукції з високою доданою вартістю у двосторонній торгівлі;
  • активізувати інвестиційне співробітництво в авіаційній галузі, транспортному, енергетичному, машинобудівному секторах, харчовій та хімічній промисловості;
  • інтенсифікувати розвиток мультимодальних контейнерних перевезень сполученням Китай – Західна Європа транзитом через територію України, включаючи маршрут Китай – Казахстан – Азербайджан – Грузія – Україна – Західна Європа;
  • поглибити співробітництво у проектуванні та виготовленні обладнання для теплових і атомних електростанцій, модернізації та реконструкції турбінного обладнання; підвищити взаємодію між митними органами Китаю та України;
  • розвинути співробітництво в сфері дослідження і використання космічного простору, зокрема виконання і періодичної актуалізації Програми китайсько-українського співробітництва в космічній сфері на 2016 – 2020 рр., а також сприятиме взаємовигідному співробітництву між підприємствами та фінансовими установами обох держав.

Проте Київ, натомість, й надалі утримується від початку перемовин з Пекіном про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) (цю ідею Пекін пропонує Києву від 2015 р.), вважаючи такий крок невигідним в умовах, коли від’ємне сальдо у торгівлі з Китаєм є сталим, і Україні слід шукати шляхи його зменшення за існуючих режимів торгівлі.

За результатами 2016 р. Україна експортувала до Китаю товарів на 1,8 млрд дол. США, зокрема як імпорт склав 4,7 млрд дол. США. Відносні показники також не є позитивними для України – за 2016 р. експорт до КНР зменшився на 24%, а імпорт, навпаки, зріс на 24,3%.

За дев’ять місяців 2017 р. в експорті до Китаю з’явилося 226 нових товарних підпозицій, а це додаткові $24,1 млн експорту українських товарів. Натомість, найбільше зріс експорт ячменю (+$71 млн).

У разі появи договору ЗВТ між Україною та Китаєм, буде спостерігатися підвищення темпів розгортання тенденції трансформації економіки України від «промислово-аграрної» до «аграрно-сировинно-промислової». Ця тенденція має місце упродовж останнього десятиліття, але набула особливо гострого значення після закриття ринків РФ (починаючи з 2014 р.) й триває до цього часу. Тобто, зниження торговельних бар’єрів з Китаєм обумовить подальше витіснення з внутрішнього ринку України готових непродовольчих товарів вітчизняного та іноземного виробництва і сприятиме певному нарощенню експорту продукції добувної сфери та сфери АПК.

У ході засідання Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та заступник Голови Держкомітету з розвитку і реформ КНР Ван Сяотао підписали Меморандум про взаєморозуміння у сферах енергоефективності, відновлюваної енергетики та альтернативних видів палива між Держенергоефективності та Національною енергетичною адміністрацією КНР.

У рамках Меморандуму сторони працюватимуть над реалізацією спільних «зелених» проектів, а також будуть обмінюватися інформацією щодо державної підтримки та механізмів стимулювання розвитку відновлюваної енергетики.

”Україна та Китай мають колосальні перспективи співпраці у відновлюваній енергетиці. З свого боку, Україна пропонує значний ресурсний потенціал, сприятливе законодавче поле для роботи інвесторів та численні потенційні «зелені» проекти в різних регіонах”, – наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук

У рамках 3-го засідання Комісії зі співробітництва між Урядом України та Урядом КНР було підписано також Програму культурного співробітництва між Міністерством культури України і Міністерством культури Китайської Народної Республіки на 2018 – 2022 рр.

Програму підписали Міністр культури України Євген Нищук та заступник Міністра культури КНР Дун Вей.

Програма передбачає:

