Гончарук А. З. Китай, що дивує та надихає

А. З. Гончарук
Старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень України, радник Правління Української асоціації китаєзнавців

Інноваційний потенціал України поки залишається об’єктивно високим, особливо якщо мати на увазі такі важливі показники, як генерація нових ідей і нових технологій. У світових дослідницьких центрах працює багато фахівців з України, і це красномовний аргумент. Аби не втратити шанс залишатися інноваційною державою, Україні необхідно будувати міцні партнерські стосунки з Китаєм, країною, яка рухається вперед і пропонує свою підтримку на шляху інноваційного розвитку. Та чи достатньо ми знаємо про сучасний Китай? Попри безліч різноманітних публікацій щодо Піднебесної, щоправда, здебільшого базованих на західних, а то й російських джерелах, наше уявлення про сучасний Китай є далеким від реалій сьогодення.

Проте, як і в стародавні часи, Піднебесна продовжує дивувати своїми науковими дослідженнями і дарувати світові інноваційні винаходи. Пригадаємо, як винайдені китайцями у Середні віки папір, друкарство, порох і компас сприяли тому, що далекі подорожі стали можливими, що посприяло географічним відкриттям, а багато напрямків культури і мистецтв стали надбанням людства.

Крім згаданих чотирьох великих винаходів стародавнього Китаю, китайці подарували нашій цивілізації чимало інших корисних речей: шовк, фарфор, паперові гроші, арбалет, військові мистецтва «ушу», оздоровчу гімнастику цигун, газовий балон, пароварку, палички для їжі, виделку, локшину, чай, соєвий сир доуфу. Завдячуючи Піднебесній, людство отримало барабан, дзвін, скрипку ерху, гонг, повітряного змія, різнокольорові феєрверки, лак, зубну щітку із щетини, туалетний папір, а також настільну гру го, китайський гороскоп і гральні карти. У стародавніх китайських казках та легендах є надзвичайні сюжети і фантастичні тварини, небесні жителі й примари, дракони і лисиці-чаклуни. Через цих казкових героїв з глибини століть до наших днів дійшла традиційна китайська мудрість. Як і в казках, у творах китайських філософів завжди йдеться про людей і про людяність. Там і є коріння філософії сучасного китайського буття. Звідти китайці черпають душевну гармонію і вміння залишитися спокійним за будь-яких обставин. Це та основа, яка дозволяє Китаю в повній мірі розкривати творчий хист у сьогоденні.

Одним із носіїв і виразників китайського погляду на сучасність та на технологічний розвиток цивілізації є глава Alibaba Group (AliExpress, Taobao) Джек Ма. На Bloomberg Global Business Forum він висловив думку, що світ рухається від інформаційних технологій (ІТ) до дата-технологій (DT). Джек Ма вважає, що тут не йдеться просто про якесь вдосконалення технологій, це – зміна всієї філософії, це принципово новий спосіб, за допомогою якого людство створюватиме щось в майбутньому.

Глава Alibaba Group наголошує:

світ перестає бути ексклюзивним. Проблем сьогодення так багато, що їх не може розв’язати жоден уряд та жоден бізнес самотужки, нам слід працювати разом.

Власне про це кажуть лідери Китаю, коли пропонують світові універсальну філософію «спільної долі» людства та ініціативу «Один пояс, один шлях». Технології не зупинити, а отже, варто ще краще використовувати їх, щоб разом вирішити проблеми, що стоять перед усіма нами. Залишається сподіватись, що саме у китайців вистачить духовного передбачення наслідків експериментів із кліматом або з генною інженерією.

2017 року Китай витратив на дослідження і розробки $ 279 млрд. Сайт CNBC цитує слова міністра науки і технологій КНР Вань Гана: «Китай має увійти в число інноваційних країн і стати великою технологічної державою до 2050 року». На його думку, зараз перед країною стоїть, перш за все, завдання розвивати фундаментальну науку. Також він наголосив на необхідності просувати нові технології, які мають позбавити китайську економіку від залежності від важкої промисловості, яка шкодить екології.

