Куценко С. Як одружуються у Китаї та в Україні

Станіслав Куценко
начальник Головного територіального управління юстиції у місті Києві

Двосторонні відносини між Україною та Китаєм відбивають тривалі традиції дружби і співробітництва між двома країнами. Україна залишається неухильно відданою політиці «одного Китаю» та з повагою ставиться до його усталених норм та законів.

Китай славетний своєю культурою та багатовіковими традиціями. Тут були винайдені компас, папір, порох, книгодрукування. Одна з культурних особливостей Китаю — його храми. Проте мало хто роздумував над системою цінностей сучасного китайця, зокрема, й позицією щодо шлюбу.

Українська традиція одруження також сягає глибокої давнини і має власну багату традиційну обрядність, яку супроводжують легенди, вірування, перлини фольклору з української народно-пісенної традиції. Українське весілля – це справжнє народне театралізоване дійство.

Мисс Украина Вселенная 2015 Анна Вергельская

Безперечно, система РАЦСів в Україні веде курс на позбавлення від радянських бюрократичних процедур, які існували в Україні до останніх років, коли молоді пари мали чекати місяць, а іноді й більше, щоб зареєструвати шлюб. Факти свідчать, що в кожному четвертому випадку пари вимушені були шукати шляхи, щоб пришвидшити цей процес. Тому Міністерство юстиції України ініціювало проект «Шлюб за добу», щоб вільні українці могли вільно вирішувати, коли саме їм одружуватися. За даними відділів реєстрації актів цивільного стану, з моменту запуску проекту було зареєстровано 22 028 шлюбів.

Хоч Китай і є прогресивною країною, яка йде в ногу з часом, шлюбні стосунки в Китаї регулюються у відповідності до Закону «Про шлюб», який набрав чинності ще у січні 1980 року.

Він скасував Закон 1950 року, що закріплював старий, феодальний лад сімейних стосунків. У новому Законі виразно простежується прагнення заохочувати пізні шлюби, що має сприяти рішенню демографічних проблем країни, адже щільність населення становить 145,2 людей на 1 км2. Тому Стаття 16 Закону нагадує подружжю про обов’язок «планування родини». Також в КНР діє обмеження щодо кількості дітей у сім’ї. З 2015 р. відповідно до Закону КНР «Про народонаселення і планування народжуваності» дозволено мати двох дітей. В Україні таких жорстких умов немає, уряд всебічно сприяє розвитку міцних, великих та здорових сімей, надаючи матеріальні допомоги за народження дітей. З липня 2014 р., відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» розмір допомоги при народженні дитини залишається незмінним і становить 41280 грн. До того ж допомога не залежить від того, якою у сім’ї народилася дитина – першою або третьою. Виплачується ця соціальна допомога поетапно впродовж трьох років.

Законом КНР «Про шлюб» 1980 р. підтверджено принцип свободи шлюбу, подружжя мають виразити згоду на його укладання. Статтею 13 цього Закону проголошено принцип рівності подружжя.

Якщо обидва згодні на розлучення та у сім’ї немає дітей, то таке розлучення здійснюється із мінімальними формальностями: достатньо звернутися до органу реєстрації шлюбів із заявою про розірвання шлюбу. Після перевірки і переконаня в добровільності розірвання шлюбу подружжям та необхідних заходів для розв’язання майнових питань і угоди про дітей, орган реєстрації шлюбів видає Свідоцтво про розірвання шлюбу. У іншому разі справа про розлучення передається до суду.

Ст. 6 Закону КНР «Про шлюб» встановлено шлюбний вік 22 роки для чоловіків і 20 – для жінок. В Україні законодавство дозволяє брати шлюб у 18 років. При чому шлюбний вік для жінок та чоловіків однаковий.

Ст. 3 Закону забороняє спільне співжиття одного з подружжя з іншою особою.

Також відповідно до ст. 6 Закону, заборонено брати шлюб, якщо:

– шлюб укладається між кровними родичами по прямій лінії або кровними родичами по бічній лінії в межах трьох поколінь;

– наявне серйозне захворювання однієї зі сторін, при якому з точки зору медицини не дозволено одружуватися. В Україні ст. 26 Сімейного кодексу також передбачено заборону одружуватись особам, які є родичами прямої лінії споріднення; рідним (повнорідні, неповнорідні) братам і сестрам; між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною.

Натомість наявність серйозного захворювання в Україні не є підставою для заборони реєстрації шлюбу. Відповідно до ст. 41 Сімейного кодексу України підставою для визнання шлюбу не дійсним є приховування своєї тяжкої хвороби або хвороби, небезпечної для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків.

Зростання індивідуальних доходів зробило концепцію шлюбного договору реальністю. Цей припис закону захищає майнові права всіх китайців, особливо при розірванні шлюбу. Стаття 19 відображає зазначену тенденцію і присвячена шлюбному договору, основу якого складають майнові стосунки подружжя. Закон визнає законність майнових договорів, укладених подружжям, і майнові права особистості, проте не робить таку практику обов’язковою при укладенні шлюбу.

В Україні питання шлюбних договорів регулюються Главою 10 Сімейного кодексу України.

Ст. 3 Закону КНР «Про шлюб» розписано, що сторони подружжя мають бути вірними одна одній і взаємно поважати одне одного; члени сім’ї повинні шанувати літніх людей, любити дітей і допомагати один одному; вони мають дотримуватися рівноправ’я, підтримувати гармонійні і цивілізовані подружні і сімейні стосунки. У той же час, в Україні ці норми не прописані у законодавстві, а вважаються усталеними моральними нормами.

Відповідно до ст. 4 Положення КНР «Про реєстрацію шлюбів» 2003 року задля реєстрації шлюбу між постійним жителем материкового Китаю з одного боку та іноземцем, обидві сторони можуть звернутися до органу реєстрації шлюбів за місцем постійної реєстрації.

Якщо Вам необхідна правова консультація в Україні, стане у пригоді правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!» http://pravo.minjust.gov.ua/. Адже захистити свої права простіше, ніж ми звикли думати!