Логвін М. Ю. Найяскравішого року!

М. Ю. Логвин
провідна наукова співробітниця відділу мистецтв країн Сходу Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків

Китайські гороскопи були популярними серед радянської інтелігенції ще у 1980-х роках як один із проявів ескапізму та спроб визначити себе поза офіційним розподілом ролей.

На щастя, після надмірного містицизму дев’яностих, зацікавлення далекосхідним календарем почало входити в раціональне річище. Цьому сприяє значно вільніший обмін інформацією у сучасному світі та просвітницька місія китайських ЗМІ та культурних представництв.

Хоча в Україні китайське Свято Весни вперто називають «китайським новим роком», зараз багато людей з різних верств суспільства вже знають досить багато про традиції його святкування.

Зберігаючи найбільшу в Україні колекцію китайського мистецтва, наш музей ненастанно популяризує китайську культуру в Україні. Запити на знайомство з китайськими традиціями частішають ближче до Свята Весни. До прикладу, нещодавно до нас звернулася ініціатива «Культурний декрет» щодо кураторської екскурсії саме на тему «китайського нового року».

Зустріч відбувалася в залі мистецтва Китаю, де зібрано взірці високого мистецтва, «споживачами» якого були багаті освічені люди. Там панують напівтони, відтінки, натяки.

Натомість у фондах музею зберігається велика колекція, яка зрідка бачить світ на тимчасових виставках – новорічні картинки «нянь-хуа». Це справжнє народне мистецтво: наївне, щире. Кажани, персики, лотоси, опецькуваті усміхнені дітлахи – знаки щастя, довголіття, продовження всіх гарних справ і безлічі нащадків. Всі символи тут гіперболізовані, натяки можуть бути лише на хороше, а кольори застосовані найяскравіші.

На жаль, такі твори жили лише один рік. Щороку оселі прикрашали новими наборами щасливих побажань, закодованих у малюнки.

Оберемок народних картинок привезли до Києва студенти Київського Комерційного інституту (нині – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана), яким китайську мову викладав майбутній академік Миколай Йосипович Конрад (1891 — 1970). Було це на початку 20 століття. Згодом 5 аркушів із цієї збірки потрапили до «Музею східного і західного мистецтва», як тоді називався Музей Ханенків. До них було долучено й інші новорічні картинки, які продавали і дарували музею різні приватні особи. Нині музейна колекція «нянь-хуа» – найбільша в Україні.

Та повернімося до Китаю. У новорічний сезон не лише інтер’єри квартир і будинків, але й зовні цілі міста потопають у яскравих барвах. Червоний колір символізує щастя і охорону від злих духів, а позолота означає багатство. Два тижні святкувань завершуються Святом ліхтарів на 15-й день нового року. Це час відвідування храмів, милування дивовижними світловими шоу, споживання рисових галушок з солодкою начинкою, Свідчення про традиції цього свята знаходимо і в нашій музейній колекції – живописне полотно «Діти святкують 15-й день нового року». Свято ліхтарів – ніби великий знак оклику по завершенню новорічних урочистостей. Піднебесна повернеться до робочих буднів, але згадка про свята, отримані у цей час подарунки і добрі побажання підтримуватимуть наснагу впродовж цілого року.

Національний музей мистецтв ім. Б. та В. Ханенків зичить вам найбільшого щастя і найдовшого збереження добрих традицій!

  

Парні картинки «Вази з квітами» 239 і 240 ГРВ

Жодна квітка не потрапила до цих букетів просто так. Це все — винятково добрі побажання. Найбільш впізнаваними серед них є декілька. Півонії — знак розквіту, багатства, вдалої кар’єри. Персики — символ довголіття. Ароматний лимон «рука Будди» — благословення. Гранат — символ плодючості. Слива мей-хуа — початок весни, а, отже, нового року.

257 ГРВ Народна новорічна картинка «Феї дарують геніального нащадка»
Кінець 19 — початок 20 ст.
Ксилографія (друк з дерев’яних дощок) і водорозчинні фарби

242 ГРВ Картинка «Котяча голова принесе багатство»
Кінець 19 — початок 20 ст.
Ксилографія (друк з дерев’яних дощок) і водорозчинні фарби 

Китайською мовою слово «кіт» співзвучне з назвою монети невеликого номіналу. То ж чому б не зробити кота символом багатства?! А якщо ще й прив’язати мотузку — це ж натяк на зв’язок, тяглість, нескінченність. Отже, гроші надходитимуть без зупинок. Знадобиться їх багато — для кожного нащадка. Адже нащадків буде багато — як зерен у гранатах.

248 ГРВ Народна картинка «Нехай розквіт супроводжує багато поколінь нащадків»
Кінець 19 — початок 20 ст.
Ксилографія (друк з дерев’яних дощок) і водорозчинні фарби

Хлопчина тримає червону кулю з візерунками — коштовність, якою, ніби м’ячем, обов’язково забажають погратися дивовижні сніжні леви — охоронці від нечистої сили, супутники всіх багатих і знаменитих.