За оцінками Reuters, R&D-витрати Китаю за 2017 рік становлять близько 2,1% ВВП, що помітно менше 2,8% у США, 2,9% у Німеччині та 3,3% в Японії. Проте, як зазначив китайський міністр науки і технологій, щорічні витрати країни на НДДКР зросли на 70,9% з 2012 року, а технологічні успіхи Китаю заперечувати неможливо. Найпомітніше китайські вчені та розробники просунулися уперед у створенні систем штучного інтелекту, робототехніки та в технологіях обробки великих даних.

2017 року, згідно зі звітом компанії CB Insights, Китай вперше обійшов США за обсягом інвестицій у стартапи, які розробляють алгоритми штучного інтелекту (ШІ). На частку США припадає 38% світових інвестицій у стартапи зі ШІ, а на частку Китаю — 48%. Країна також активно інвестує в такі галузі, як ядерна та відновлювальна енергетика, високошвидкісні поїзди і електромобілі.

Експерти зазначають, що інноваційні досягнення Піднебесної є результатом цілеспрямованої політики держави і стосуються майже всіх сфер життя.

У п’ятирічному плані соціально-економічного розвитку йдеться про необхідність створення передової інфраструктури та сприяння інноваціям у фінансовому секторі. Впродовж XIII п’ятирічки Центробанк Китаю має намір всіляко сприяти розвиткові таких перспективних напрямів, як блокчейн та штучний інтелект.

А китайський China Construction Bank відкрив у Шанхаї цілком роботизоване відділення, в якому клієнтів обслуговують роботи. У цьому відділенні можна виконати всі стандартні операції: відкрити рахунок, відправити переказ, обміняти валюту, інвестувати в золото або отримати послуги з управління активами. Банк уже встановив 1600 «розумних» машин самообслуговування у 360 відділеннях.

Китайські науковці активно працюють на всіх важливих у сучасному світі напрямках. Вже зараз вони шукають рішення щодо перспектив, які для більшості людей є десь далеко за обрієм. У 2017 р. Піднебесна у місті Тяньцзінь почала будувати китайський НДІ стратегій розвитку штучного інтелекту нового покоління. Завдання цього НДІ полягають у розвитку науково-технічної індустрії в галузі штучного інтелекту нового покоління, у розробці загальної стратегії та поетапних планів, у прогнозуванні тенденцій передових технологій і виробництв майбутнього в областях науки і техніки, пов’язаних зі штучним інтелектом.

Квантовий комп’ютер – одна з найбільш обговорюваних тем в науці за останні роки. До 2022 року КНР планує створити надпотужний квантовий комп’ютер. Член Академії наук Китаю, провідний квантовий фізик Пань Цзяньвей заявив: «Перед нами поставлено дуже чітку мету, яку ми сподіваємося виконати, – створити в найближчі п’ять років комп’ютер потужністю 50 кубітів». Одиниця інформації в квантовому комп’ютері – кубіт – може перебувати в суперпозиції, бути і нулем, і одиницею одночасно. Це дозволить значно прискорити обчислення та розв’язувати завдання, які є недоступними для сучасних суперкомп’ютерів.

Уже традиційно КНР багато чого робить першою або вперше в світі. Китайські вчені працюють над поїздом, який поєднає принципи маглева або магнітоплану (від англ. Magnetic levitation – потягу на магнітній підвісці, що зрушується та керується магнітними силами) і «вакуумних» поїздів Hyperloop. Фахівці Південно-західного університету Цзяотун створили перший у світі випробувальний трек, де будуть відпрацьовувати технології, які стануть у пригоді при створенні поїзда, який поєднує в собі технології поїздів маглев і Hyperloop. Від останнього в концепції використовують трубу, в якій створюється вакуум або форвакуум, а від першого – принцип магнітної левітації.

Чималих здобутків досягли китайські вчені у робототехніці. Наприклад, інженер з Університету Чжецзян у Ханчжоу розробив м’якотілу рибу-робота. Риба-робот не оснащена традиційними твердими двигунами, вона рухається за допомогою «штучних м’язів», зроблених із сучасних високомолекулярних матеріалів. Риба-робот здатна плавати подібно до ската та за командою змінювати напрямок руху. За словами експертів, риба-робот може знайти широке застосування в роботі з вимірювання температури, рівня солоності або забруднення морської води.

