Спаринський О. Малюнки з виставки

В рамках ініціативи «Один пояс, один шлях» Китайсько-український центр обміну культури та мистецтв в Шанхаї за підтримки Шанхайської асоціації обміну культур, Генерального Консульства України у Шанхаї, та Української Асоціації Китаєзнавців презентував у Києві мистецьку акцію – художню виставку та покази авторських кінострічок українських та китайських митців під гаслом «Закохатися в Україну 2018».

Захід проходив у затишному приміщенні Шоколадного будиночку на Печерських Липках. Цю незвично пофарбовану двоповерхову будівлю було споруджено у 80-і роки ХІХ століття у стилі венеціанського ренесансу відомим архітектором Володимиром Ніколаєвим. 2009 року будинок було передано Київському музею Російського мистецтва; тут розпочалася реставрація – привели до ладу стіни, ліпнину, зруйнований паркет. Сьогодні милують око дивовижні розписи, вітражі, дерев’яна інкрустація, все, що вдалося зберегти. Кожна кімната в будинку виконана у своєму стилі. На одному поверсі, за принципом художнього дивертисменту, сусідять французький, візантійський і східний стилі, модерн і ренесанс.

ДІЙОВІ ОСОБИ:

ЧЖЕН ЖЕНЬГАН (郑人刚) – художник, режисер, засновник та керівник «Китайсько-українського центру культури та мистецтв». Народився у Шанхаї 28.02.1971 р. у родині з уславленим мистецьким корінням.

Його дід – ЧЖЕН УЧАН (1894 – 1952) – відомий китайський художник, автор першої в Китаї книги «Китайська історія мистецтва»;

 

Батько – ЧЖЕН СЯОТУН – також художник. У 2015 році родина Чженів провела виставку Китайського живопису в Штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку.

ЧЖЕН ЖЕНЬҐАН навчався у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури в Києві. У 2006 році організував “Виставку шедеврів сучасного українського живопису” і, починаючи з цього часу, займається організацією та проведенням китайсько-українських культурно-мистецьких заходів. З 2010 року – радник з питань культури Генерального Консульства України в Шанхаї.

У 2013 році видав збірку «Листи коханій» із власними оповіданнями та малюнками, провівши офіційну презентацію видання в Києві.

ЧЖЕН ЖЕНЬҐАН:

«…Вважаю, що будь-який стиль живопису є гарним, якщо він доведений до досконалості…»

Ган є автором та режисером першої в сучасній історії Китаю документальної стрічки, створеної китайцем про наше сьогодення під назвою «Закохатися в Україну» (2016 р.), у якій всебічно продемонстрував розмай українського життя, культури, сучасного побуту тощо. Фільм рік тому було презентовано у Посольстві України в Пекіні.

ЧЖЕН ЖЕНЬҐАН:

«…Заснований Центр обміну культури та мистецтв, за підтримки Генерального консула України в Шанхаї Дмитра Пономаренка та Української асоціації Шовкового шляху “Silk Link” останній рік сприяв встановленню дружніх відносин між містами Трускавець (Україна) та Ліян (КНР), Кропивницький (Україна) та Шаосін (КНР), а також між Оболонським районом Києва та районом Цзядін міста Шанхай. Все це вимагало копіткої організаційної роботи, забирало чимало часу…»

ЛАРИСА КАДОЧНИКОВА, актриса кіно, художниця.

Народилася 30 серпня 1937 р. – актриса театру і кіно, народна артистка України (1992), лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1991), Член Національної спілки кінематографістів України. Закінчила акторський факультет (1961 р.). Фільмографія та театральні роботи актриси складають майже 100 художніх та документальних стрічок, фільмів-спектаклів, сценічних вистав тощо.

Водночас ЛАРИСА КАДОЧНИКОВА – цікава художниця, автор численних робіт в найрізноманітніших техніках і жанрах: графіка, живопис, абстракція, портрет, натюрморт, пейзаж. Малювати актриса розпочала ще у 70-і роки. Хоча професійно живопису вона ніколи не вчилася, але колір і композицію відчуває інтуїтивно.

ЛАРИСА КАДОЧНИКОВА:

«…До олівця і фарб мене підштовхнула акторська доля, що не дуже гладко складалася. Ні в театрі, ні, тим більше, в кіно, не було змоги повністю висловити свої творчі прагнення. І ось знайшовся несподіваний вихід – малюнки…»

Її мистецькі здібності лягли в основу фільму «Лариса Кадочникова. Автопортрет» (2013), в якому процес створення кількох автопортретів став лейтмотивом стрічки. До речі, у кар’єрі актриси це ще й її перша, у співавторстві з Дмитром Томашпільським, режисерська робота.

