Біленко Г. І., Логвин М. Ю. Найбільша колекція китайського мистецтва в Україні

Г. І. Біленко
завідувачка відділу мистецтв країн Сходу Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
 
М. Ю. Логвин
провідна наукова співробітниця відділу мистецтв країн Сходу Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
 

Національний музей мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків зберігає найбільшу в Україні колекцію світового мистецтва. Його гордість – китайська збірка. Зараз вона нараховує понад 1200 експонатів. Це твори живопису, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва від 3 ст. до н.е. до 1950-х років.

Найперші живописні сувої, порцеляна, бронзові скульптури та поховальна пластика доби Тан походять з колекції самого засновника музею, колекціонера і мецената Богдана Івановича Ханенка (1849-1917). Ці твори він купував на знаменитих європейських аукціонах, маючи на меті знайомство широкого кола глядачів з мистецтвом Китаю. Пам’ятки високої мистецької цінності послужили своєрідним «камертоном» для тих, хто пізніше на різних етапах долучався до творення музею.

Скоро виповниться сто років з того часу, як створений Ханенком музей став державним музеєм зарубіжного мистецтва. За цей час до нього, як до осередку знань про світові культури, надійшло багато пам’яток з інших колекцій.

Перед ІІ Світовою війною музей отримав колекцію народних картин «няньхуа». Зібрані наприкінці 19 – на початку 20 століття співробітниками музею при Київському Комерційному Інституті, сьогодні вони становлять визначну історичну та художню цінність. Народні картини підкупають своєю щирістю та позитивом. Вони є справжньою енциклопедією народних вірувань і побуту.

Визначною подією в історії музею стало надходження до його фондів колекції китайського живопису. Її збирали в Китаї в 1928-1948 роках Таїсія Павлівна Жаспар та Андре Стефан Жаспар – консул французької концесії у Шанхаї. Більше трьохсот сувоїв представляють всі жанри та найрізноманітніші стилі традиційного живопису Піднебесної. Сьогодні про творчість китайських художників розповідають роботи, представлені у залі «Китайського мистецтва» та численні виставки.

Безперечно цікавими нашому глядачеві є збірки традиційних художніх ремесел. Різьблення по нефриту і слоновій кістці, художнє литво з бронзи, унікальна техніка лаку, віртуозні вишивки, вишукана порцеляна, перегородчасті та розписні емалі репрезентовано в вітринах музейної експозиції, що має назву «Східна колекція».

Вишивка шовковими нитками по шовку Період Ґуаньсюй

Декоративна ваза, що наслідує стародавній ритуальний посуд Нефрит, різьблення Доба Цін

Художник доби Цін. Живописний сувій «Фазан та півонії» Шовк, туш, водорозчинні фарби

Ґао Ципей, 18 ст. Старий з крабом Папір, туш

Художник доби Цін Свято човна дракона Шовк, туш, водорозчинні фарби

Посуд для промивання пензлів Нефрит, різьблення Доба Цін

Коник на капусті (зашифроване побажання багатства) Слонова кістка, різьблення, підфарбування Доба Цін