CNBM: сонце і хмари над китайськими інвестиціями в Україні

 

Китайська Народна Республіка є стратегічним партнером України. Китай володіє значними інвестиційними можливостями, які додали б хороше фінансове підґрунтя до здійснення українських реформ. Але чи застосує Піднебесна свої інвестиційні можливості до України в повній мірі, залежить від доброї волі та політичного рішення української влади, а також демонстрування Україною добропорядності щодо гарантування прав і інтересів для китайських інвесторів. 

Переломні віхи історії китайсько-українських відносин

Китайсько-українські дипломатичні відносини мають довгу та непросту історію, якій вже 25 років. За ці роки відносини активно розвивались, мали свої взлети та падіння, і врешті досягли певних успіхів. У 2010 році було ухвалено рішення про створення Комісії зі співробітництва між Китайською Народною Республікою та Україною зі співголовами на рівні віце-прем’єрів двох країн, а також у її рамках – підкомісій із питань співробітництва в сфері економіки та торгівлі, науки і техніки, сільського господарства, космосу, культури, освіти тощо. В наступні декілька років (у 2012-2013 році) було підписано низку китайсько-українських угод в різних галузях та сферах співробітництва для пошуку нових можливостей.

Найвищий шабель дипломатичні стосунки досягли у 2013 році, коли головою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпінем та Президентом України було підписано в Пекіні Договір про дружбу та співробітництво між КНР та Україною, який визначає ключові принципи стратегічного партнерства між країнами. Керівники держав у 2013 році також підписали Спільну декларацію КНР і України про подальше поглиблення відносин стратегічного партнерства, яка відображає досягнуті сторонами основні домовленості стосовно подальшого розвитку співробітництва. Зокрема – це розвиток відносин стратегічного партнерства між Китаєм та Україною в різних галузях економіки, активізацію міждержавного політичного діалогу на вищому рівні, підтвердження позицій двох країн з найбільш актуальних питань міжнародного життя.

Найбільш перспективними напрямками спільної діяльності між Китаєм та Україною називають, на сьогодні, – сільськогосподарські, транспортні та інфраструктурні проекти, енергетику, в тому числі і відновлювану, авіабудування та двигунобудування, ракетно-космічну галузь, а також науку і обмін технологіями, туризм, гуманітарну сферу.

На фото: голова правління CNBM International Corporation Цзиньсон Чжан (Jinsong Zhang)

CNBM – лідер курсу стратегічних інвестицій КНР у відновлювану енергетику

Окрему увагу у міждержавному співробітництві приділяється високотехнологічним сферам та, так званій «новій енергії» – отриманню електроенергії із відновлюваних джерел. Ще в 2013 році була підписана рамкова угода про реалізацію проектів у галузі відновлюваної енергетики, яка визначає основні засади, стратегічне значення та передумови залучення прямих інвестицій і проектного фінансування з КНР у будівництво та розвиток проектів галузі відновлюваної енергетики в Україні. Також було підписано договір про співробітництво у сферах енергоефективності, енергозбереження та відновлюваних джерел енергії між Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України та Китайською експортно-кредитною страховою корпорацією (SINOSURE), який створює правові засади співпраці у сфері енергоефективності, енергозбереження та відновлюваних джерел енергії.

Завдяки плідній співпраці між урядами України та КНР, зусиллям дипломатичного корпусу обох країн та можливостям бізнес-середовища, торгово-економічні відносини в галузі енергетики розвиваються та мають низку позитивних прикладів. Одним з яких є досвід діяльності в Україні «Китайської Національної Групи Корпорацій з Будівельних Матеріалів» («China National Building Materials Group Corporation» (CNBM).

CNBM входить в п’ятірку найбільших імпортерів вугілля в Китаї. Річний імпорт вугілля – 11 млн. т.

CNBM є однією з найбільших державних корпорацій Китаю, була створена в 1984 році за підтримки Державного департаменту КНР і знаходиться під безпосереднім контролем Комітету з контролю і управління державним майном при Державній Раді Китаю.

СNBM входить в топ-500 найбільших компаній світу списку «Fortune Global 500». Група є №1 в світі з виробництва цементу, гіпсокартону та скловолокна.

