Надзвичайний та Повноважний посол КНР в Україні Ду Вей відповідає на запитання журналістів щодо Тижня китайсько-українського культурного обміну і Форуму «Один пояс, один шлях»

21 квітня 2017 року Надзвичайний і Повноважний Посол КНР в Україні Ду Вей скликав прес-конференцію щодо проведення у Києві Тижня китайсько-українського культурного обміну «Один пояс, один шлях», що відбудеться 24 по 30 квітня, а також зробив акцент на підготовчій роботі до Форуму високого рівня міжнародного співробітництва «Один пояс, один шлях», що пройде у травні в Пекіні. У прес-конференції взяли участь понад 30 представників китайських та іноземних ЗМІ, зокрема Національний канал Україна, Канал Тоніс, Українське телеграфне агентство, газета «Дзеркало тижня», газета «2000», CCTV, агентство «Сіньхуа», газета «Женьмінь жибао», газета «Фад-жи жибао».

Посол Ду Вей відповів на запитання китайських та українських журналістів щодо двосторонніх відносин Китаю та України, торговельно-економічного та культурного співробітництва, стану міжнародних і регіональних відносин. Він в повному обсязі виклав зміст концепції міжнародного співробітництва «Один пояс, один шлях», дав детальні роз’яснення з масштабів торжества та планів результатів цього Форуму, заохочуючи українську сторону відповідно до реальної ситуації приєднатися до концепції співробітництва «Один пояс, один шлях» та реалізувати спільний розвиток і процвітання. Після прес-конференції, посол Ду Вей у прямому ефірі дав ексклюзивне інтерв’ю каналу Тоніс.

Ду Вэй: Через три дні в Українському домі розпочнеться Тиждень китайсько-українського культурного обміну «Один пояс, один шлях». Цьогорічний культурний тиждень має одночасно дві важливі мети: перша – привітати Китай та Україну з 25-річчям встановлення дипломатичних відносин, друга – доповнити Форум міжнародного співробітництва «Один пояс, один шлях», що буде проводитися у середині травня в Пекіні. Далі, я би хотів відповісти на ваші питання. Перше: Які, на Вашу думку, існують фактори, що заважають китайським туристам відвідувати Україну? Які заходи вживатимуть уряди Китаю і України, щоб за- охотити туристів з Китаю відвідувати Україну? Відповідь: З розвитком китайської економіки кількість туристів з Китаю, які виїжджають за кордон збільшується. На сьогодні вже 120 млн туристів перетнули кордон, але скільки туристів з Китаю відвідало Україну минулого року? Лише 20 тисяч людей, що менше ніж 0,1% загальної кількості туристів, що виїхали за кордон минулого року. Двостороннє співробітництво в галузі туризму має потенціал, який ще належить розкрити.

Для розвитку туризму будь-якої країни необхідно 5 елементів. По-перше, багаті туристичні ресурси. Україна не лише має чудові краєвиди, а й культурні ландшафти, можна сказати, що має багаті дарування. По-друге, стабільність. Жоден турист не захоче Їхати до країни з нестабільною ситуацією, тим більше туди, де йде запекле протистояння. По-третє, гарна туристична інфраструктура та розвинений сервіс. Відверто кажучи, в цьому напрямі Україні ще багато чого потрібно зробити. По-четверте, ліберальна візова політика. Минулого року Україна почала вводити візи по прибуттю для громадян Китаю, що приїжджають в Україну, і це є гарним початком. Ми очікуємо, що українська сторона вживатиме більше заходів, спрямованих на лібералізацію в цьому аспекті. По-п’яте, посилення популяризації туризму. Китайський народ багато знає про Париж та Рим, проте про Україну знає мало. Завданням України є популяризація туризму задля залучення туристів з Китаю. Позитивним є нещодавня участь української турфірми у туристичній виставці в Китаї, що є першим кроком в освоєнні китайського ринку. Я впевнений, що з просуванням будівництва проектів в рамках ініціативи «Одного поясу, одного шляху», туристична галузь обох сторін зможе «сісти на експрес швидкого розвитку «Одного поясу, одного шляху».