  • підтримку та заохочення зміцнення прямих контактів між культурними і художніми установами двох держав, а також співробітництво у сфері обміну діловою інформацією, професійної підготовки, спільної творчості, організації та реалізації спільних мистецьких проектів. Зокрема, участь у великих міжнародних культурних заходах, таких як Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва «Гоголь-Fest» (м. Київ), Міжнародний культурний ЕКСПО Шовкового шляху (м. Дуаньхуан), Китайський міжнародний фестиваль мистецтв (м. Шанхай);
  • підтримку сторонами встановлення прямих контактів між Українським інститутом книги та Союзом китайських письменників, сприяють здійсненню перекладів літературних творів і обміну візитами делегацій письменників. Заохочують та сприяють участі видавничих установ у книжкових виставках, що проходять на території обох держав, таких як Міжнародний книжковий фестиваль (м. Одеса), Одеський Міжнародний Корнейчуковский фестиваль дитячої літератури, Китайський міжнародний книжковий фестиваль (м. Пекін) та інших;
  • зміцнення і розвиток двостороннього співробітництва в сфері кіно- і телевиробництва. З цією метою сторони сприятимуть укладенню Угоди про спільне виробництво фільмів і співробітництво у сфері кінематографії між Кабінетом Міністрів України та Урядом КНР, а також сприятимуть розширенню доступу національного кінопродукту на державні кіноринки. Китайська Сторона позитивно розглядає імпорт українських фільмів;
  • підтримку і заохочування сторонами зміцнення прямих контактів між бібліотечними установами та музейними установами держав та між професійними об’єднаннями фахівців у цих галузях, розширенню та активізації співпраці в сфері охорони культурної спадщини;
  • а також, сторони поділяють спільну зацікавленість у розвитку культурних і креативних індустрій і відзначають важливу роль, яку відіграють культурні та креативні індустрії у забезпеченні сталого розвитку економіки держав.

Зустрічі Ма Кая з вищим керівництвом України

Після завершення засідань Комісії керівник та члени китайської делегації також зустрілися з керівництвом Української держави – Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом та Президентом України Петром Порошенко.

Так, зі свого боку, Голова Уряду України привітав учасників зустрічі з завершенням важливих переговорів, які сприятимуть посиленню всебічної взаємодії двох держав.

”Китай був та залишається нашим стратегічним партнером і нашим стратегічним пріоритетом. І сьогодні перед нами відкриваються нові можливості для поглиблення співробітництва та перезавантаження реалізації спільних проектів та ініціатив”, – зазначив Володимир Гройсман

Голова українського Уряду сам виступив з такою ініціативою і також повідомив, що 2019 рік буде оголошено Роком Китаю в Україні.

У свою чергу, Ма Кай підкреслив, що Китай звертає велику увагу на співпрацю з Україною як у політичній площині, так і в напрямі торгово-економічної співпраці. «Ми вважаємо, що у нас єдині позиції в цьому аспекті. Саме тому ми готові стимулювати та поглиблювати нашу співпрацю», – підкреслив Ма Кай.

Сторони відзначили, що Китай послідовно підтримує Україну і впевнено входить до трійки найбільших торговельних партнерів нашої держави. За 9 місяців поточного року товарообіг між країнами зріс на 14,5% – до 5,6 млрд дол. Зі свого боку Київ реалізує курс внутрішніх реформ, направлений, зокрема на залучення китайських інвестицій – в агросектор, промисловість, банківську сферу, та спільну реалізацію масштабних логістичних та інфраструктурних проектів як континентального рівня – на кшталт «Один пояс, один шлях», – так і локального значення.

Київ розраховує на активну участь китайських інвесторів у масштабній приватизації українських активів. «Ми будемо відкривати нові можливості для інвестування, серед них і шляхом ухвалення нового законодавства про приватизацію, концесію. Це може стати інструментом залучення капіталу в Україну. Ми також володіємо значним кадровим потенціалом та можливостями технологічного розвитку, тож можемо говорити про об’єднання зусиль для посилення спільних позицій на світовому ринку, – зазначив Володимир Гройсман. – Україна є і буде надійним партнером по транскордонних проектах, передусім логістичного спрямування. Ми відкриті до співпраці та опрацювання ініціатив, які увійшли б у загальну стратегію розвитку таких проектів».

Віце-прем’єр Державної Ради Китаю підтримав бажання України активно включатися в реалізацію міжнародних проектів, а також формувати максимально сприятливий діловий клімат для розвитку підприємництва.

”З свого боку ми готові стимулювати інвестування і, таким чином, сприяти відновленню економіки України”, – сказав Ма Кай

– Тож пропонуємо активізувати нашу співпрацю щодо міжнародного проекту «Один пояс, один шлях», і в цьому контексті ми розглядаємо Україну як один з логістичних та промислових центрів на шляху до Євросоюзу, а також сподіваємося на відновлення роботи по наших спільних інфраструктурних проектах. Спектр нашої взаємодії не обмежується агросферою чи будівництвом інфраструктурних об’єктів. Ми також зацікавлені у технологічній співпраці, створенні індустріальних парків та співпраці в галузі авіабудування, освоєння космосу та в енергетиці».

Володимир Гройсман подякував китайській стороні за висловлені пропозиції і запевнив, що потенціал співпраці між державами насправді великий. «Ми готові опрацьовувати різні пропозиції і сприяти їх реалізації. Планів багато, можливостей ще більше, тож треба відповідально поставитися до тих завдань, які ми окреслили», – сказав Голова Уряду.