У бізнес групи входить також торгівля вугіллям, сталлю, продуктами лісу, будівельним обладнанням, верстатами, мінеральними продуктами та ін.

CNBM активно бере участь у світовому ринку відновлюваної енергетики. Вона є №1 в Азії і №3 в світі з виробництва вітряних лопатей, а також займається сонячною енергетикою. Потужності виробництва сонячних модулів різних видів складає понад 1000 МВт на рік.

CNBM співпрацює з Україною вже більше 5 років і спільно із українськими та міжнародними партнерами успішно реалізувала багато проектів в сфері відновлюваної енергетики. CNBM вклала в Україну близько мільярда доларів.

Після того, як в 2013 році керівництво України і КНР відзначили стратегічне значення інвестицій з боку Китаю в галузь відновлюваної енергетики, CNBM International Corporation, що входить до групи СNBM, отримала вже побудовані сонячні електростанції в Україні, і з середини 2014 року володіє великими сонячними електростанціями в Миколаївській та Одеській областях. Ці станції знаходяться у віддалених та економічно депресивних регіонах України, з поганими дорогами та низьким рівнем розвитку бізнесу. Робота сонячних станцій CNBM сприяє розвитку цих регіонів. CNBM привнесла кращі світові технологічні та наукові досягнення, створила нові робочі місця, розвиває інфраструктурні та соціальні проекти. Сонячні електростанції платять податки та орендні платежі, тим самим розвиваючи регіональну економіку.

«CNBM обрали цю галузь і цей регіон, тому що вони дуже перспективні. Група працює по всьому світу і є безумовним прихильником інновацій у всіх галузях, — відзначав Голова правління CNBM International Corporation Цзиньсон Чжан (Jinsong Zhang) у своєму виступі на Cisolar-2016. – Наша компанія за допо­могою власних проектів в Україні, на практиці, демонструє прихильність загально світовим цінностям розвитку «зелених» технологій. Що дозволить не тільки збільшити частку відновлюваної енергетики в енергобалансі країн, а й створить ефективні інструменти в боротьбі з глобальними кліматичними змінами. Ми давно почали роботу у Вашій країні і ми віримо в Україну та її успішний економічний розвиток. Забезпечення повернення і прибутковості інвестицій, гарантії стабільних умов ведення бізнесу та надання рівних прав усім учасникам ринку – це ключові принципи побудови успішної, інвестиційно-привабливої економіки. При таких умовах CNBM готова спільно з лідерами галузей і державними інститутами ретельно вивчати відкриті можливості Вашої країни і зацікавлена в подальших інвестиціях в Україну – як в енергетику, так і в інші перспективні галузі».

Дискримінація китайського бізнесу

Однак, ділове співробітництво між КНР та Україною не є вже зовсім без­хмарним. Основними перешкодами для китайського бізнесу в Україні є, на думку експертів, – наявність корупції в Україні, нестабільність законодавства, те, що в Україні часто змінюється влада і відповідно змінюється програма економрозвитку. А також те, що Китай не бачить консолідації в середині країни і якоїсь однієї спільної позиції в питаннях двостороннього співробітництва.

Україна робить нові активні дії щодо покращення інвестиційного клімату. Вищі представники української влади та уряду наголошують на необхідності залучення нових іноземних інвестицій та заявляють про підтримку та захист вже вкладених. Наприклад, прем’єр–міністр, Володимир Гройсман оголосив про початок роботи Офісу із залучення та підтримки інвестицій. «Ми маємо працювати на економіку і на тих, хто робить економіку», – наголосив він на презентації Офісу. Також при Президентові України була створена Національна інвестиційна рада, яку очолив Борис Ложкін, і завданнями якої є стимулювання іноземних та національних інвестицій в розвиток економіки держави.

Однак, на жаль, часто декларації української влади залишаються тільки словами. Для поліпшення інвестиційного клімату необхідні реальні дії. Головні принципи яких – єдині правила гри для всіх, стабільність законодавства та захист вже вкладених в економіку коштів.