Друге: В які українські галузі інфраструктури Китай має намір інвестувати? Які сфери співробітництва з використання передових технологій мають найбільші перспективи? Якого рівня досяг розвиток китайсько-української зони вільної торгівлі?

Відповідь: Є багато українських галузей, зокрема сільське господарство, морський транспорт, перевезення, енергоресурси в які мають намір інвестувати китайські підприємства. Звісно, намір інвестувати від інвестування розділені великим обсягом роботи, ключовим моментом якої виступає безпека інвестицій та інвестиційний дохід.

У сфері високих технологій Китай та Україна мають взаємодоповнюючі переваги, можуть співпрацювати в таких галузях як авіація, космонавтика, нові енергоресурси, нові матеріали та ІТ. Перевага української сторони – це висококваліфіковані наукові кадри, також цілком очевидна перевага у сфері фундаментальних досліджень, проте наукові дослідження страждають від недостатнього фінансування. Китайська сторона має фінансову перевагу, а також багатий досвід у сфері комерціалізації результатів досліджень. У галузі науки і техніки Китай та Україна співпрацюють уже багато років. Співробітництво Китаю та України в науково-технічній сфері в майбутньому має змінити вектор із звичайної торгівлі науково-технічним продуктом до спільних розробок і спільного освоєння іноземних ринків.

Щодо зони вільної торгівлі між Китаєм та Україною, підписання з іноземним партнером угоди про зону вільної торгівлі – є важливою складовою політики відкритості Китаю, а також будівництва «Одного поясу, одного шляху». У 2015 році під час засідання підкомісії з питань торговельно-еконо-мічного співробітництва між Ки-таєм та Україною, представники обох сторін в робочому порядку вперше обмінялись думками стосовно зони вільної торгівлі між Китаєм та Україною. Якщо українська сторона має пропозиції, то китайська сторона їх ґрунтовно вивчатиме.

Третє: Коли йдеться про «Один пояс, один шлях», ми дуже багато чуємо про співробітництво в галузі транспорту та логістики, проте тема заходу, який відбудеться наступного тижня, це культурний обмін. Скажіть, будь ласка, яка мета проведення цього заходу? Який основний зміст ініціативи «Один пояс, один шлях»?

Відповідь: «Один пояс, один шлях» – це концепція міжнародного співробітництва, висунута Головою КНР Сі Цзіньпіном у 2013 році. Погляд на будівництво «Одного поясу, одного шляху» лише як на співробітництво в галузі інфраструктури та торговельно-економічної сфери є неповним. Основний зміст «Одного поясу, одного шляху» – це «5 шляхів»: політична комунікація, розвиток інфраструктури та зв’язку, безперешкодне функціонування торгівлі, фінанси та зближення народів. Я вважаю, що серед цих 5 шляхів, зближення народів є ключовим, адже комунікація між державами залежить від того, наскільки дружніми є народи.

Ми організовуємо цей тиждень культурного обміну, бо хочемо саме за допомогою культури, як модератора та платформи, поглибити взаєморозуміння між нашими двома народами, надалі передавати дружні сигнали між нашими двома народами. Окрім того, цьогорічний тиждень культурного обміну – це комплексний захід, в період якого буде проведено підприємницький форум, молодіжний форум, день міста та інші. Одним словом, ми сподіваємося максимально представити українцям різноманітні елементи китайської культури, а також, за можливістю, закласти платформу для обміну і співпраці між різними колами суспільств Китаю та України.

Четверте: Цьогорічний тиждень культурного обміну є наймасштабнішою подією культурного обміну за 25 років дипломатичних відносин між Китаєм та Україною. Будь-ласка, розкажіть, які нові шляхи використовуються для зміцнення культурного співробітництва двох країн та заохочення до комунікації між народами? Особливо, які новації є в культурному співробітництві Китаю та України?