ЛАРИСА КАДОЧНИКОВА:

«Зараз думаю, що якби почала відпрацьовувати малюнок або портрет, напевно, втратила б свою індивідуальність. Малювала б правильно, але те, що притаманне тільки мені, втратилася б. Всі професійні художники схожі один на одного і кожен намагається знайти свій, ні на кого не схожий, погляд. Я його знайшла і тепер боюся втратити, не хочу заганяти себе в рамки…»

ВАН ЦЮАНЬ (王泉) – професійний художник різних стилів та жанрів.

Народився 22.06.81 р. у місті Ханчжоу, Китай. 2002 – 2007 – навчався в Національній Академії образотворчого мистецтва та архітектури (НАОМА, м. Київ, Україна). Має диплом магістра за фахом художник-живописець-монументаліст. Отримав звання заслужений художник від музею LI KE RAN в Пекіні.

ВАН ЦЮАНЬ – участник виставок та пленерів у Франції, Китаї та Україні. Пише станкові картини – пейзажі, натюрморти, портрети. Роботи митця є у збірках Франції, Китаю, Росії, України, Польщі, Чехії. Художник полюбляє подорожувати, вивчаючи техніку видатних майстрів минулого у світових колекціях різних музеїв.

ВАН ЦЮАНЬ:

«Відчуваю постійну потребу у самовдосконаленні… Зараз, найбільше за усе, прагну передавати сучасне життя через імпресіоністичне почуття кольору…».

ОЛЬГА ЗАЙЦЕВА – художниця (пише картини, а також робить художній розпис стін).

Народилася 1983 р. Навчалася у державній художній середній школі ім. Т.Г. Шевченка (ДХСШ) на відділенні живопису – 1997-2000 рр.; у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури (НАОМА) на факультеті станкового живопису – 2002 – 2008 рр.

Учасниця різноманітних художніх конкурсів, виставок, та творчих проектів, в тому числі, “День восьмий” та тематичної виставки “Екологія” (2016 р., м. Київ). Її роботи є в приватних колекціях України, Франції, Китаю та Росії.

ОЛЬГА ЗАЙЦЕВА:

«…Завдяки творчості маю можливість показувати людям як різноманітну красу цього світу, так і “говорити” з глядачем про наболіле, про що неможливо мовчати…».

ГОСТІ:

СЕРГІЙ ПРОСКУРНЯ, режисер, продюсер, позаштатний радник Міністра Культури України:

«… Із задоволенням перебуваю на цій надзвичайно цікавій виставці: адже поєднання китайсько-української теми для мене не є звичним.Тут ми маємо змогу дивитися на Україну очима китайських митців. Ми, очевидно, таким же чином повинні просувати Україну, запрошуючи всіх, кому цікава наша країна, до співпраці, всіляко їм допомагати, пестити цей інтерес. Саме тоді іноземці свої відчуття про нашу державу розноситимуть по своїх країнах, по всьому світові. І це, на мою думку, – є надзвичайно ефективний й творчий спосіб говорити про Україну в світі!»

ВАЛЕНТИН МИСЛИВИЙ, кінорежисер, продюсер –

«…Окрім того, що Лариса Кадочникова є великою актрисою, вона чудово малює! Кожна мистецька зустріч, кожна виставка – це якісь нові, прекрасні живописні відкриття. Це не просто дивує, а й вражає. Хочу побажати мисткині здоров’я та наснаги творити надалі й надалі…»

АНАТОЛІЙ ГАЙДАМАКА, український художник-монументаліст, лауреат Національної премії ім. Т.Г. Шевченка:

«…Коли мене питають – куди я хотів би поїхати – я завжди відповідаю – до Китаю! …Ми з Ганом декілька разів зустрічалися у Шанхаї. Тож приємно було його побачити тепер в Україні, переглянути фільм, виставку. Потрясаюча зустріч й прекрасна експозиція. Кінець-кінцем, – що є важливішим за спілкування?..».

ХЕ МЯО (何苗):

«…Я працюю для китайської діаспори в Києві; є заступником Голови цього об’єднання. Вважаю, що мистецтво взагалі на має кордонів, не має меж. Ган просто молодець, що зробив свій фільм, демонструючи нам, китайцям, новий погляд на вашу країну!»

ОЛЕКСАНДР ВОЛЯ, поет:

«…Завітавши на виставку, я зрозумів, що тут продовжує жити геніальна душа артистки Лариси Кадочникової. Не лише в театральних виставах, не лише в кіно, а й у картинах, в її художніх композиціях. Бо саме картини увічнюють її внутрішній світ: багатий своїми чуттями, високий світ її харизми, її душі…».

Спілкувався з гостями, переглядав експозицію та створив текст Олександр Спаринський,
композитор та продюсер, Член Національної спілки кінематографістів України