Яскравим прикладом непослідовної політики щодо гарантування прав інвесторів є дискримінаційні дії щодо китайських державних інвестицій, зокрема інвестицій CNBM у відновлювану енергетику. CNBM є найбільшим інвестором у сонячну енергетику України і входила на ринок, орієнтуючись на певні гарантовані державою умови щодо захисту іноземних інвестицій. Однак за останні два роки правила гри та початкові інвестиційні умови були змінені і деякими політиками продовжується подальша дискримінація.

Сонячні електростанції – активи CNBM, які вже побудовані та генерують електроенергію, продають її за стимулюючим «зеленим» тарифом, величина якого була встановлена Верховною Радою ще в 2009 році і гарантувалась Законом України до 2030 року. Саме на цей рівень і орієнтувалась компанія, коли починала працювати в Україні ще 5 років назад. Величина тарифу, який був конкурентним на той час у порівнянні із іншими країнами світу, обумовлювала інтерес інвесторів до цієї галузі та гарантувала строки окупності проектів і терміни повернення інвестицій.

Однак протягом останніх років компанія зіштовхнулась із дискримінаційним відношенням щодо своїх об’єктів – крупних сонячних електростанцій в Україні, для яких «зелений» тариф ретроспективно (заднім числом) було зменшено майже вдвічі тимчасово. Більше того, деякі окремі чиновники та представники політичного істеблішменту, прикриваючись політичними чутками навколо «сонячного» бізнесу, продовжують кампанію щодо вибіркового відношення до інвесторів у сонячну енергетику та дискримінують сонячні електростанції CNBM. В кінці 2016 року був прийнятий дискримінаційний щодо китайських інвестицій закон №5129. Автори законопроекту ввели в оману щодо власності і фінансових показників сонячних електростанцій CNBM.

Як відомо стратегічне партнерство між двома країнами завжди мало і має більш економічне, ніж політичне підґрунтя. CNBM державна компанія і не працює з окремими особами, тільки з державами та компаніями, які пройшли всі процедури схвалення всередині групи. CNBM набула повне право власності на сонячні електростанції в Україні, після того, як із нею не розрахувалися за поставлене обладнання, тобто отримала ці активи в рахунок погашення боргу. І ґрунтуючись на непорушності українського законодавства, планувала, що тариф з 2017 року повернеться до колишнього рівня, і в перспективі китайські інвестиції буде повернуто.

Однак якщо знижений тариф буде продовжений на весь термін дію «зеленого» тарифу – до 2030 року, як пропонується законом №5129, то повернення інвестицій буде неможливим навіть в довгостроковій перспективі. Через такі непрофесійні закони страждає CNBM та інвестиції Китаю.

Питання захисту на повернення китайських державних інвестицій знаходиться під безпосереднім контролем Китайського Уряду. Введення в дію положень вищезазначеного закону унеможливить виплати сонячними електростанціями CNBM своїх кредитних зобов’язань перед банками, що в підсумку призведе до банкрутства компаній. Кредити не будуть повернуті, так само як і китайські державні інвестиції CNBM. Отже недоброчесні дії щодо активів та інвестицій CNBM мають не тільки економічні, але і політичні наслідки.

Голова правління CNBM International Corporation Цзиньсон Чжан неодноразово наголошував на цих складнощах в роботі в Україні: «Нас турбує непослідовність українських політиків та законодавства щодо відновлюваної енергії. Якщо політика збережеться і буде стабільною, природно, ми будемо інвестувати в рази більше. Якщо ж ми постраждаємо через обман, то інвесторів не буде в принципі».

На фото: Цзиньсон Чжан, голова правління CNBM International Corporation та Ігор Насалик, Міністр енергетики та вугільної промисловості України під час підписання Меморандуму, Київ, вересень 2016

Саме цього – довіри, стабільності, сприятливого інвестиційного клімату, прозорих правил гри та дотримання гарантій, наданих китайським компаніям в Україні – чекають представники всього китайського бізнесу. Бізнесмени з Китаю сподіваються на покращення регуляторно-правового середовища і створення таких умов, які будуть сприяти спрощенню процедур торгівлі.

Погляд надії у майбутнє

«Коли шляхи неоднакові, не складають разом планів»
Конфуцій

Незважаючи на тимчасові непорозуміння, CNBM оптимістично дивиться на подальшу співпрацю з Україною і бачить великі можливості стратегічного партнерства, особливо в рамках реалізації китайського геополітичного проекту Великого шовкового шляху «Один Пояс – один Шлях». Україна, внаслідок свого географічного розташування, має унікальну можливість стати важливою ланкою цього проекту.