Відповідь: Я вважаю, що цього-річний захід – це вже новаторство, як мінімум перший крок в чотирьох напрямах. По-перше, це перший за 25 років встановлення дипломатичних відносин «тиждень культурного обміну»; по-друге, перший захід, головна тема якого – «Один пояс, один шлях»; по-третє, це вперше, коли в повному обсязі демонструються такі головні елементи китайської культури як музика, живопис, каліграфія, фарфор, шовк, чайна церемонія, китайська традиційна медицина тощо; по-четверте, це перший захід культурного обміну, організований громадськими організаціями та силами суспільства. Тиждень культурного обміну розпочнеться наступного тижня, сподіваюсь, представники ЗМІ зможуть взяти активну участь у висвітленні подій.

П’яте: Україна та Китай є стратегічними партнерами, і я дуже радий, що у наших країн є можливість проводити такий культурний захід. У мене два питання: перше, триває конфлікт на Сході України, чи думає Китай як Велика держава разом із США та іншими великими державами вирішувати українську кризу, допомагати Україні відновити суверенітет і територіальну цілісність? Друге, цієї осені відбудеться ХІХ-й з’їзд КПК, що є найважливішою подією в соціально-політичному житті Китаю, чи можете ви розповісти, які питання будуть обговорюватися на цьому з’їзді, які загалом у Китаю плани?

Відповідь: Українська криза триває вже декілька років. Китай є дружньою країною та стратегічним партнером як для Росії, так і України, тому ми дуже стурбовані цим конфліктом. У питанні української кризи, щодо мирних перемовин, Китай дотримується позиції об’єктивності, справедливості примирення та діалогу. Китай підтримує намагання відповідних сторін у врегулюванні української кризи, разом з тим продовжуватиме власними методами докладати зусиль щодо примирення та початку діалогу.

ХІХ з’їзд КПК – це головна політична подія в Китаї цього року, а також історично важливе, урочисте зібрання на шляху просування китайського народу до реалізації цілей боротьби «двох сторіч». Я наразі розкажу вам, що таке «цілі боротьби двох сторіч». «Перша мета сторічної боротьби» полягає у побудові суспільства середньої заможності до 2021 року, коли Комуністична партія Китаю відзначатиме столітній ювілей; «друга мета сторічної боротьби» полягає у побудові багатої, сильної, демократичної, культурної, гармонійної та сучасної соціалістичної країни до 2049 року, коли Китайська Народна Республіка столітній ювілей святкуватиме. 19 з’їзд КПК спрямований на роботу над всебічним плануванням задля останнього ривка до реалізації «першої мети сторічної боротьби». На даний момент конкретний порядок проведення та предмет обговорення ХІХ з’їзду КПК все ще розробляється, сподіваюся, ви будете продовжувати спостерігати, а в призначений час – активно готувати репортажі.

Шосте: З моменту проголошення концепції «Один пояс, один шлях» вже пройшло 3 роки. Скажіть, будь-ласка, яких зусиль доклали Китай та Україна у сприянні реалізації концепції «Один пояс, один шлях»? Які є позитивні результати?

Відповідь: З моменту висунення концепції «Один пояс, один шлях» і до сьогодні Китай та Україна здійснювали тісне співробітництво, результати якого очевидні та в основному реалізовані в шести напрямах.

Перше, обидві сторони безперервно зміцнюють політичну комунікацію та стратегічне стикування. 2015 року в рамках ініціативи «Один пояс, один шлях» було підписано угоду про співробітництво, наразі обидві сторони розробляють та оптимізують дорожню карту, що стосується шляху «Один пояс, один шлях».

Друге, подальше сприяння комунікації між сторонами. У 2015 році, за значної підтримки китайської сторони, відновилося пряме авіасполучення Київ-Пекін, що зараз є дуже популярним, та на який переважно важко дістати квиток. Політика візи по прибутті, висунута українською стороною минулого року, надзвичайно сильно стимулювала інтерес громадян Китаю до туристичних поїздок в Україну. Не так давно я був на зустрічі з міністром закордонних справ П.А. Клімкіним, на якій він передав мені одне завдання: гарантувати, що кожного дня з вікна свого офісу він бачитиме китайських туристів. Кожного дня гарантувати не можу, проте я впевнений, що він точно бачить все більше і більше китайських туристів.