Візит в Україну Віце-прем’єра Державної Ради Китайської Народної Республіки Ма Кая важливий з огляду на поглиблення конструктивного діалогу та його високої динаміки. Президент Петро Порошенко звернув увагу на важливість продовження послідовної позиції Китаю щодо поваги до територіальної цілісності й суверенітету України, закликавши китайську владу дотримуватися політики невизнання тимчасової окупації Росією українського Криму.

Президент України П. Порошенко позитивно оцінив результати Третього засідання українсько-китайської міжурядової Комісії, а також підтвердив зацікавленість України в реалізації китайської ініціативи «Один пояс, один шлях», у рамках якої пріоритетом є залучення технологічних можливостей та інвестицій Китаю у розвиток транспортної інфраструктури України. Під час зустрічі з Віце-прем’єром держради КНР Ма Каєм П. Порошенко передав запрошення Голові КНР Сі Цзіньпіну відвідати Україну з візитом.

Ма Кай в першу чергу передав Петру Порошенко сердечне вітання і найкращі побажання від Голови КНР Сі Цзіньпіна. Він також висловив українському президенту вдячність за привітання, надіслані ним з нагоди успішного проведення 19-го з’їзду Комуністичної партії Китаю (КПК). 19-й з’їзд КПК не тільки надасть потужний поштовх розвитку Китаю, але і відкриє перед усіма країнами світу, включаючи Україну, нові можливості співпраці з КНР.

Ма Кай зазначив, що за 25 років, що минули з дня взаємного дипломатичного визнання, співпраця Китаю й України в різних сферах принесла багаті плоди. У січні поточного року Сі Цзіньпін і П. Порошенко провели успішну зустріч в швейцарському Давосі, визначивши напрями подальшого розвитку китайсько-українських відносин. Саме втілення в життя важливих домовленостей, досягнутих тоді лідерами двох країн, стало головною метою 3-го засідання Комісії зі співробітництва між урядами Китаю і України.

За словами Ма Кая, КНР сподівається разом з Україною сприяти тому, щоб ця комісія цілком виконувала свою роль, яка полягає в централізованому плануванні та координації дій, а також має намір вивести на новий рівень китайсько-українське ділове співробітництво в економіці, торгівлі, сільському господарстві, космічній авіації, науці і техніці тощо, при цьому наголошуючи на реалізації ініціативи «Пояс і шлях». Все це буде сприяти здоровому і стійкому розвитку відносин стратегічного партнерства між Китаєм і Україною.

Петро Порошенко, в свою чергу, попросив Ма Кая привітати від його імені Сі Цзіньпіна, а також привітав з успішним проведенням 19-го з’їзду КПК. Він зазначив, що Україна активно підтримує ініціативу «Пояс і шлях» та сподівається і далі зміцнювати ділове співробітництво з Китаєм у всіх областях для безперервного поглиблення міждержавних зв’язків.

Віце-прем’єр Держради КНР пан Ма Кай за кермом українського літака Ан-225 «Мрія»

На другий день, по завершенні засідання Міжурядової комісії, представники Міністерства економічного розвитку України разом з китайською делегацією на чолі з Віце-прем’єром Державної Ради КНР Ма Каєм відвідали авіабудівний концерн «Антонов». Високий гість оглянув транспортні літаки Ан-132Д, Ан-178, Ан-70, Ан-124−100 «Руслан» і Ан-225 2Мрія» та ознайомився з основними даними представлених літаків.

Китайські гості цікавилися широким діапазоном літаків і можливостями їх обладнання для різних спеціальних потреб. Під час візиту на підприємство вони заявили про готовність Китаю тісно співпрацювати з Україною в галузі літакобудування. В МЕРТ заявляють, що КНР зацікавлена у співпраці з купівлі літаків, а спільне виробництво розглядається з використанням матеріалів і запчастин, вироблених у Китаї.

У ході візиту було відзначено, що співпраця ДП «Антонов» з китайськими підприємствами має давню історію: в КНР, у різний час, за активної участі компанії проводилися роботи з удосконалення літаків «Ан», які нині мають китайські назви Y-5, Y7 і Y8. ДП «Антонов» також брало участь у створенні китайського літака ARJ21.

Час проведення візиту символічно збігся з 60-річним ювілеєм першого польоту китайського літака Y-5, виготовленого по документації літака Ан-2, створеного в ДП «Антонов».

Пан Ма Кай і керівництво ДП «Антонов» підтвердили зацікавленість в розширенні напрямів співробітництва між «Антонов» і китайськими авіавиробниками.