CNBM неодноразово заявляла про свої подальші інвестиційні наміри в різних секторах економіки України, і розглядає енергетичний сектор, як один із пріоритетних для співпраці. У вересні 2016 року CNBM International Corporation та Міністерство енергетики та вугільної промисловості України підписали Меморандум про співпрацю з метою розширення сфери інвестицій на модернізацію електрогенеруючого і електропередавального обладнання, ґрунтуючись на стабільній політиці, спрямованій на розвиток галузі, захист інвестицій і отримання розумного прибутку.

«Підписання цього Меморандуму – це новий крок, який виведе наші країни на новий рівень співробітництва. Реалізація спільних проектів у рамках Меморандуму буде сприяти розвитку ділового співробітництва між Україною та Китайською Народною Республікою на принципах рівності і взаємної вигоди», – прокоментував Голова правління CNBM International Corporation Цзиньсон Чжан. Він також додав, що CNBM має необхідний досвід і ресурси, щоб узяти максимально активну участь в модернізації енергетичного сектору України.

На фото: одна із сонячних електростанцій CNBM в Україні

Розуміючи стратегічну важливість розвитку економічних зв’язків між нашими країнами, CNBM є постійним учасником міжурядових та міждержавних робочих груп і засідань з питань інвестицій та двостороннього співробітництва. Зокрема – групи інвестиційного співробітництва Комітету з питань економічного співробітництва урядів КНР і України, яку з китайської сторони представляє Міністерство торгівлі Китаю, а з української – Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

За результатами останнього засідання цієї групи в серпні 2016 року зі участю CNBM був підписаний протокол, в якому окремо відзначалася стурбованість китайської сторони щодо мінливої законодавчої політики та були відображені зобов’язання української сторони щодо збереження стабільних правил гри та поліпшення інвестиційного клімату, зокрема в сфері енергетики України, активами в якій володіє CNBM.

CNBM є членом Китайської Торгової Асоціації (ССА), метою якої є зміцнення зв’язку та співробітництва між китайськими та українськими компаніями і організаціями та розвитку бізнесу між двома країнами.

На сьогодні Китай є стратегічним партнером України, займає друге місце по товарообігу України з іншими країнами. Державні інституції, дипломатичний корпус та представники бізнесу сподіваються на подальшу активізацію та укріплення двосторонніх відносин між країнами. Прагнення та практичні кроки України до співпраці із Китаєм, пошуки спільного шляху, знаходять свій позитивний відголос і в Піднебесній.

CNBM №1:

 • №1 в світі з виробництва цементу – 530 млн т цементного клінкеру за рік
 • №1 в світі з виробництва гіпсокартону – 2 млрд м2 гіпсокартону за рік
 • №1 з виробництва скловолокна – 1,78 млн т за рік
 • №1 з виробництва вітряних лопатей – 16 ГВт лопатей вітряних турбін за рік
 • №1 на світовому ринку когенерації

Обсяги виробництва підприємств CNBM щорічно:

 • товарний бетон – 430 млн м3
 • композитні матеріали (вуглецеве волокно) – 10 000 т поліакрилонітрилу і 4000 тон вуглецевого волокна (входить в тoп-3 у світі, № 1 в Китаї)
 • виробництво сонячних модулів – понад 1000 МВт на рік

CNBM має:

 • 26 національних науково-дослідних і проектних інститутів
 • 38 000 співробітників в сфері наукових досліджень і розробок понад 8 000 патентів
 • 3 державні ключові лабораторії
 • 8 національних інженерно-дослідних центрів
 • 33 національних та індустріальних центрів з контролю якості

Підрозділ «CNBM International Corporation» («CNBM International») є міжнародною торговою платформою корпорації CNBM, яка з 2004 року збільшує обсяги торгівлі будівельними матеріалами, об’єднуючи виробників будівельних матеріалів з партнерами з більш ніж 120 країн світу. Відповідно зростаючих до потреб бізнесу, «CNBM International» запустила електронну бізнес-платформу Okorder.com.