Третє, постійне збільшення інвестування. За останні роки сума інвестицій з Китаю в Україну перевищила 7 млрд доларів США. Діяльність таких компаній як China National Complete Engineering Corporation, China National Building Materials Group Corporation, China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation, Huawei демонструють активність інвестицій великих корпорацій. Завдяки співробітництву між Китаєм та Україною в сільськогосподарській сфері вже реалізовано механізм виробничого ланцюга – засів, обробка, зберігання та перевезення. Звісно, велика частина інвестицій Китаю до України все ще існують лише на папері, саме тому питання, як найкраще використати ці фінанси, – і є наступним питанням, що потребує вирішення.

Четверте, обсяг торгівлі продовжує зростати. Вже 5 рік поспіль Китай є другим найбільшим торговим партнером України. Китай безперервно поглиблює освоєння українського ринку сільськогосподарської продукції; українська пшениця, кукурудза, соя, молочні продукти та інша сільськогосподарська продукція продовжують отримувати дозвіл на вхід до китайського ринку, а наразі ведуться переговори щодо дозволу на ввіз шроту, жому, яловичини та іншої продукції.

П’яте, безперервно оптимізується механізм співробітництва між двома сторонами. Окрім діяльності українсько-китайської комісії, як представника офіційного механізму співробітництва, продовжують будуватися платформи для співробітництва та канали зміцнення відносин між народами наших країн, це, зокрема, Китайська торгова асоціація, Український дім в Пекіні, організація «Китайська діаспора в Україні».

Шосте, ривок зростання помітний у сфері культурного співробітництва, найзначнішою подією на сьогодні якого є проведення Тижня культурного обміну.

Сьоме: Наступного тижня китайська та українська сторони проводитимуть тісне культурне співробітництво. Скажіть, будь-ласка, після проведення тижня культурного обміну чи плануються інші культурні заходи?

Відповідь: Хоча тиждень культурного обміну триватиме лише тиждень, проте інші заходи культурного характеру безперервно триватимуть протягом усього року. Цього року відбудеться велика кількість обмінів візитами між організаціями та гастролі артистів. Також заплановано участь української делегації в конференції українсько-китайської міжурядової підкомісії з культурної співпраці. Китай запрошуватиме українських діячів мистецтва до участі у Китайському міжнародному танцювальному фестивалі та Китайському міжнародному фестивалі мистецтв. Цього року відомий китайських скульптор пан У Вейшань приїде з візитом до України, щоб подарувати українській стороні статуї Шевченка та відомого китайського поета Ду Фу. Ми також плануємо проведення в Україні тижня китайського кіно та виставки науково-технічного прогресу Китаю. Для українців, а особливо для тих, кому цікава китайська культура, 2017 рік не буде нудним.

Восьме: В середині травня в Пекіні проводитиметься саміт міжнародного співробітництва «Один пояс, один шлях». В чому Ви бачите важливість цього са-міту? Яку роль відіграє ініціа-тива «Один пояс, один шлях» в стимулюванні розвитку китайсько-українських відносин?

Відповідь: Саміт міжнародного співробітництва «Один пояс, один шлях» – це цьогорічна важлива дипломатична подія, що проводиться урядом Китаю. Щоб пояснити значення цьогорічної конференції, я звернуся до «трьох позицій, на які очікують люди».

По-перше, урочистість події. На саміт запрошено 28 голів країн та урядів, а також посадових осіб, вчених, підприємців, представників фінансових установ з 110 країн світу, зокрема 9 віце-прем’єрів, 7 міністрів закордонних справ, 190 представників міністерств з 92 країн; також участь у саміті візьмуть 89 відповідальних осіб та представників 61 міжнародних організацій, зокрема Генеральний Секретар ООН, директор Всесвітнього банку, Голова МВФ. Уцілому понад 1200 осіб візьмуть участь в саміті, що обіцяє бути вельми масштабним.