Піднебесна підкорює нанотехнології. Журнал Nature Communications повідомив, що китайські вчені створили новий каталізатор на базі наночастинок заліза, здатний «вічно» перетворювати звичайний вуглекислий газ і водень на суміш вуглеводнів, схожих на бензин. «Перетворення СО2 на паливо й хімікати не тільки допоможе нам боротися з потеплінням, але й розв’яже проблему вичерпності корисних копалин», – заявляють в Інституті хімічної фізики в Даляні.

Китайські інженери розробляють новий літальний апарат, за основу конструкції якого взято будову черепа дятла. За даними Китайського дослідницького інституту ракетних технологій таке рішення дозволить зменшити наслідки ударного впливу. Технологія може застосовуватися для підвищення комфортності автомобілів, кораблів, літаків і для підвищення точності промислового виробництва. Амортизаційна система літального апарату, як очікується, буде легкою й придатною для вторинної переробки. Раніше повідомлялося, що інженери з китайського НДІ ракетних технологій CALT розробляють літальний апарат, надихнувшися будовою бджіл.

У березні ц.р. China Daily повідомила, що в КНР розпочали розробку нової технології зв’язку 6G. Міністр промисловості і інформатизації КНР Мяо Вей зазначив, що одним з ключових завдань розробки і розвитку нового покоління зв’язку є «загальна машинізація», коли більшість робочих людських завдань передається машині.

Зараз Китай працює і над технологією стандарту зв’язку 5G. Найбільші місцеві оператори зі своїми партнерами займаються розробкою і випробуваннями станцій та пристроїв під стандарт зв’язку п’ятого покоління. У реалізації проектів щодо китайської дослідної мережі 5G беруть участь провідні глобальні підприємства з розробки і виробництва систем, пристроїв і приладів.

Міністр згадав і популярну в Китаї концепцію «інтернету речей» (Internet of Things), що передбачає підключення до єдиної мережі різних пристроїв із вбудованими датчиками. За прогнозами китайських вчених, це дозволить максимально спростити розв’язання повсякденних завдань, полегшити процес обміну даними, цілком або частково виключивши участь людини.

Варта світової уваги і китайська система зміни клімату. Саме такий грандіозний за своїми масштабами експеримент планують провести в Китаї. Проект «Небесна ріка» передбачає установку в Тибетському нагір’ї численних пристроїв (кілька десятків тисяч спеціальних камер), які будуть вкидати до атмосфери реагент на основі срібного пилу, здатний викликати дощ над посушливою територією в 1,6 млн квадратних кілометрів.

Піднебесна впевнено виходить на передові позиції в космічній галузі. Китайська академія технологій ракет-носіїв (CALT) оголосила про розробку аерокосмічного літального апарату, здатного змінювати свою конфігурацію під час польоту. У заяві йдеться про те, що «здатність літального апарату до модифікації – зміни конфігурації корпусу – дозволить знизити опір і витрати палива в польоті».

Нещодавно стало відомо, що КНР хоче побудувати новий багаторазовий космічний корабель. Його концепт недавно був показаний китайським телебаченням. Розробку веде корпорація China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC). Комплекс складається з двох частин: «материнського» літака-носія і безпосередньо самого космоплана. Безпілотний носій розганяє космоплан, після чого той відділяється і використовує вже свою силову установку. Після виконання місії космоплан повертається на Землю.

Цього року в рамках китайської програми дослідження Місяця (CLEP), що реалізується Китайською національною космічною адміністрацією (CNSA), планується здійснення місії «Чан’е-4». В рамках програми до Місяця вже були запущені два орбітальних космічних апарати, а також один посадковий модуль з місяцеходом. Зараз же у китайських дослідників з’явилося бажання вивчити геологічні особливості природного супутника Землі і одночасно дослідити ефекти впливу місячної гравітації на земних комах і рослини. Посадка космічного апарата буде вперше здійснюватися в недослідженому регіоні на зворотному боці Місяця.

Місяцехід, крім наукових інструментів для вивчення особливостей місячного ґрунту, нестиме спеціальний контейнер з алюмінієвого сплаву, всередині якого розміщуватимуться насіння картоплі, арабідопсиса, а також яйця шовкопряда. «Гусениці шовкопряда зможуть виробляти вуглекислий газ, в той час як картопля і насіння через фотосинтез зможуть виробляти для них кисень. В результаті ми зможемо отримати просту екосистему», – розповів головний розробник контейнера Цянь Яньсюнь.

