Чи Шаотін. Художня освіта в Китаї: ТОП-9 навчальних закладів

Чи Шаотін (齐少婷)
художник, каліграф, викладач образотворчого мистецтва, член Громадського клубу культури Китаю (м. Вейфан). Зараз мешкає у Києві, викладає китайський живопис у Музеї української діаспори

Китай – величезна країна, і її масштаби простежуються практично у всьому: у висоті хмарочосів і гір, у кількості людей і визначних пам’яток, у бажанні перевершити всіх і в усьому. Фахівці відзначають, що поряд із цим, особливого успіху за останні роки китайці досягли в системі освіти, яка є пріоритетом для керівництва КНР. Здійснена впродовж кількох десятиліть наполеглива праця має результат: у різних регіонах Піднебесної розташовані відомі на цілий світ академії та університети, які пишаються своєю історією, якістю навчання та кваліфікованими викладачами, відомими фахівцями в різних сферах знань.

За офіційними даними Міністерства освіти КНР (教育部) станом на 2017 р. у Китаї діяло 2914 університетів та коледжів, які готують фахівців різних спеціальностей для держави. Серед них приблизно 15 вишів спеціалізуються на образотворчому мистецтві, у їхніх стінах сягнули світового рівня такі відомі майстри як Сюй Бейхун ( 徐悲鸿), Лінь Фенмянь (林风眠), У Цзожень ( 吴作人), Чжу Децюнь (朱德群), У Гуаньчжун (吴冠中), Ло Чжунлі(罗中立), Ян Сяоян (杨晓阳) та ін.

Через постійний розвиток та видозміну традиційного китайського живопису, створення нових стилів та напрямів1 у світі зростає зацікавлення китайським образотворчим мистецтвом. З огляду на це наведу стислу характеристику ТОП-9 найвідоміших художніх навчальних закладів Піднебесної.

1. КИТАЙСЬКА АКАДЕМІЯ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА (中国美术学院)

Будівля Китайської Академії образотворчого мистецтва

Академію створено 1928 року в історично-культурному місті Ханчжоу (провінція Чжецзян) Міністерством освіти, Міністерством культури та департаментом освіти провінції. Цей престижний загальноосвітній заклад став першою Академією мистецтв в країні і сьогодні його вважають одним з найкращих університетів Китаю, які пропонують вищу освіту у царині образотворчих мистецтв. Фахівці називають її найсильнішою освітньою моделлю в царині китайського живопису і каліграфії. Будівлю навчального закладу розташовано поблизу Західного озера Сіху (西湖), що створює чудові умови для натхнення художників-студентів. Всього в Академії 12 вищих шкіл, інститутів, в яких навчаються понад 7300 студентів за такими спеціалізаціями, як образотворчі мистецтва, дизайн, архітектура, мультимедіа та кінематографія. Серед відомих випускників академії такі майстри як Чжу Децюнь (朱德群), Ван Гуан’ї (王广义), Цюань Шаньши (全山石).

 

 

2. ЦЕНТРАЛЬНА АКАДЕМІЯ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА (中央美术学院)

Будівля Центральної академії образотворчого мистецтва

Заснована в 1918 році в м. Пекін. 2018 року посіла 19 місце в рейтингу найкращих університетів світу. Особливість цього навчального закладу в тому, що це єдина художня школа світового рівня, яка перебуває безпосередньо під управлінням Міністерства освіти КНР. Вважається однією з найкращих у сфері мистецтва Китаю. Нині у Центральній академії працює 20 магістерських програм (китайський живопис, каліграфія, олійний живопис, скульптура, експериментальне мистецтво, дизайн візуальних комунікацій, промисловий дизайн, дизайн виробів, мистецтво цифрового мультимедіа та ін.). Серед відомих випускників – Сюй Бейхун (徐悲鸿), У Цзожень (吴作人), Гу Юань (古元), Чень Даньцін (陈丹青), Ван Ідун (王沂东), Лю Сяодун (刘小东), Юй Хун (喻红).

 

3. АКАДЕМІЯ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА УНІВЕРСИТЕТУ ЦІНХУА (清华美术学院)

Будівля академії образотворчого мистецтва Університету Цінхуа

Академія утворилася з Національної академії мистецтв і ремесел (1956 р.), пізніше її було приєднано до Університету Цінхуа і перейменовано в Академію образотворчого мистецтва Університету Цінхуа (1999 р.). За версією Bloomberg Businessweek, Академія входить до 60 найкращих інститутів у світі з найкращим дизайнерським факультетом. За даними 2017 року, в Академії 11 навчальних підрозділів, 25 спеціальностей, 198 вчителів, 1108 студентів (серед них 113 іноземних студентів), 849 аспірантів (числі серед них 170 докторантів та 25 іноземних студентів). Серед відомих випускників – Янь Чженьдо (阎振铎), Ван Хуайцін (王怀庆), У Гуаньчжун (吴冠中).

 

4. СИЧУАНЬСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ (四川美术学院)

Сичуаньська академія мистецтв

Академію засновано в 1940 р. та розташовано у мальовничому гірському місті Чунцін (провінція Сичуань), на березі річки Янцзи. Це єдина художня школа високого рівня на південному заході Китаю. Вона добре відома на Батьківщині і за кордоном завдяки своїй унікальній і досконалій системі художньої освіти, активним академічним роздумам і знана видатними художніми досягненнями, які відображають індивідуальність того часу. Серед відомих випускників – Ло Чжунлі (罗中立), Хе Долінь (何多苓), Чен Цунлінь (程丛林), Чжан Сяоган (张晓刚), Чжоу Чунья (周春芽).