По-друге, формат саміту, що включає в себе три частини: церемонію відкриття, засідання високого рівня та круглий стіл глав держав. 14 травня 2017 року Голова КНР Сі Цзіньпінь виступить з урочистою промовою на церемонії відкриття, згодом проведе засідання високого рівня. Після обіду паралельно буде проводитися 6 підфорумів щодо співробітництва у сферах політичної комунікації, розвитку інфраструктури та зв’язку, безперешкодного функціонування торгівлі, фінансів, зближення народів та співробітництва мозкових центрів.

По-третє, результати саміту. Буде опубліковане комюніке, що поєднає домовленості з кожною із сторін та окреслить напряки співробітництва. Китай підпише більше 20 документів щодо плану дій на середньостроковий та довгостроковий період з відповідними країнами. Разом з тим підпише велику кількість угод про співробітництво, що стосуватиметься таких важливих сфер як інфраструктура, енергоресурси, виробничі сили, фінансування торгівлі тощо.

Україна – це одна з 65 країн уздовж «Одного поясу, одного шляху», що однією з перших була затверджена китайською стороною. У травні цього року С.І. Кубів, перший віце-прем’єр міністр України, очолюватиме українську делегацію і братиме участь у засіданнях саміту «Один пояс, один шлях». Також будуть проведені переговори щодо питань співробітництва української сторони з китайською в рамках «Одного поясу, одного шляху». Сподіваюся, що поїздка буде плідною.

Дев’яте: Чи буде Китай спрощувати порядок оформлення віз для українців чи як ЄС реалізовувати безвізову політику?

Відповідь: Не так давно ЄС схвалив рішення про надання безвізового режиму для України, з чим я вітаю українську сторону! За останні роки китайська сторона багато чого зробила для спрощення отримання віз в Китай для українських громадян. Китайська сторона разом з українською стороною готова на основі рівноправності та взаємовигоди сприяти введенню безвізового режиму.

Десяте: Глави Китаю та України обмінялися вітальними телеграмами з нагоди 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин. У своєму зверненні Голова КНР Сі Цзіньпін побажав нашим країнам дружби, що передаватиметься з покоління в покоління. Як Надзвичайний та Повноважний посол КНР в Україні, що Ви робите задля реалізації взаєморозуміння між Главами держав?

Відповідь: На початку цього року Глави Китаю та України обмінялися вітальними телеграмами з нагоди 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин, в яких висловили спільне бажання розвивати двосторонні відносини. Як Посол я відчуваю велику відповідальність на своїх плечах. За 10 місяців, як я вступив на посаду, я і мої колеги провели велику роботу задля розвитку двосторонніх відносин та сприяння діловому співробітництву. Використовуючи, по-перше, 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Китаєм і Україною, а по-друге, зустріч Глав двох держав у Давосі, та згідно зі вказівками Глав держав, ці дві можливості цього року ми втілимо у прогрес двосторонного співробітництва у різних сферах.

Одинадцяте: Між великими китайськими та українськими підприємствами існує чимало спільних проектів щодо інвестицій. Скажіть, будь-ласка, чи будуть уряди двох країн підтримувати співпрацю середнього і малого бізнесу?

Відповідь: Великі підприємства посідають сильні позиції, проте життєвих сил у середнього та малого бізнесу більше, що може стати головними силами ділового співробітництва. Декілька років тому великі підприємства Китаю першими інвестували в Україну. Зовсім скоро представники середніх та малих підприємств Китаю приїжджатимуть в Україну у пошуках можливостей для бізнесу. В рамках тижня культурного обміну спеціально буде проведений форум для підприємців, мета якого – створення платформи співпраці для середнього та малого бізнесу Китаю та України.

 

Дванадцяте: Як Ви бачите роль і місце України в ініціативі «Один пояс, один шлях»?