Багато фінансових і кадрових ресурсів залучено до інноваційних проектів у галузі енергетики. В китайській провінції Аньхой на місці закритої вугільної шахти побудувано масштабну плавучу сонячну електростанцію. В 2017 р. було підключено масив сонячних батарей, що включає 166 000 панелей. Зараз це – найбільший плавучий проект сонячної енергетики у світі.

А нова технологія перетворення сонячної енергії, розроблена китайською компанією Hanergy, побила відразу три світові рекорди з енергоефективності. Ця технологія може використовуватися в безпілотних літальних апаратах, сонячних панелях на будинках, транспортних засобах і цифрових пристроях. Очікується, що за найближчі три роки ринок сонячних панелей у КНР збільшиться до $ 15,1 млрд. і стане додатковим стимулом для зростання економіки Китаю.

Згідно глобального прогнозу, випущеного компанією British Petroleum, найбільший приріст виробництва відновлюваної енергії у найближчі 20 років (більше, ніж ЄС і США разом) забезпечить Китай. Раніше повідомляли, що КНР лише в період з 2016 по 2020 рік має намір інвестувати у відновнувальну енергетику понад $350 млрд. Китай активно розвиває відновлювані енергоджерела і, зокрема, сонячну енергетику. За темпами зростання генерації на основі фотовольтаїки у світі також немає рівних КНР.

Зараз в Китаї функціонують 30 енергоблоків АЕС загальною потужністю 28 ГВт, ще 24 енергоблоки перебувають на стадії будівництва. Науково-технічний потенціал країни задіяний у роботі з убезпечення АЕС. Китайські атомні електростанції третього покоління, розроблені після подій в США 11 вересня 2001 року, здатні витримати падіння авіалайнера і не допустити витоку радіації.

Китайські науковці розроблять технології, спрямовані на зниження рівня шкоди від традиційних видів палива. Унікальну технологію, що дозволяє виробляти чистий етанол з вугілля, було розроблено вченими Інституту хімічної фізики, розташованого в місті Далянь. Проект розроблено фахівцями компанії «Shaanxi Yanchang Petroleum». Потужність виробничої лінії — 100 000 тонн спирту на рік. Етанол можна використовувати як біопаливо. Перша у світі промислова лінія із виробництва етилового спирту з кам’яного вугілля показала свою високу стабільність і ефективність.

Піднебесна відома всьому світові своїми глибинними знаннями про людське тіло і традиційною медициною. Медична галузь також не залишилась осторонь від уваги науковців і винахідників. Китайські вчені почали збір ДНК якомога більшої кількості жителів країни. Цю програму також підтримує держава. За допомогою цих зразків вони сподіваються знайти ліки від найрізноманітніших захворювань. На програму закладено 9 млрд. доларів. Завдяки величезній базі даних вчені зможуть проаналізувати причини виникнення хвороб у величезній кількості випадків. Над проектом працюють відразу кілька університетів, які займаються цими дослідженнями.

Завдяки зусиллям фахівців, які працюють в центрі матері і дитини в місті Гуанчжоу, Китаю вдалося проснутися вперед у створенні спеціалізованого апарату, який використовують для виявлення та класифікації хвороб. Винайдений пристрій для постановки діагнозу використовуватиме штучний інтелект. Функції апарату дозволять визначати наявність у пацієнта захворювань подібно до професійної діяльності медичних фахівців.

У сучасних медичних пристроях-імплантантах використовують тверді літій-іонні батареї, а існуючі гнучкі батарейки містять займисті або отруйні електроліти, що загрожують безпеці пацієнта. Команда китайських вчених створила гнучку батарейку, що працює на солоних рідинах, зокрема поті або сльозах. Розроблено два види батарей: один виконано у формі багатошарової стрічки з розташованими всередині електродами, інший – зі згорнутих джгутом нанотрубок.

КНР стрімко рухається вперед до технологічного майбутнього. Зараз інноваційні технології проникають майже в усі куточки країни. Наприклад, у провінції Гуйчжоу (Південно-Західний Китай) завершується будівництво надземної монорельсової лінії довжиною понад 10 кілометрів для поїздів на літієвих батареях, повідомив член Академії наук Китаю Чжай Ваньмін.