 

5. СІАНЬСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ (西安美术学院)

Центральний вхід до Сіаньської академії мистецтв

Академія заснована 1948 року, розташована в південному передмісті м. Сіань, біля Пагоди Диких Гусей (小雁塔). Це єдиний професійний художній університет високого рівня в північно-західному регіоні країни. Сіань – це місто, яке найкраще представляє традиційну китайську культуру. Місто з часу свого заснування стало столицею царства Чжоу і було столицею для 13 династій китайських імператорів упродовж двох тисячоліть. У цей час воно було одним з найбільших міст світу. Силу Сіаньської академії мистецтв у поєднанні з багатими традиціями народного мистецтва та літературою не можна недооцінювати. Тут навчається понад 7000 студентів, понад 800 викладачів, викладають 240 професорів і доцентів. Серед відомих випускників – Ян Сяоян (杨晓阳), Цзян Веньчжань (江文湛), Ван Ючжен (王有政), Го Бейпін (郭北平), Хе Гоцян (贺国强).

 

6. ТЯНЬЦЗІНСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ (天津美术学院)

Будівля Тяньцзінської академії мистецтв

Тяньцзінську академію мистецтв було засновано 1906 року відомим китайським педагогом Фу Цзенсяном. Навчальний заклад завжди підтримував «простий, строгий, реалістичний і підприємливий» стиль навчання, він відзначається багатим досвідом в управлінні школами і сильним викладацьким складом. Академія пропонує 17 різних напрямів навчання. У школі навчається близько 4500 студентів, серед них близько 200 іноземців. Серед відомих випускників – Хе Цзяін (何家英), Лі Сяосюань (李孝萱).

 

7. АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ ІМ. ЛУ СІНЯ (鲁迅美术学院)

Академія мистецтв ім. Лу Сіня

Академія організована на початку 1938 р. в м. Яньань. Цю школу особисто підтримували Мао Цзедун, Чжоу Еньлай та інші старі пролетарські революціонери. Мао Цзедун особисто написав назву і девіз школи: «Напруженість, серйозність, жорсткість і скромність». Це історичне джерело та духовна мотивація для майбутніх художників. Через її географічне розташування академія перебувала під впливом російських шкіл, зокрема стосовно класичного малюнку та олійного живопису. Візитівкою навчального закладу стала скульптура. Академія складається з семи навчальних закладів, де навчають 14 бакалаврських спеціальностей понад 800 вчителів та 8000 студентів. Серед відомих випускників – Вей Ершень (韦尔申) та Цзя Діфей (贾涤非).

 

8. ХУБЕЙСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ (湖北美术学院)

Хубейська академія мистецтв

Це вища художня школа в Центральному Китаї, створена в 1920 р., яка розташована в місті Ухань (провінція Хубей) на річці Янцзи. В академії навчають таких дисциплін як акварельний живопис, китайський живопис, олійний живопис, розпис, малювання у змішаній техніці, скульптура тощо. Педагогічний склад – понад 500 викладачів – забезпечують навчання понад 7000 студентів. Серед відомих випускників – Шан Ян (尚扬), Ши Чун (石冲), Цзен Фаньчжі (曾梵志).

 

9. ГУАНЧЖОУСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ (广州美术学院)

Гуанчжоуська академія мистецтв

Академію створено в 1958 році, вона є єдиною вищою художньою школою в Південному Китаї. Розташована у провінції Гуандун, місті Гуанчжоу. Загальна площа академії складає близько 37 га. Заклад має величезну бібліотеку, яка може похвалитися своєю збіркою з понад 400 тис. книг, 157 тис. електронних книг та 15 баз даних. Крім цього, тут зберігається понад 10 тис. рідкісних творів мистецтва династії Тан, а також деякі сучасні твори. Відомі випускники – Си Тумянь (司徒绵), Ту Чживей (涂志伟), Лю Хуейхань (刘惠汉), У Чжаомін (吴兆铭), Лінь Юн (林墉).

 

Варто зазначити, що згадані навчальні заклади є найпрестижнішими в Піднебесній і конкурс до них простошалений – в деяких університетах він сягає 200-300 осіб на місце. Природно, що абітурієнти повинні мати блискучу шкільну освіту, щоб потрапити сюди. Водночас умови для навчання враховують усе необхідне: університети побудовані як величезні комплекси-містечка, які для якісного навчання мають практично усе. Очевидно, що для китайського керівництва якісна освіта – це фундаментальний ресурс, потенціал суспільства і держави в цілому. І мистецтво відіграє в цьому особливу роль, воно несе естетичні цінності, розвиває культуру та моральність держави. Мистецтво є ланкою, яка єднає не лише серця і душі, а й су спільства та нації.

 

1 Докладно див.: Чи Шаотін. Сучасний китайський живопис // Україна-Китай. – 2018. – № 11.

2 Ян Гуйфей – одна з «Чотирьох красунь давнини», яка отримала титул імператорської дружини 1-го рангу, буквально «дорогоцінна дружина».