Провінція Хубей – один із центрів чайного виробництва

Ю. В. Пойта, журналіст інформаційного агентства “Вектор Ньюз”, член Української асоціації китаєзнавців

Традиції вирощування і вживання китайського чаю сягають давніх часів та є невід’ємною частиною культури місцевого населення. Пиття чаю оспіване в поезії, зображене на стародавніх фресках та творах живопису і міцно закладене в свідомість сучасних китайців.

Залежно від географічних і кліматичних особливостей, історії, відносин з сусідами та іноземними державами, в кожному регіоні Китаю розвивалися свої власні традиції чайного виробництва. Одним з найміцніших із існуючих видів цього напою є чорний чай (黑茶). В Китаї для отримання чорного чаю зазвичай використовують досить грубе та старе чайне листя. Плантації, на яких вирощують чайні дерева розміщуються в провінціях Сичуань, Хубей, Хунань, Юньнань. Після збору, листя підлягає тривалому процесу ферментації, який потребує приблизно в чотири рази більше часу, ніж для виробництва зеленого чаю (绿茶), і вдвічі більше зусиль, ніж для виробництва червоного (红茶). Незважаючи на те, що в процесі обробки з чайним листом проводиться багато різноманітних маніпуляцій, чорний чай вдається міцним, з незвичайним смаком та яскравим ароматом.

Однин із брендів чорного чаю «Chang Sheng Chuan» (长盛川), головний офіс якого розташований в м. Ічан провінції Хубей, відомий тим, що використовує традиції виробництва брикетного чаю, які були започатковані ще в 1368 році, коли сім’я пана Чжи вперше почала застосовувати прототип брикетного чаю. В 1791 році була заснована чайна фабрика «Chang Sheng Chuan», яка спеціалізувалася на виробництві чорного брикетного чаю. В подальшому, чай цієї компанії відіграв важливу роль в міжнародних відносинах Китаю та експортувався до іноземних країн, в тому числі до Російської імперії по Великому чайному шляху (万里茶道), який пролягав через територію сучасної Монголії. Плантації чайних дерев розташовуються в південній частині провінції Хубей поблизу річки Янцзи, в горах на висоті 600-1200 м над рівнем моря. Завдяки м’якому клімату та рясним опадам тут є хороші умови для вирощування та обробки чаю. Продукція експортується до Канади, Монголії, Грузії, Росії, Великої Британії та інших країн.

У 2013 році на базі компанії «Chang Sheng Chuan» був створений пер- ший в провінції Хубей приватний науково-дослідний інститут чаю (湖北长盛川青砖茶研究所), який здійснює наукові дослідження технологій виробництва чайної продукції, підготовки кадрів, розвитку похідних продуктів та інноваційного чаю, покращення чайних дерев і глибокої переробки чаю, популяризації чайної культури. На даний час в компанії працює більше 1200 співробітників, річний обсяг виробництва перевищує 5 млрд юанів.