Китай першим у світі здійснив успішне випробування пасажирського безпілотника. У наступному році з’явиться перший у світі серійний електромобіль, цілком надрукований на 3D-принтері. Новинка називається LSEV. Її розробник – китайська X Electrical Vehicle.

Зараз близько 600 міст в Китаї застосовують «розумне будівництво». Слідом за постійним розвитком і вдосконаленням технологій великих даних, інтернету речей і штучного інтелекту йде нова хвиля будівництва розумних міст.

Китайські фахівці спільно з архітекторами і дизайнерами з Великої Британії спроектували дві неймовірно високих будівлі: якщо проект «Вежі Фенікса» буде реалізовано, то на території міста Ухань з’являться два найвищих у світі хмарочоси. Довжина будівель сягатиме кількох кілометрів. Особливістю веж називають те, що вони будуть повністю автономні. Проектувальники впевнені, що будівля повністю зможе забезпечувати себе необхідними ресурсами за рахунок використання альтернативних джерел енергії.

Китайський інтернет-гігант Baidu планує взяти активну участь у здійсненні містобудівного проекту, центральне місце в якому посідатиме розробка і використання систем штучного інтелекту. Йдеться про нову особливу економічну зону Xiongan New Area (100 км на північний захід від Пекіна й 100 км на захід від Тяньцзіня).

Інші китайські фахівці зуміли створити спеціальні шпалери, які здатні попередити своїх власників про виникнення пожежі в будинку. В основу інноваційного винаходу покладено використання графену.

Новації не оминули й китайської культури. У Китаї побудували перший у світі парк віртуальної реальності. East Valley of Science and Fantasy розташовано в місті Гуйян у провінції Гуйчжоу на південному заході Китаю. У парку, що займає 130 гектарів, можна зануритися у неймовірні світи з драконами, злітати в космос, покататися на американських гірках і отримати безліч інших вражень. Атракціони є поєднанням віртуальної і доповненої реальності з безліччю інших високотехнологічних трюків, як наприклад голографія.

Наприкінці минулого року в місті Гуанчжоу під час економічного форуму Fortune Global Forum 2017 було влаштоване світлове шоу за участю 1180 дронів. Нещодавно у місті Сіань встановили новий рекорд. Впродовж 13 хвилин 1374 дрони одночасно показали в повітрі світлове шоу. Дрони під час шоу піднялися з поверхні вузької міської стіни і створили над нею світлову завісу довжиною 1200 метрів і висотою 100 метрів.

Відповідно до опублікованого звіту агентства Flurry, США ще у 2013 р. поступилися Китаю званням найбільшого ринку так званих smart-пристроїв, які застосовуються, наприклад, для комунікації, автоматизації виробничих процесів, управління сучасними будинками, в сільському господарстві та інших сферах життя. КНР сьогодні є одним із світових лідерів у використанні smart-систем. У Flurry прогнозують, що у зв’язку зі зростанням китайської промисловості в найближчі кілька років Китай не лише зміцнить своє лідерство на цьому ринку, а й значною мірою відірветься як від США, так і від інших країн.

J’son & Partners Consulting у 2017 р. представив огляд рівня розвитку і механізації сільського господарства Китаю, який вже став на шлях «розумного» фермерства. Піднебесна продовжує розширювати зовнішню торгівлю для свого перетворення на ключового партнера провідних країн світу. Для цього країна використовує передові методи і smart-технології. Китай розвивається найшвидшим шляхом за темпами механізації сільського господарства.

Агропромисловий комплекс КНР розглядає технології як інструменти для забезпечення сталого та ефективного ринку. Китай витрачає мільярди на системи водопостачання, насіння, роботів, дрони та розробку нового програмного забезпечення для систематизації даних. На модернізацію сільського господарства китайський уряд виділив $ 450 млрд., а також надав великої свободи громадянам для створення власних міських ферм, щоб очистити повітря в мегаполісах.