Відповідь: Співробітництво Китаю та України в рамках «Один пояс, один шлях» має три основні переваги. По-перше, географічне положення України. Україна розташована в самому серці Євразії, має розвинену транспортну інфраструктуру, тому виступає одним із найважливіших вузлів в будівництві «Одного поясу, одного шляху». По-друге, взаємодоповнюючі переваги китайської та української економік, великий потенціал взаємовигідного двостороннього співробітництва. По-третє, схожість китайської та української культур. Інтерес українського народу до китайської культури справив на мене глибоке враження. В рамках «Одного поясу, одного шляху» тиждень культурного обміну міцніше поєднає народи наших двох країн.

Тринадцяте: Україна зараз впроваджує судову реформу, крок за кроком наближаючись до європейських стандартів. Скажіть, будь ласка, чи впливає це якимось чином на китайсько-українські відносини?

Відповідь: Наразі Україна впроваджує судову реформу та реформи, спрямовані на подолання корупції. Це позитивний процес, який допоможе українському ринку стати більш прозорим, стандартизованим, а умовам експлуатації ринку – належними. Це саме те, чого очікують китайські інвестори.

Чотирнадцяте: Китайські фільми стають все більш популярними у світі, багато китаємовних стрічок отримали міжнародні нагороди. Скажіть, будь ласка, чи є у Китаю наміри знімати фільми разом з Україною?

Відповідь: Китайська сторона має намір співпрацювати з Україною в теле- та кіноіндустрії і ця робота має позитивний досвід. Велика кількість продуктів теле- та кіноіндустрії Китаю знімалася в Україні. Серед членів делегації, яка цього разу приїхала в Україну, є спеціалісти в цій галузі. Якщо Вам цікаво, можу вас познайомити.

П’ятнадцяте: Як Ви вважаєте, в чому відмінність дипломатії Китаю та Заходу?

Відповідь: Дипломатія країни тісно пов’язана з її культурою та історією. Дипломатія Китаю ґрунтується на конфуціанській філософській думці – традиційній культурі Китаю. Ідеали конфуціанства – це доброта і любов до людей, гармонія як найвища цінність і правило «не роби іншим того, чого не бажаєш собі». Ці концепції глибоко відбилися на китайській дипломатії, визначили її мирний та нерозширюваний характер.

Шістнадцяте: Роль ООН є не зовсім ефективною в стримуванні регіональних конфліктів, яким є, наприклад, українська криза. На Вашу думку, як ООН має реформуватися, щоб запобігати регіональним конфліктам і врегульовувати їх?

Відповідь: ООН – це чинне ядро міжнародного порядку та системи міжнародних відносин, що був створений після Другої світової війни. За 70 років окрім української кризи, було багато конфліктів, яких ООН не змогла вирішити, проте не можна заперечувати її цінність та роль. Китай прагне до того, щоб разом з міжнародним співтовариством докладати зусиль та згідно з чинною ситуацією, зміцнювати колективну безпеку ООН, вдосконалювати модель глобального управління.

Сімнадцяте: Що стосується розвитку країни, Китай розробляє середньострокове та довгострокове планування, що є дуже ефективним. Дуже скоро Китай може стати країною з найрозвиненішою економікою у світі. Як Ви вважаєте, чи зможе юань замінити долар і євро та стати світовою валютою?

Відповідь: Це особливість політичної культури Китаю. Ми звикли робити крок та бачити на 5, 10 кроків наперед, що може гарантувати політичну стабільність, послідовність політичного курсу та передбачуваність розвитку. Це те, чим Китай пишається.

Заміна долара на юань – не та мета і політичний курс, що переслідує Китай. Звісно, з розвитком китайської економіки, багато хто позитивно дивиться на те, що відтепер юань – міжнародна резервна валюта. Наразі багато країн використовують юань як розрахункову валюту. Минулого року Міжнародний валютний фонд включив юань в кошик резервних валют, що означає визнання цінності юаня міжнародною спільнотою, а також свідчить про хороші перспективи розвитку китайської економіки.

Переклад з кит.: Стрижак О.О.