Останніми роками в Китаї з’являється інноваційне покоління фермерів, які використовують «інтернет речей» у щоденній фермерській праці. У фаворитах китайських агропідприємців – автоматизовані системи зрошення, додатки для прогнозування погоди і різні ґрунтові датчики. Фермери також вирощують овочі в контейнерах з клімат-контролем і використовують дрони для спостереження за ланами. Таких сільськогосподарських одиниць в Китаї ще не так багато, але вони працюють і мають ефект. Фермери на півночі Китаю почали впроваджувати дрони у сільгоспвиробництво. У садах в повіті Цзісянь, провінції Шаньсі, працює вже понад 10 безпілотників. За кілька хвилин вони здійснюють обробку всієї садової ділянки і працюють в 15 разів швидше за фермерів. До кожного квадрокоптера прикріплений балон із препаратом для обробки рослин. Дронами керують дистанційно за допомогою пульта, а маршрути прораховують заздалегідь.

Дрони для обприскування економлять своїм власникам кошти. Через скорочення робочої сили зарплатні фермерів зросли. Утримання одного робітника обійдеться дорожче, ніж купівля дрона вартістю 1000 юанів ($ 145). Використання дронів допомагає уникнути ризиків при роботі з хімікатами. За останній час використання дронів в Китаї скоротило кількість розпилюваних пестицидів. Деякі експерти вважають, що ринок сільськогосподарських дронів в Китаї може приносити до 100 млрд. юанів на рік.

Сьогодні агросектор стає інтенсивним потоком даних. Інформація надходить від різних пристроїв, розташованих в полі, на фермі, від датчиків, агротехніки, метеорологічних станцій, дронів, супутників, зовнішніх систем, партнерських платформ, постачальників. У 2016 р. у світі було проінвестовано понад 1300 технологічних стартапів. Серед найактивніших країн, які залучають інвестиції в агростартапи, є й Китай.

Футуристичне сільське господарство поєднує в собі шість галузей знань, включаючи біологію, хімію, інформаційні та комунікаційні технології, робототехніку, нанотехнології та культуру. Значні інвестиції, зроблені китайським урядом у дослідження сільського господарства, виправдовують себе. Китай зараз є лідером у низці галузей, включаючи біотехнології, охорону навколишнього середовища та технології дистанційного зондування.

Китай випередив Велику Британію в рейтингу найбільш інноваційних країн світу. Компанія Clarivate Analytics спільно з Китайською академією наук 7 листопада 2017 р. опублікувала щорічний рейтинг «успішності» країн у різних наукових галузях – Research Fronts 2017. Згідно з дослідженням, Китай обігнав Велику Британію і посів друге місце серед найбільш інноваційних держав після США.

Індекс відстежує успіхи топ-20 найбільш інноваційних країн у 143 галузях науки, які зібрано в десять основних категорій. Внесок країни оцінюється за кількістю наукових публікацій і цитувань. Очолює індекс США (281,1 пункту), Китай вперше посів друге місце (118,8), а за ним слідують Велика Британія (96,9) і Німеччина (91).

У субкатегоріях США є лідером у 86 галузях, Китай – в 25, а Велика Британія і Німеччина – у п’яти (кожна). У категорії наук про довкілля Китай піднявся на друге місце завдяки активним дослідженням механізму формування смогу. Впродовж останніх п’яти років Китай підготував 662 наукових доповіді, в тому числі 22 дуже впливові роботи в галузі фундаментальних наук. Це втричі більше, ніж США.

Бай Чунлі, президент Китайської академії наук, заявив, що науковий розвиток Китаю «увійшов у нову еру з акцентом на прорив в фундаментальних наукових дослідженнях». США посідає місце першість у вісьмох дисциплінах – від фізики до біології. Китай є лідером у двох – прикладній науці та комп’ютерній техніці.

Сотні років тому Китай став першою країною, де в обіг увійшли паперові гроші, проте нині саме у Піднебесній намічається тенденція до відмови від готівки на користь безконтактних технологій оплати. Згідно з даними нового звіту Китайського інформаційного центру мережі Інтернет, 2017 року в країні 531 млн. користувачів інтернету здійснили онлайн-платежі. Це 68,8% всього населення, що має доступ до інтернету. У звіті також зазначено, що приблизно 527 млн. користувачів онлайн-платежів здійснювали транзакції за допомогою смартфонів. У 2017 році кількість інтернет-користувачів в Китаї сягнула 772 млн., що на 5,6% більше, ніж в 2016 році. Кількість китайських користувачів інтернет-магазинів збільшилася до 533 млн. у 2017 році – на 14,3% порівняно з 2016 роком. При цьому 67,2% користувачів здійснювали онлайн-покупки зі смартфонів. Більше того, в 2017 році 129 млн. китайців придбали онлайн фінансові продукти, що на 30,2% більше, ніж в 2016 році.

Мобільні телефони вже стали невід’ємною частиною життя майже кожного китайця і держава всіляко намагається підвищувати внутрішній попит за допомогою забезпечення доступу широких верств населення до різного роду фінансових сервісів та інструментів. Експерти прогнозують, що вже до 2020 року 12% усіх платежів у роздрібній торгівлі в Китаї здійснюватимуться через мобільні додатки.

У Китаї 688 мільйонів людей користуються інтернетом, переважно за допомогою смартфонів. Їх кількість вдвічі перевищує населення США. На думку фахівців, відносини між китайськими новинними брендами, споживачами і мобільними додатками набагато випереджають американський досвід.

29 вересня 2017 р. в Китаї було введено до експлуатації лінію квантового зв’язку між містами Пекін і Шанхай довжиною в 2 тис. км. Ця лінія стала першим в світі магістральним каналом захищеної квантової зв’язку. Лінія, відома як Цзин-Ху, або Пекін-Шанхай або просто Магістраль – з’єднує міста Пекін, Цзінань, Хефей і Шанхай. Через розташовану в Пекіні станцію лінія має вихід на перший в світі квантовий супутник, який був запущений Китаєм у космос в серпні минулого року. Супутник має ім’я Мо Цзи на честь китайського філософа і вченого, відомого як перша людина, яка проводила експерименти з оптикою.

Послугами квантового зв’язку через нову магістраль користується низка китайських компаній, серед яких – Bank of Communications, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) і Alibaba. У майбутньому квантовий зв’язок знайде своє застосування в таких сферах, як фінанси, політичне життя і національна оборона. Фізикам з Китайського університету науки і технологій вдалося зробити квантову телепортацію між космосом і Землею на відстань не менше 1,2 тис. км. Фотони поділяли і відправляли на різні прийомні станції в Делінхе і Ліцзяні, відстань між якими становить 1,2 тис. км.

Нещодавно фізики з Китаю та Австрії провели першу в історії міжконтинентальну «телепортацію» часток за допомогою першого квантового супутника. Зараз, коли продемонстровано практичну можливість квантової телепортації на великі відстані, мрія про блискавичний і найнадійніший зв’язок стає реальністю.

Агентство Сіньхуа повідомило, що у китайському місті Чунцін розробили установку, яка дозволить не лише перетворити сміття на додаткове джерело енергії, а й уникнути наслідків шкідливого забруднення від його спалювання. Йдеться про унікальну технологію газифікації побутових відходів для виробництва електроенергії.

Китайські вчені розробили новий тип паперу, з якого можна витирати надрукований текст і зображення. Дослідники вважають, що багаторазовий матеріал для друку сприятиме захисту довкілля. Створений папір – це багатошаровий мат з полімерів, який просочено хімічними речовинами. Вони вступають у реакцію з солями металів для отримання семи різних кольорів. Якість чорнила не змінювалася впродовж шести місяців. На думку дослідників, з урахуванням того, що папір багаторазовий, вартість розробленого ними друку становитиме лише одну п’яту від вартості друку з використанням звичайного струменевого принтера. Але Піднебесна не була б Піднебесною, якби не працювала на неблизьке майбутнє. Китайські вчені розробили власний метод боротьби із космічним сміттям на навколоземній орбіті. Інженери з Піднебесної запропонували використовувати для знищення космічного сміття лазерні гармати. Щоб довести дієвість своєї методики, співробітники Інженерного університету змоделювали на комп’ютері, як лазер впливатиме на космічне сміття. Вчені заявили, що інфрачервоне випромінювання зможе максимально подрібнити об’єкти, що в перспективі зробить космічний туризм безпечнішим. Вони вже розрахували, як проходитиме будівництво лазерної станції, з якої вестимуть «обстріли». Отже, Китай готується до прибирання і в космосі.

Сьогодні Піднебесна перетворюється на новий глобальний бренд, що набуває необхідних атрибутів (і не лише у сфері товарів), які нещодавно цементували бренд Америки.

Вже давно є очевидним, що Китай зміг із вигодою для себе інтегруватися з глобальною економікою. На розповсюджений лейбл «Made in China» тривалий час прийнято було поглядати зверхньо. Але сьогодні зміст цього бренду наповнюється якістю: КНР давно перетворилася на самостійного конкурентоспроможного виробника, вийшла на високотехнологічні та наукомісткі сфери виробництва й ринки. До того ж слід зауважити, що сучасний бренд Піднебесної, спираючись на новий статус КНР у світі, визначається як «Зроблено для Китаю».

В умовах четвертої технологічної революції конкурентну перевагу, пов’язану із дешевою працею, вичерпано. Значення набувають технологічна і інтелектуальна переваги, які забезпечать умови використання менш розвинених країн і регіонів як стійку ресурсну базу і споживчі ринки. Щоб сформувати стійкий і залежний ринок споживання, Китай діє наполегливо та послідовно. Наприклад, він вже має необхідні інструменти для створення власної глобальної фінансової системи кредитування споживачів.

Усі компоненти економіки майбутнього (ресурси, ринок збуту, економічне, технологічне і культурне домінування) являють собою не просто платформу, а концептуальну основу нового світового супербренду. Як свідчать фахівці, Китай цілком засвоїв уроки західної глобалізації. Сьогодні його політику спрямовано на реалізацію власного глобального проекту, який забезпечить Піднебесній виживання й розвиток у нових світових умовах.

Науковці помічають, що на тлі руйнування національних держав та ідентичностей, на тлі переможної ходи глобальних економічних відносин, дефіцит традиційного, але сучасного суспільства гострішає. І таким суспільством прогресу для масової свідомості поступово стає Китай. Цю тенденцію вже неможливо ігнорувати: Китай у суспільній свідомості перетворюється на привабливий взірець прогресу та динамічного розвитку.

Китай ретельно займається модернізацією власної економіки, вкладає величезні кошти у розвиток власних наукових шкіл, в ядерні дослідження, космічну програму, цифрову економіку, у реальні виробництва й людський капітал. І популярність китайського глобального бренду зростає.

Яка ще країна світу збільшила обсяг економіки за 35 років у 28 разів? Лише Китай. Досягалося це здебільшого завдяки іноземним інвестиціям, але факт є фактом. Рекорди поставлено не Америкою. Зображення сучасних вулиць китайських міст можна побачити на величезних екранах телевізорів, зроблених у Піднебесній.

Влада КНР послідовно посилює свій бренд: китайці створили найбільшу 5G мережу, здійснили перший дослідний видобуток «легкозаймистого льоду» і першу в світі квантову передачу супутникових даних, побудували найбільшу в світі банківську систему, створили суперкомп’ютер, якому вдалося відтворити найбільшу модель Всесвіту.

А ще Пекін розвиває власну глобальну ініціативу «Один пояс, один шлях», яка у найближчий перспективі кардинально змінить взаємодію всіх економік на шляху від Шанхаю до Лондона.

Згідно з підрахунками всесвітньої туристичної організації (UNWTO), вже у 2016 р. китайські мандрівники посіли першу сходинку рейтингу з найвищими сумами витрат за кордоном.

Китайська горілка «Маотай» забрала в Johnnie Walker звання найдорожчого алкогольного бренду за рейтингом Brand Finance.

Піднебесна має чим вразити на будь-який смак, а те, що дивує, – краще запам’ятовується.

Американська дослідницька соціологічна служба Pew Research Center регулярно опитує мешканців всього світу: яка країна, яка економіка є першою? Так от, в 2017 р. вдвічі більше країн, ніж два роки тому, вважають, що першим є Китай. Зауважимо, що служба не вивчає реальної економічної ситуації, а фіксує феномен масового сприйняття. Нині КНР випереджає США у сприйнятті людей, зокрема, в Австралії та Канаді. В сімох з десяти опитаних країн Євросоюзу Китай вважають першим.

Сьогодні люди різних країн світу з подивом виявляють, що поряд «непомітно» виріс економічний гігант і світовий лідер. Китайський проект глобалізації не має ідеологічного характеру, не ставить за мету злам традиційних політичних інститутів і відповідних політичних режимів в інших країнах, не нав’язує свої цінності й декларує відданість міжнародному праву і законам. Отже, привабливість китайського бренду, прогнозують дослідники, буде тільки збільшуватися, адже світ завжди потребуватиме взірця, пов’язаного зі стабільністю, прогресом і добробутом.